Inwestowanie w akcje – część druga, notowania i biura maklerskie

1

Kontynuując serię artykułów o akcjach, którą rozpocząłem wpisem „Inwestowanie w akcje – część pierwsza, podstawy” postanowiłem napisać dziś trochę o mechanizmach rządzących giełdą i procesem kupowania akcji. Dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie zetknął się z tematem mogą to być ważne informacje pozwalające lepiej zrozumieć rynek akcji. .

.

Jak działa dom maklerski?

Jeśli ktoś spróbował już swoich sił w grze giełdowej, to pewnie już wie jak działa kupowanie akcji. Warto też wiedzieć jak działa dom maklerski i co dzieje się z naszymi zleceniami kupna lub sprzedaży akcji kiedy je złożymy. Przypomnę więc na początku, że Giełda Papierów Wartościowych (GPW) to miejsce, w którym spotykają się wszystkie zlecenie składane przez inwestorów, czy to w Polsce, czy za granicą – nie ma znaczenia. Zlecenie do GPW muszą być wysłane w odpowiedni sposób, dlatego nie może tego robić każdy indywidualny inwestor. Robią to domy maklerskie. Ścieżka zlecenia (od jego złożenia do informacji zwrotnej o jego statusie) wygląda więc następująco: inwestor -> dom maklerskie -> GPW ->dom maklerski -> inwestor. Dom maklerski to pośrednik, który po prostu przekazuje zlecenia od inwestora do GPW, oraz informacje zwrotne o statusie zlecenia z GPW do inwestora. Dodatkowo oczywiście dom maklerski pokazuje też notowania akcji, które również pochodzą z GPW. Oczywiście za swoje pośrednictwo domy maklerskie pobierają odpowiednią prowizję :) Stawki są zazwyczaj bardzo podobne, choć zdarzają się promocje. .

.

Jak działają notowania?

Przede wszystkim mamy dwa rodzaje notowań ciągłych (czyli takich, które są aktualizowane na bieżąco):
aktualne (bez żadnego opóźnienia) – dostępne standardowo w biurach maklerskich, zazwyczaj bez żadnych dodatkowych opłat
opóźnione (standardowo o 15 minut) – dostępne zazwyczaj na stronach internetowych poświęconych inwestowaniu, ale nie będących domami maklerskimi.

Aby uzyskać dostęp do notowań online strony musiałyby zapłacić, a zazwyczaj im się to nie opłaca Notowania dzielimy też ze względu na liczbę widocznych ofert, które są nam pokazywane. Standardowo widoczna jest zawsze 1 oferta, ale można też mieć notowania z trzema lub pięcioma najlepszymi ofertami, ale to oczywiście kosztuje nas dodatkowe pieniądze. Jeśli nie wiesz o co chodzi z ofertami, to czytaj dalej, zaraz się wszystko wyjaśni. Notowania można oglądać po prostu na stronie internetowej, albo w specjalnych aplikacjach, takich jak Statica (w mBanku), albo NOL3 (w BOŚu). Notowania to po prostu tabela, która się co chwilę odświeża najbardziej aktualnymi danymi. Ważne jest to, aby rozumieć co oznaczają dane prezentowane w tej tabeli. Poniżej wyjaśnienie najważniejszych kolumn:
– nazwa – to po prostu nazwa prezentowanego waloru (akcji)
kurs bieżący – cena po jakiej została zawarta ostatnia transakcja. Jest to oczywiście aktualna cena akcji
– zmiana – jest to procentowa lub kwotowa różnica pomiędzy kursem aktualnym a kursem zamknięcia z poprzedniego dnia (kurs zamknięcia to wartość po jakiej została zawarta ostatnia transakcja na koniec dnia)
oferta kupna – najlepsza cena z dostępną ofertą kupna. Czyli po jakiej cenie możesz najlepiej sprzedać swoje akcje, jeśli chcesz zrobić to natychmiast
– ilość ofert kupna – ile akcji jest dostępnych po najlepszej obecnie cenie kupna
oferta sprzedaży – najlepsza cena z dostępną ofertą sprzedaży. Czyli po jakiej cenie możesz najlepiej kupić akcje, jeśli chcesz to zrobić natychmiast
– ilość ofert sprzedaży – ile akcji jest dostępnych po najlepszej obecnie cenie sprzedaży
– wolumen obrotu – liczba akcji, która została wymieniona pomiędzy inwestorami danego dnia. Wolumen obrotu jest ważny, ponieważ pokazuje jaki jest ruch na danym papierze wartościowym. Pamiętasz co to jest płynność? Było w poprzednim artykule.
– wartość obrotu – wolumen obrotu pomnożony przez cenę akcji. Tak samo jak wolumen ta wartość jest miarą płynności akcji.

Kilka słów wyjaśnienia dla dwóch kolumn z powyższej listy, a mianowicie dla najlepszych ofert kupna i sprzedaży. W tych polach można zobaczyć aktualnie aktywne (czyli wystawione przez inwestorów) oferty kupna i sprzedaży, które oczekują na realizację. Zawsze są tam pokazywane oferty od najlepszych i tak samo są zawsze realizowane. Najlepiej posłużyć się tutaj przykładem:

Akcje X oscylują w okolicy kwoty 100. Zaglądasz w notowania i widzisz, że ostatnia transakcja została dokonana za 100,50 PLN. Najlepsza oferta kupna na chwilę obecną to 99,90 PLN, a najlepsza oferta sprzedaży to obecnie 100,50 PLN (właśnie za tą cenę dokonała się ostatnia transakcja, ale nie zawsze musi tak być). Załóżmy, że posiadasz akcje X i chcesz je sprzedać. Masz dwa wyjścia:
– aby sprzedać akcje natychmiast musisz wystawić je za taką kwotę, jaka widnieje obecnie w ofercie kupna. Ktoś chce kupić akcje X za 99,90 PLN i żeby je natychmiast sprzedać właśnie za taką cenę musisz je wystawić.
– aby spróbować sprzedać akcje po korzystniejszej cenie możesz wystawić swoją ofertę sprzedaży na przykład za 100,40 PLN. Wtedy Twoja oferta wpadnie w kolejkę transakcji oczekujących na realizację i będzie tam wisieć dopóki ktoś nie zleci kupna akcji za cenę 100,40 PLN. W międzyczasie jednak kurs akcji może spadać i inni zaczną wystawiać jeszcze korzystniejsze oferty niż Twoja. Ktoś wystawi akcje X za 100,30 PLN, inny za 100,20 PLN i żeby Twoja transakcja się zrealizowała najpierw będą musiały być sprzedane te tańsze akcje, ponieważ system GPW zawsze realizuje zlecenie po najkorzystniejszej cenie. Jeśli Twoja oferta sprzedaży byłaby najlepsza (100,40 PLN), a ktoś wystawiłby ofertę kupna z ceną 150 PLN za akcje X, to i tak kupiłby je właśnie od Ciebie za 100,40 PLN. Jasne? :)

.

Jeśli to było dla Ciebie coś nowego, to mam dobrą wiadomość – takich i podobnych ciekawostek jest jeszcze mnóstwo w świecie inwestycji. Polecam poczytać różnego rodzaju poradniki, tutoriale i FAQi. Na początek można zacząć tutaj: http://www.mbank.pl/pomoc/info/pytania-i-odpowiedzi/emakler.html. Pamiętaj, nigdy nie inwestuj w coś, na czym się nie znasz. Tak jak wszędzie, tak i na giełdzie aby zarabiać potrzeba czasu i wiedzy.

.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

.

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *