Jeśli szukasz ciasta na letni deser, bez pieczenia i długiego przygotowywania to koniecznie wypróbuj ten przepis na ciasto z awokado!
Robiłam wcześniej pyszny i zdrowy czekoladowy krem z awokado. Podobny krem można zrobić w wersji bardziej zagęszczonej i wykorzystać jako krem do ciasta. Po rozsmarowaniu kremu na spód z migdałów i daktyli otrzymujemy wspaniały deser.
Z podanych proporcji wychodzi 6 małych lub 3 większe porcje. Nasza 3 osobowa rodzinka zjadła to ciasto na jeden podwieczorek, smakowało nawet Hani, która raczej nie jest fanką awokado.
Składniki na spód:
– 1/2 szklanki migdałów
– 1/4 szklanki pestek dyni
– 4 daktyle
Składniki na krem:
– 1 dojrzałe awokado
– 12 sztuk orzechów nerkowca
– 6 daktyli
– 2 płaskie łyżki kakao
– 1 łyżka ksylitolu lub innej substancji słodzącej (można pominąć jeśli lubisz mniej słodkie desery)
– truskawki lub inne owoce do dekoracji
Wykonanie:
1. Daktyle zamocz w zimnej wodzie i odstaw na około godzinę.
2. Migdały i pestki dyni zmiksuj w pojemniku blendera na drobne kawałki.
3. Dodaj 4 daktyle i całość zmiksuj końcówką blendera na klejącą się masę. Masa powinna sklejać się pod naciskiem palców.
4. Przygotowaną masą wyłóż na nieduże naczynie (ja użyłam pudełka po litrowych lodach). Mocno przyciśnij aby masa dobrze się skleiła i utworzyła zwarty spód.
5. W blenderze zmiksuj obrane awokado, kakao, orzechy i pozostałe daktyle. Możesz wykorzystać inne orzechy niż nerkowce, ale wtedy powinny być one wcześniej namoczone aby łatwiej się miksowały. Jeśli lubisz bardzo słodkie desery, krem możesz jeszcze dosłodzić.
6. Przygotowany krem rozsmaruj na spodzie.
7. Ciasto włóż na co najmniej godzinę do zamrażarki. Po upływie godziny wyjmij i udekoruj owocami.
Smacznego 🙂
Ja przygotowałam to ciasto przy użyciu blendera Vitamix. Migdały i pestki dyni rozdrobniłam w suchym pojemniku. Później razem z daktylami zmiksowałam w pojemniku mokrym. Kilka razy musiałam zamieszać, aby zdjąć to co przykleiło się do ścianek. Przygotowana masa była sypka, ale wystarczyło ścisnąć ją ręką aby się sklejała. Krem przygotowałam w całości w pojemniku do mielenia na mokro. Całość mroziłam przez półtorej godziny. Krem zgęstniał, ale ciasto nie było zimne, ani zamrożone.
Do przygotowania tego ciasta zainspirował mnie przepis znaleziony w książce Zdrowe dzieciaki. Trochę pozmieniałam, bo nie wszystkie składniki miałam w domu, ale i tak wyszło super 🙂 Polecam!
.
.
8 Comments
Wygląda pysznie! Muszę przetestować ten przepis! 🙂
Polecamy 🙂
Czym można zastąpić orzechy nerkowca? Niestety jestem uczulona…
Możesz spróbować ugotowaną kasza jaglana lub migdałami (ale powinny być namoczone żeby się dobrze miksowaly)
Tyle wartościowych składników w tym deserze, że nie można go nie zrobić. Wrzucam na moją listę planowanych potraw. Zastanawiam się tylko nad daktylami:
1. Czy na spód nie jest ich za mało? Czy z taką ilością daktyli spód nie będzie zbyt wytrawny, tzn. suchy i mało słodki?
2. Może zamiast dodatkowego słodziwa dać do kremu więcej daktyli?
Deser będę przygotowywała dla dzieci, a one nie bardzo lubią suchych i mało słodkich ciast.
Kasiu, moim zdaniem spód nie jest zbyt suchy, robiłam już wiele razy i zawsze wychodzi. Czasami dodaję odrobinę wody z moczenia, ta woda też jest słodka, ale dosłownie 1-2 łyżeczki. Możesz spróbować z większą ilością daktyli, ale pamiętaj, że one po namoczeniu są zupełnie inne niż te suche. Objętościowo też jest ich więcej.
Do kremu spokojnie możesz dać więcej daktyli. To ciasto na pewno nie jest suche. Najważniejsze jest dobre, dojrzałe awokado.
A ja chciała bym się dowiedzieć o kaloryczność … Jakby nie było będę robić ten deser bo pyszny i surowy, ale tylko kaloryczność mnie interesuje..
Powiem Ci szczerze, że kaloryczność zupełnie mnie nie interesuje. Celowo nie podaję przy swoich przepisach liczby kalorii, bo ich liczenie do niczego nie prowadzi. Moim zdaniem najważniejsze jest słuchanie swojego organizmu i odpowiedni dobór produktów. Jest cała lista pokarmów, które można jeść bez ograniczeń i chudnąć. Są też takie wysokokaloryczne, które w odpowiedniej ilości hamują apetyt i też warto je włączyć.