5 ćwiczeń na wzmocnienie stawu skokowego

5 ćwiczeń na wzmocnienie stawu skokowego

5 ćwiczeń na wzmocnienie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego może się przydarzyć każdemu, ale szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie.

wzmocnienie stawu skokowego

Biegasz? Grasz w piłkę? Tańczysz?

Szykujesz się do ważnych zawodów, masz rozpisany plan treningowy na kolejne tygodnie i nie możesz sobie pozwolić na żadne nieplanowane przerwy?

Możesz mocno obniżyć ryzyko urazu. Warto, bo skręcona kostka to nie tylko ból, ale też dni bezczynności i nie zawsze łatwej rehabilitacji. Może lepiej być mądrym przed szkodą?

Gdybyśmy pokazali Ci kilka prostych ćwiczeń, to czy jesteś gotowy podjąć działanie i zacząć ćwiczyć? Potrzebujesz tylko 5 minut ćwiczeń dziennie, aby biegać bez strachu nawet w trudnym terenie.

Sama skręciłam staw skokowy kilkakrotnie, dwa razy w bardzo niesprzyjających okolicznościach, bo na zawodach w Portugalii (luty 2012) i Szwecji (kwiecień 2012). Taki uraz może popsuć cały wyjazd i wielomiesięczne przygotowania. Teraz wzmacniam staw skokowy poprzez regularne ćwiczenia i bez strachu biegam po lesie i kamieniach 🙂

Oprócz ćwiczeń zawsze warto także stosować odpowiedni suplement diety na stawy. Wspomoże on pracę kolan i pozwoli płynniej działać stawom.

.

Pobierz 5 ćwiczeń na wzmocnienie stawu skokowego

Pobierając plik z ćwiczeniami wyrażasz zgodę na zapis do naszej listy.
. 

.

Jesteś bezpośrednio po urazie?

Te ćwiczenia wzmocnią Twój staw skokowy, ale gdyby jednak zdarzyło Ci się skręcić kostkę, pamiętaj, że odpowiednia rehabilitacja to konieczność. Szybkie podjęcie działań przyspiesza powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Jeśli będziesz tylko siedzieć i czekać, kostka może dokuczać Ci przez długie miesiące.
Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu: Skręcona kostka – jak sobie z tym poradzić?

Masz jakieś pytania? Napisz do nas 🙂

12 Comments

 • nika Posted 1 marca 2017 17:19

  rok temu uderzyłam podeszwą stopy o biurko-ze zdenerwowania, na początku smarowałam, bolało, byłam u lekarza rodzinnego, mówił , że mam słabe mięśnie-co prawda bo nie ruszam się dużo i mam stresujący tryb zycia.Mowił tez że może boleć kilka miesięcy. Stopa mnie do tego czasu bolała-raz nie cczułam ale były ogolnie dolegliwosci-lekki ból. W zeszłą sobotę połozyłam nogę prosto na biurko i cos jakby przeszło/przeskoczyło mi w stawie, boli mnie teraz mocniej
  staw skokowy-bol jest w przedniej czesci stopy, w poniedz było w miare dobrze ale stopa wciąż boli, smarowałam, bandażowałam. Czy mieliście do czynienia z takim przypadkiem uderzenia choc wiem że to głownie takie sportowe są.

  • Marysia Pabich Posted 1 marca 2017 20:48

   Nika, najlepiej udaj się do dobrego fizjoterapeuty. Miesnie warto wzmacniać, ale w przypadku takiego nietypowego urazu lepiej skonsultować się ze spacjalistami.

 • Jolanta Gierak Rutkowska Posted 2 marca 2017 20:33

  Staram się żyć zdrowo ale ostatnio skręciłam nogę w kostce

 • Olga Posted 7 marca 2017 20:14

  1,5 tygodnia skręciłam kostkę z uszkodzeniem torebki stawowej. Kostka spuchła do bardzo dużych rozmiarów. Od razu pojechałam na SOR, tam zrobili mi rtg z czego lekarz wskazał diagnozę, zapisał maści i skierował do poradni chirurgicznej na kontrole, zalecił tez noszenie ortezy. Gdy pojawiłam sie w poradni inny tym razem lekarz od razu chciał włożyć stopę w gips- nie zgodziłam sie. Poszłam do ortopedy na własna rękę, ten zalecił noszenie ortezy przez 6 tygodni i rehabilitacje, ta jednak raczej tak szybko sie nie odbędzie, bo wiadomo jak to z terminami na NFZ. Zalezy mi na szybkim wyleczeniu kostki, ponieważ za niecałe 2 miesiące mam ważne zawody(tańczę), ale nie chce tez zbyt szybko jej obciążać. Obecnie chodzę o kulach i w ortezie, ale martwi mnie to ze nie moge twardo stanąć na tej nodze, a gdy próbuje zaczyna mnie bardzo bolec (gdzie normalniewcale nie odczuwam bólu). Staram sie nią ‘ćwiczyć’ , ale tu jest problem ze nie do końca wiem jak to robić. I tu moje kolejne pytanie, jak sama moge rehabilitować kostkę w domu?

 • retrokicks Posted 23 marca 2017 14:22

  treningi w wieku 31 lat to już nie to samo co dziesięć lat w wstecz. Ostatnio nabawiłam się urazu właśnie w okolicy stawu, na szczęście wszystko samo się zregenerowało.

  • Marysia Pabich Posted 23 marca 2017 15:48

   Super informacja! Życzymy zdrowia do aktywności i treningów do końca życia 🙂

 • Olka Posted 4 grudnia 2017 10:53

  Skręcenie stawu skokowego to jeden z największych bóli dotychczas w moim życiu. To był mój błąd, bo nie zrobiłam wcześniej odpowiedniej rozgrzewki. Teraz już wiem, że rozgrzewka to podstawa.
  Super wpis!

  • Marysia Pabich Posted 4 grudnia 2017 10:58

   Olka, życzę szybkiego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

 • profireh.pl Posted 1 sierpnia 2019 10:40

  Kontuzja to nieunikniony element sportu, zrozumienie tego faktu jest kluczowe podczas każdej aktywności fizycznej. Umiejętne radzenia sobie z nimi jest niezbędne. Bez względu na wszystko, nie warto rezygnować z ruchu. Należy wytrwać i kontynuować aktywność 😉

  • Marysia Pabich Posted 1 sierpnia 2019 14:36

   Zgadzam się, że nie warto rezygnować ze sportu. Kontuzja może być też sygnałem, że ćwiczenia nie były dobrze dobrane, lub któryś z elementów organizmu należy wzmocnić. Uważam, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć 🙂

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *