Drugie śniadanie - jeść czy nie jeść?

Drugie śniadanie – jeść czy nie jeść?

Drugie śniadanie – jeść czy nie jeść?

Bardzo często powtarzam, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia 🙂
A jak z drugim śniadaniem? Czy również warto je jeść?

Tutaj sprawa nie jest już taka prosta i nie dam Ci gotowej odpowiedzi. Nie słuchaj osób, które mówią, że trzeba jeść dokładnie co 3 godziny, mało a często lub dokładnie 5 posiłków.

Tylko jedna osoba będzie to wiedzieć najlepiej, a tą osobą jesteś TY!

Posłuchaj swojego organizmu!

Dużo zależy tutaj od ilości kalorii, którą zjadasz w ciągu dnia. Przy 1 500 kcal łatwo można to rozłożyć na trzy posiłki, ale już zjedzenie ponad 3 000 kcal w trzech posiłkach będzie kłopotliwe.

Są osoby, którym na indywidualnych konsultacjach doradzam dodanie drugiego śniadania, ale są też takie, które zachęcam do rezygnacji z tego posiłku. Testujemy, obserwujemy i po jakimś czasie wybieramy najlepszy układ.

zdrowe drugie śniadanie

.

Lunch czy drugie śniadanie? 3 posiłki w ciągu dnia czy może lepiej 5?

Tradycyjny rozkład posiłków w ciągu dnia to śniadanie, obiad i kolacja. Gdzie obiad jest posiłkiem największym objętościowo i kalorycznie. W zależności od potrzeb można (ale wcale nie trzeba) dodać jeszcze drugie śniadanie i podwieczorek.

Inny układ, który robi się coraz bardziej popularny, to śniadanie, lunch i obiadokolacja. Ponieważ lunch jest jedzony dość wcześnie, to w tym układzie najczęściej nie ma już miejsca na drugie śniadanie. Podwieczorek (lub słodki deser) są jedzone po lunchu lub dopiero po obiadokolacji.

zielony koktajl

.

Czym różni się drugie śniadanie z pierwszego układu od lunchu?

Najczęściej spotykane drugie śniadanie to kanapki, owoce, jogurt. Jeśli śniadanie jemy koło godziny 7-8, to drugie śniadanie wypada pomiędzy 10 a 11.

Lunch jest jedzony trochę później, koło godziny 12 i bardziej przypomina mały obiad. Może to być coś na ciepło (np. zupa) lub sałatka z dodatkiem mięsa, strączków lub sera.

Pamiętaj jednak, że to jest tylko umowny podział. Co jeśli o 11:30 zjesz kanapkę i sałatkę? To jeszcze drugie śniadanie? Czy może już lunch?

Tak naprawdę nie ma znaczenia! Ważne jest aby posiłki były urozmaicone, kolorowe i abyśmy nie zjedli więcej kalorii niż potrzebujemy.

zdrowe drugie śniadanie

.

Najczęściej popełniane błędy!

Nie zależnie czy chcesz zjeść w pracy drugie śniadanie czy lunch, trzeba się do tego przygotować, czyli najlepiej zabrać coś z domu.

Pomysłów na zdrowy lunch-box znajdziesz w internecie bardzo dużo, tutaj pokazuję co moja córka zabiera do szkoły >> Możesz to potraktować jako punt wyjścia i dopasować do swoich potrzeb.

Najgorsze drugie śniadanie, to kawa + pączek. Niestety jest to również najprostsze rozwiązanie, więc dość popularne. Zachęcam do naszykowania w domu przynajmniej kanapki z dużą ilością warzyw, a wtedy pączek nie będzie już tak bardzo kusił.

Brak warzyw i owoców. Kiedy jeszcze pracowałam w korporacji, często wychodziliśmy na szybkie zakupy do pobliskiego sklepu i drugie śniadanie większości osób to była zawsze bułka + serek lub bułka + kabanosy, do tego sok lub jogurt do picia.

Zbyt duży lunch lub drugie śniadanie również nie są dobrym pomysłem. Szczególnie jeśli wiesz, że w domu czeka na Ciebie dwudaniowy obiad. Jedząc dwa obiady dziennie łatwo przekroczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Kanapki, kanapki, kanapki… Drugie śniadanie najczęściej kojarzy się z kanapkami i to jest ok, ale pod warunkiem, że kanapek nie jesz wcześniej na śniadanie w domu, ani wieczorem na kolację. Jedzenie kanapek trzy razy dziennie powoduje, że posiłki są mało różnorodne i najczęściej mało wartościowe.

zdrowe drugie śniadanie

.

