Zdrowym odżywianiem zaczęłam interesować się w 2012 roku i przez ten czas ciągle uczę się nowych rzeczy. Nie tylko dlatego, że zgłębiam kolejne tematy i poszerzam wiedzę, ale również dlatego, że ciągle pojawiają się nowe badania naukowe i opracowania. Część informacji z 2012 roku jest już nieaktualna, bo mamy więcej obserwacji i wiemy więcej.
Jednym z tematów, w którym zauważyłam znaczące zmiany, jest podejście do kawy. Z roku na rok kawa ma coraz więcej zwolenników, i nie chodzi tutaj o osoby codziennie pijące kawę (bo tych nigdy nie brakowało), ale o lekarzy i dietetyków, którzy podkreślają zalety picia kawy. Te nowe badania i doniesienia bardzo mnie cieszą, bo sama bardzo lubię kawę i sięgam po nią prawie codziennie 🙂
.
Czy kawa jest zdrowa?
Myślę, że można już z czystym sumieniem powiedzieć, że TAK. Wiemy już, że kawa czarna nie wypłukuje magnezu (a wręcz go zawiera), nie odwadnia, a w zamian jest źródłem wartościowych polifenoli.
Picie 3-5 filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko:
– chorób układu krążenia,
– cukrzycy typu II,
– depresji,
– nowotworów prostaty, wątroby,
– a nawet infekcji.
Kawa wypita przed treningiem czy zawodami może poprawić nasze sportowe wyniki 🙂
Jeśli nie lubisz smaku kawy, nie musisz się do niej zmuszać. Polifenole znajdziesz również w zielonej herbacie, owocach jagodowych, warzywach, orzechach.
.
Jakie są minusy picia kawy?
Pomimo tego, że kawa jest ogólnie zdrowa, to lepiej nie przesadzać z jej ilością (szczególnie w godzinach popołudniowych). Zawarta w kawie kofeina negatywnie wpływa na jakość snu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że po kawie nie masz problemów z zasypianiem, to kofeina utrudnia zapadanie w głębokie fazy snu, a przez to nawet jeżeli śpimy, to w pełni się nie regenerujemy. Jeśli pomimo 7-8 godzin snu, rano nie czujesz się wypoczęta, to być może jest to właśnie wpływ kofeiny. Dodatkowa kawa nie zastąpi porządnego snu! Zaleca się, aby ostatnią kawę wypić co najmniej 6, a jeszcze lepiej 8 godzin przed zasypianiem. W późniejszych godzinach możesz sięgnąć po kawę bezkofeinową lub zbożową.
Warto również pamiętać, że kofeina hamuje wchłanianie żelaza. Jeśli nigdy nie miałaś problemów z żelazem, to nie musisz się tym martwić. Jeśli jednak zdarzały Ci się niedobory żelaza, to poza ilością żelaza w diecie, warto zadbać również o jego przyswajalność. Posiłków z żelazem nie należy popijać kawą (ani herbatą, bo ona również hamuje wchłanianie żelaza). W takiej sytuacji kawę najlepiej pić pomiędzy posiłkami.
Kawy powinny unikać kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Osoby z zespołem jelita drażliwego i refluksem, powinny obserwować samopoczucie po kawie, gdyż może ona nasilać objawy.
.
Czy zielona kawa pomaga schudnąć?
Zielona kawa, to kawa, która nie została poddana procesowi wypalania. Dzięki temu ma ona więcej polifenoli, w tym kwasu chlorogenowego. To właśnie ten kwas odpowiada za odchudzające działanie kawy. Hamuje on apetyt (dzięki czemu teoretycznie podjadamy mniej) oraz stabilizuje poziom cukru we krwi. Niestety nie jest to duży efekt i samo picie zielonej kawy, bez zmian w diecie i stylu życia, może być niewystarczające do osiągnięcia wymarzonych rezultatów, szczególnie jeśli do kawy dodamy cukier, śmietankę, syrop smakowy i zjemy kawałek ciasta.
.
Kawa zbożowa – kto nie powinien jej pić?
Kawa zbożowa może być alternatywą dla tradycyjnej kawy, gdyż nie zawiera ona kofeiny. Mogą ją pić kobiety w ciąży, a nawet dzieci od 3 roku życia.
Kawa zbożowa jest źródłem błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, cynku. Jeśli w składzie kawy znajduje się cykoria, to kawa jest źródłem również inuliny, prebiotyku wspierającego mikrobiom jelitowy.
Minusem kawy zbożowej jest wysoka zawartość akrylamidu (zawiera go również tradycyjna kawa). W dużych ilościach akrylamid jest dla nas szkodliwy, dlatego kawy (niezależnie czy zbożowa czy tradycyjna) nie powinny być naszym głównym napojem. Akrylamid znajdziemy również w pieczywie, chipsach i frytkach.
.
Podsumowanie
Kawa (również rozpuszczalna i zbożowa) to zdrowe i wartościowe napoje, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pamiętaj jednak, że kawa nie zastąpi snu. Może pomóc podczas nauki do egzaminu, czy prowadzenia samochodu w długiej podróży, ale codziennie dobudzanie się kawą, zamiast zdrowego, długiego snu, odbije się negatywnie na zdrowiu.
Pamiętaj, że organizm przyzwyczaja się do działania kofeiny i po pewnym czasie do takiego samego efektu pobudzenia będziesz potrzebować większej ilości kawy. Dlatego warto od czasu do czasu zrobić przerwę od kawy (na 1-2 dni, lub nawet cały tydzień). A potem wrócić do niej i cieszyć się smakiem kawy ponowie 🙂
2 Comments
Pocieszyłaś mnie tym artykułem, bo ja sobie nie wyobrażam dnia bez kawy. Nie wiedziałem, że jej picie w umiarkowanych ilościach ma tyle zdrowotnych korzyści.
Cała przyjemność po mojej stronie, bo też lubię kawę 😉 Miłego dnia!