Codziennie pijesz kawę, martwisz się czy Ci nie zaszkodzi, ale nie potrafisz z niej zrezygnować?
A może wcale jej nie pijesz i masz nadzieję, że będziesz zdrowszy od znajomych, którzy bez kawy nie wyobrażają sobie poranka?
Jak naprawdę jest z tą kawą? Czy kawa szkodzi, a może wspiera organizm? Zrezygnować, ograniczyć czy pić do woli?
.
Czas przyjrzeć się bliżej tematowi kawy, sprawdzić co mówią na ten temat najnowsze badania i wyciągnąć wnioski. No to zaczynamy 🙂
1. Kawa nie zwiększa ryzyka chorób krążenia i nowotworów
To dobra wiadomość, bo te dwie choroby odpowiadają za większość zgonów w naszym kraju. Pijąc kawę nie narażasz się na dodatkowe ryzyko.
2. Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i chroni wątrobę
Badania pokazują nawet, że kawa może mieć pozytywny wpływ w niektórych chorobach, najbardziej wiarygodne wyniki dotyczą cukrzycy typu 2 oraz chorób wątroby.
3. Więcej nie znaczy lepiej
Pozytywny wpływ kawy na organizm zauważono przy spożyciu jej umiarkowanych ilości (3-5 szklanek dziennie), powyżej tej ilości nie tylko nie ma dalszych korzyści, ale wręcz są one niwelowane.
4. Kawa nie dla każdego
Na kawę powinny uważać osoby cierpiące na:
– chorobę refluksową przełyku (dla nich korzystniejsza jest kawa bezkofeinowa lub herbata),
– jaskrę,
– nietrzymanie moczu (zarówno kobiety, jak i mężczyźni),
– epilepsje (odstawienie kawy może zmniejszyć częstotliwość ataków),
– bezsenność (kawa nasila objawy, szczególnie pita po południu i wieczorem),
– kobiety w ciąży.
5. Uważaj na dodatki
Kawa sama w sobie nie jest szkodliwa pod warunkiem, że wybierasz kawę bez cukru z niewielką ilością mleka, a nie słodkie, smakowe napoje z bitą śmietaną i trzema kulkami lodów.
6. Nie pijesz kawy? Nie musisz zaczynać
Wpływ kawy na organizm nie jest aż tak korzystny, aby była ona polecana wszystkim. Jeśli nie pijesz kawy, nie ma powodów, aby zaczynać. Większe korzyści odniesiesz sięgając po zieloną herbatę.
7. Kawa nie zastąpi snu i wypoczynku
Chociaż kawa działa pobudzająco, to nie zastąpi snu. Organizm ciągle sztucznie pobudzany przez kawę będzie jeszcze bardziej wyczerpany i to zmęczenie w końcu się ujawni. Codzienne spożywanie dużej ilości kofeiny może prowadzić do uzależnienia. Bóle głowy, uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją, mogą być objawami głodu kofeinowego. Jeśli zauważysz takie niepokojące objawy u siebie rozważ stopniowe zmniejszenie ilości wypijanej kawy.
A teraz czas zrobić sobie pyszną kawę 🙂
3 Comments
Fajny post: kawa w pigułce 🙂 Próbowałam kiedyś z niej zrezygnować, bo czytałam, że szkodzi. Ale nie da się 🙂 Uwielbiam mocną, czarną, gorzką. Czasem z kostką gorzkiej czekolady. Zielona herbata nie podniesie mi tak mojego niskiego ciśnienia jak właśnie kawa. Jest niezastąpiona!
“Pozytywny wpływ kawy na organizm zauważono przy spożyciu jej umiarkowanych ilości (3-5 szklanek)” – dziennie/tygodniowo/miesięcznie? 😉
Dziennie oczywiście, już uzupełniam w tekście. Dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