Każdy z nas ma w domu wiele sprzętów, z niektórych korzystamy codziennie i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. U mnie w tej grupie jest lodówka, pralka, zmywarka, komputer i telefon. Z innych sprzętów korzystam od czasu do czasu, ale bardzo ułatwiają mi one gotowanie (tu jest blender ręczny, toster, gofrownica, wyciskarka do soków).
Warto przyjrzeć się sprzętom, które mamy w domu. Wyrzucić te popsute, sprzedać te, które działają, albo ich nie używamy. Oraz zastanowić się, czy warto dokupić nowe sprzęty, które będą dla nas pomocne.
Dla mnie największym odkryciem ostatnich lat była szatkownica do warzyw (nakładka na maszynkę do mielenie mięsa). Dzięki niej zrobienie dużej miski surówki zajmuje tylko kilka minut. Od kiedy mam tę nakładkę, zdecydowanie jemy więcej surówek z kapusty, selera, marchwi czy pietruszki.
Dzisiaj przedstawię Ci trzy sprzęty, które mogą być przydatne w Twoim domu. Być może znajdziesz tu również pomysły na prezenty dla najbliższych.
.
Wypiekacz do chleba
Jeśli regularnie jesz pieczywo i zależy Ci na tym, żeby było dobrej jakości, warto rozważyć zakup maszyny do chleba. Mając taką maszynę możesz przygotować chleb z dowolnie wybranej przez siebie mąki (orkiszowa, żytnia, czy mieszanka bezglutenowa) oraz z ulubionymi dodatkami (pestki dyni, słonecznik, orzechy, sezam).
Wypiekacz do chleba sam wyrabia ciasto, pilnuje czasu wyrastania i wypiekania. Możesz w nim również przygotować ciasto drożdżowe (na babkę lub pizzę). Moja mama od wielu lat korzysta z wypiekacza i ma świeże pieczywo bez wychodzenia z domu. Część przygotowanego chleba możesz zamrozić, jeśli nie jesteście w stanie zjeść całego bochenka na raz.
Oczywiście możesz upiec chleb w piekarniku, ale maszyna wyrobi go za Ciebie i wszystkiego przypilnuje. Domowe pieczenie chleba będzie też oszczędnością pieniędzy, bo dobre chleby na zakwasie kosztują niestety coraz więcej, a tanie pieczywo z supermarketów potrafi mieć zdecydowanie za długą listę składników.
.
Blender kielichowy
Porządny blender kielichowy sprawdza się w bardzo wielu sytuacjach. W naszej rodzinie najczęściej stosujemy go do przygotowywania koktajlów warzywno-owocowych oraz lodów z mrożonych bananów. W blenderze możesz zrobić również hummus i inne pasty z roślin strączkowych, roślinny twarożek ze słonecznika, krem do ciast z dyni i nerkowców, słodki, czekoladowy krem do naleśników z suszonych daktyli albo zupę krem. Przy zdrowym odżywianiu to obowiązkowy sprzęt i inwestycja w zdrowie całej rodziny.
Nasze ulubione koktajle to:
1) czekoladowy koktajl ze szpinakiem – zmiksuj banana, mleko roślinne, garść szpinaku, łyżkę kakao i łyżkę siemienia lnianego,
2) zielony koktajl z jarmużem – zmiksuj banana, wodę, 2 duże liście jarmużu (bez twardej łodygi), kiwi i łyżkę siemienia lnianego,
3) koktajl borówkowy – zmiksuj banana, mrożone borówki amerykańskie, siemię lniane i mleko sojowe.
Mając dobry sprzęt nie boję się dodać mrożonych owoców, siemienia lnianego w całych ziarnach, czy zielonych liści. Wiem, że blender ze wszystkim sobie poradzi i koktajl będzie miał gładką konsystencję. Koktajl to najszybszy sposób na zdrowy posiłek.
.
Nawilżacz powietrza
Optymalna wilgotność w mieszkaniu powinna mieścić się w przedziale 40% – 60%. Niestety, często zdarza się, że w mieszkaniach mamy bardzo sucho. Sprzyja temu ogrzewanie, ale również klimatyzacja oraz przeciągająca się susza i duże mrozy. Warto wtedy zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza.
Zbyt niska wilgotność może być powodem suchej skóry (zastanów się również czy pijesz wystarczająco dużo wody i jesz zdrowe tłuszcze), suchych i łamliwych włosów, podrażnionych oczu i drapania w gardle. Odpowiednia wilgotność poprawia jakość snu, działa korzystnie przy kaszlu, katarze i w chorobach zatok.
U osób z alergiami, zbyt suche powietrze nasila objawy alergii. Dla alergików nawilżacze i odświeżacze powietrza są wyjątkowo polecane.
Ale uwaga, zbyt wysoka wilgotność również nie jest wskazana, gdyż sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów (oraz będziesz musiała długo czekać żeby wyschło pranie ;)). Warto to sprawdzać i nie przekraczać 60% wilgotności.
.
Daj znać czy korzystasz z wymienionych sprzętów lub rozważasz ich zakup.