O zaletach codziennej porcji ruchu słyszał każdy, a mimo to wiele osób ma problem z włączeniem ćwiczeń do codziennego grafika zajęć. Każdy z nas ma dużo obowiązków, ale tylko od Ciebie zależy czy znajdziesz czas na ćwiczenia. Jeżeli aktywności fizycznej nadałeś niski priorytet to po przyjściu z pracy zajmujesz się wszystkim innym, gotowaniem, sprzątaniem, graniem na komputerze… Późnym wieczorem masz siłę tylko na to, aby oglądać telewizję, a trening odkładasz na kolejny dzień. Znasz to? Dodatkowa motywacja do treningów przyda się każdemu. Podpowiadamy gdzie jej szukać.
Często będę odnosić się do biegania, ale wiele z tych wskazówek można wykorzystać w każdym innym sporcie.
Zmień priorytety
Codzienna porcja ruchu pozwoli Ci lepiej się czuć we własnym ciele, doda pozytywnej energii. Już po kilku pierwszych treningach poczujesz jak wiele możesz zyskać, dlatego nadaj ruchowi wysoki priorytet. Nie odkładaj treningu na później, trenuj rano lub niech to będzie pierwsza rzeczą, jaką zrobisz po pracy/szkole. Na początek ustal z rodziną kilka dni, w które chcesz poświęcić czas na sport, niech oni wtedy zajmą się domem. Gdy już zrobisz trening, inne rzeczy w domu poukładają się same – najwyżej pranie powisi dzień dłużej, lub wieczorem zamiast ciepłego dania będą kanapki.
Sama długo nie mogłam zmotywować się do chodzenia na basen, ciągle brakowało mi czasu żeby gdzieś go zmieścić, aż wreszcie zdecydowałam się chodzić rano, przed pracą. Okazało się to dobrym pomysłem. Tomek nauczył się robić owsiankę i z powodzeniem szykuje dziecko do przedszkola [dop. Tomka: umiałem robić owsiankę już wcześniej! ;)].
Trenuj w grupie
Umów się na wspólne treningi ze znajomymi. Jeżeli ciężko Ci kogoś namówić, możesz poszukać w Internecie biegającej grupy, a może chodzącej z kijkami? Wystarczy namówić jedną osobę, a już łatwiej wyjść z domu. Rozwiązaniem są też zajęcia grupowe (aerobik, fitness), dopóki jednak nikogo tam nie znasz, nie czujesz emocjonalnej presji aby iść. Z własnych doświadczeń wiem, że świadomość, że ktoś na mnie czeka jest silniejszym motywatorem niż fakt, że za zajęcia zapłaciłam już pieniądze.
Dobrym rozwiązaniem jest też realizowanie wspólnego planu przez osoby mieszkające daleko od siebie i wymienianie się wrażeniami. Szukaj okazji, aby sport pomógł Ci nawiązywać i podtrzymywać znajomości. Ja utworzyłam na facebooku grupę “Babskie bieganie w Pabianicach”, gdzie umawiamy się na wspólne treningi i motywujemy do dodatkowych ćwiczeń w domu.
Znajdź trenera
Plan treningowy ułożony przez zewnętrznego trenera zdejmuje z Ciebie konieczność zastanawiania się, co danego dnia robić. Mocny trening, lekki trening, a może już powinien być odpoczynek? Łatwiej jest realizować zadane z góry cele, bo nie mamy wtedy pokusy, aby przekładać trening na kolejny dzień lub zrobić mniej. A sam trening wydaje się łatwiejszy, gdy nie musisz się zastanawiać ile i jakich ćwiczeń masz wykonać. W moim przypadku to działa i chociaż układam plany dla kilku osób to nie chciałabym tego robić dla samej siebie. Gotowy plan treningowy możesz też znaleźć w Internecie, wybierz odpowiedni do swojej aktualnej sprawności i trzymaj się go. Plany biegowe dostępne są na stronach bieganie.pl, treningbiegacza.pl
Monitoruj postępy
Załóż dzienniczek treningowy, zapisuj czasy, dystanse, ilości powtórzeń, także wagę, jeżeli chcesz zgubić kilka kilogramów. Obserwowanie własnych postępów daje wiele radości. Nie musisz mieć profesjonalnego zegarka, wiele z tych funkcji spełniają aplikacje na telefonie, np. Endomondo, ale wystarczy też zwykły arkusz excela lub papierowy kalendarz. Dziennik treningowy daje możliwość obiektywnego stwierdzenia jak dużo ćwiczymy. Dni szybko mijają i czasem może się wydawać, że ćwiczyłeś dwa dni temu, a w rzeczywistości minęły dwa tygodnie.
Startuj w zawodach
Bieganie staje się coraz popularniejsze, bez problemu znajdziesz zawody w swojej okolicy. W czasie biegu nie myśl o miejscu, jakie zajmiesz. Biegaj dla siebie, daj się ponieść atmosferze biegu. Każdy start to mniejszy lub większy stres, wydziela się adrenalina i organizm jest gotowy do walki. Umysł robi się jasny, a ciało przepełnia energia – to uczucie do którego zawsze chce się wracać. Największy ogólnopolski kalendarz biegów znajduje się na stronie maratonypolskie.pl.
.
Jedni radzą sobie z motywacją lepiej, inni gorzej. Jeśli należysz do tych drugich, to znaczy że musisz nad nią pracować i wspomagać swoją motywację. Dla wielu osób szczególnie praca w grupie przynosi znakomite rezultaty. Wtedy trening jest nie tylko treningiem, ale także spotkaniem ze znajomymi i okazją do rozmowy. Warto także pamiętać o monitorowaniu swoich postępów i startach w zawodach. Jedno pomaga utrzymać zaangażowanie na wysokim poziomie, a drugie być może pozwoli na nawiązanie kolejnych znajomości.
Masz inne sposoby na motywację do treningu? W jaki sposób godzisz pracę i codzienne obowiązki z odrobiną ruchu? Daj nam znać w komentarzu 🙂