Jak wyglądają moje drugie śniadania?

Zdjęcia, które widzisz w tym tekście, to właśnie przykłady moich drugich śniadań. Pracuję w domu dlatego mogę przygotować je bezpośrednio przed jedzeniem. Innym plusem pracy w domu, jest możliwość zjedzenia kanapki z cebulą (jak na zdjęciu tytułowym) 😉

Jest to jednak mój czas pracy, dlatego na szykowanie jedzenia poświęcam możliwie mało czasu. Najczęściej jest to kanapka z awokado lub pastą ze strączków oraz zielony koktajl lub zielona herbata. Staram się, aby kanapce towarzyszyła duża ilość kolorowych warzyw i owoców.

Przepisy na pasty ze strączków znajdziesz w moim darmowym e-booku >>

Nie planuję z góry co, ani nawet czy w ogóle będę jadła drugie śniadanie. Czasami wypiję sam koktajl, a innym razem potrzebuję zjeść 2-3 kanapki. Dużo zależy od tego, co jadłam wcześniej na śniadanie oraz kolację poprzedniego dnia.

zdrowe drugie śniadanie

.

Jak zawsze proszę o udostępnianie tego tekstu dalej, niech zdrowe przepisy idą w świat!

.

zielone koktajle

.

7 Comments

  • Beata Posted 3 kwietnia 2019 13:16

    Nie jestem wegetarianką i nie planuję nią być, ale na pewno inspirujecie mnie do różnych pomysłów na warzywa, które lubię, ale czasami już nie wiem co z nimi zrobić 🙂

    • Marysia Pabich Posted 3 kwietnia 2019 13:28

      Nie trzeba być wegetarianką żeby jeść warzywa i korzystać super wartości 🙂 Nasza strona nie jest tylko dla wegetarian. Najlepiej można się o tym przekonać poznając moje 4 zasady zdrowego odżywiania. Jeśli nie znasz jeszcze tego materiału, to zapraszam tutaj: https://jakzdrowozyc.pl/zdrowe-odzywianie-rodziny/ 🙂

  • Ewa Posted 4 kwietnia 2019 16:23

    Ja do pracy zabieram kanapkę i pudełko z owocami. Do kanapki wkładam jakieś warzywo (sałatę, rzodkiewkę, ogórka kiszonego). Ale nie powiem, zdarzają mi się dni, kiedy potrzebuję pączka. I mówiąc potrzebuję, mam na myśli potrzebę organizmu, a nie chęć zjedzenia czegoś słodkiego. Po prostu czasem potrzebuję dużej dawki tłuszczu i cukru na raz (jest zimno, mam spadek formy np. przed okresem, rozkłada mnie choroba i mam dużo pracy, szczególnie umysłowej- mózg zżera mnóstwo cukru). Ogólnie nie znoszę pączków (w Tłusty Czwartek stają mi w gardle), ale bywają dni, że oddałabym królestwo za pączka 😉

    • Marysia Pabich Posted 4 kwietnia 2019 16:39

      Z tym, że organizm może potrzebować więcej energii i woła o szybką dawkę cukru, mogę się zgodzić. Ale w pączku nie ma nic szczególnego, czego organizm może potrzebować 🙂 Co nie zmienia faktu, że całkowicie rozumiem sytuację i też zdarza mi się kupić pączka z dwa razy w roku 🙂

  • Kasia K. Posted 5 kwietnia 2019 11:56

    Świetne te przepisy i porady! Spróbuję na pewno 🙂 Ja drugie śniadania jadam, bo rano, gdy się budzę, kompletnie nie mam apetytu, więc tylko skubię coś drobnego… i potem konkretniej dojadam właśnie w pracy. Zwykle to są kanapki, czasem owsianka, albo… sałatka. I zwykle jem między 10 a 11 🙂

    • Marysia Pabich Posted 8 kwietnia 2019 09:40

      Jeśli rano nie jesteś głodna, to zastanów się czy nie jesz za dużo albo za późno wieczorem. Możesz spróbować nie jeść od 18 i zobaczyć czy rano będziesz bardziej głodna.

  • Profireh Posted 20 grudnia 2019 14:41

    Ja muszę jeść drugie śniadanie bo rano jak wstaję to z reguły nie mam czasu zjeść wartościowego posiłku, a wiadomo że to podstawa. W pracy zawsze robię drugie śniadanie, które daje mi energii na cały dzień. W ostateczności kupuję coś w sklepie po drodze, ale staram się zdrowo odżywiać

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *