Na rynku pojawia się coraz więcej książek na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Możemy znaleźć tam poradniki o odchudzaniu, żywieniu dzieci, gotowaniu sezonowo. Znajdziemy książki dedykowane dla biegaczy lub osób chcących zwiększyć masę mięśniową.
Którą wybrać?
Czy każda wspiera nasze zdrowie w długim terminie?
Czy dieta, która obiecuje nam szybką utratę kilogramów, na pewno jest zdrowa?
Jak wziąć pod uwagę cały obraz i na czym się skupić, aby żyć długo i w dobrym zdrowiu?
.
Weź przykład z Niebieskich Stref
Skąd wiedzieć co pozwala żyć długo? Może spytać osoby, którym się to udało?
Na taki pomysł wpadł dziennikarz Dan Buetnner, który swoje odkrycia opisał w książce “Niebieskie Strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej“.
Niebieskie Stefy to wyróżnione miejsca, gdzie najwięcej osób dożywa 100 lat w dobrym zdrowiu.
Są w śród nich wyspy Ikaria w Grecji, Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszech oraz półwysep Nicoya w Kostaryce.
Autor opisuje nie tylko dietę mieszkańców Niebieskich Stref, ale również ich styl życia, więzi rodzinne i religię.
Te aspekty składają się na wyjątkową długość życia mieszkańców Niebieskich Stref, w dużo większym stopniu niż ich geny. Wiemy bowiem również, że w raz z postępem cywilizacji, kolejne pokolenia w tych obszarach żyją już inaczej i mają wyższe wskaźniki zachorowania na choroby cywilizacyjne.
W swojej kolejnej książce “Niebieskie Strefy w praktyce” , Dan opisuje projekty przeniesienia wniosków z Niebieskich Stref do miast w innych krajach. Możemy się między innymi dowiedzieć, jak dzięki zaangażowaniu całej społeczności udało się zmienić styl życia w małej miejscowości w Finlandii. Dzięki wprowadzonym zmianom w stylu życia wskaźnik umieralności na choroby serca u mężczyzn w wieku produkcyjnym zmniejszył się o 85%. W tym sama czasie konsumpcja warzyw wzrosła 3 krotnie, a odsetek osób smarujących pieczywo masłem obniżył się z 60% do niecałych 5%.
Podobne grupy o dużym odsetku stulatków opisał w swojej książce “Zdrowi Stulatkowie” John Robbins. Czytając książkę, wraz z autorem, udamy się na wycieczkę do Abchazji z Kaukazie, Vilcabambii w Peru (zwanej Doliną Młodości), doliny Hunzy w Pakistanie. Poznamy tamtejsze zwyczaje związane z odżywianiem, ruchem, a nawet miłością i religią.
.
Sprawdź, co na ten temat mówi nauka
A może długowieczność mieszkańców Niebieskich Stref to tylko przypadek? Skąd możemy wiedzieć, że stosując te same strategie osiągniemy podobne efekty?
Na takie pytania próbują odpowiedzieć naukowcy, prowadząc wiele badań. W badaniach dzieli się obserwowane osoby na dwie grupy (jedna stosuje daną strategię, a druga nie) i mierzy rezultaty (idealnie, aby członkowie grup nie wiedzieli w której grupie są, co pozwala wykluczyć efekt placebo).
Przez setki badań naukowych przedarł się dr Michael Greger pisząc książkę “Jak nie umrzeć przedwcześnie“. Autor bierze kolejno najczęstsze przyczyny zgonów (od chorób serca, płuc, mózgu, po choroby nowotworowe, a nawet samobójstwa) i opisuje strategie pozwalające na minimalizację ryzyka zachorowania. W efekcie powstał zbiór wskazówek co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem. Osobiście bardzo często korzystam z tej ściągi i wracam do tej książki.
Ostatnią książką, którą dzisiaj polecam jest “Młodość na dłużej” dr. Duncana Carmichaela. W książce również znajdziemy wskazówki związane z odżywianiem, ale także z dbaniem o mózg, skórę, wątrobę oraz strategie na obniżanie codziennego stresu.
Sprawdź ceny książek na Ceneo >>
Czy warto interesować się temat długowieczności? Moim zdaniem tak! Końcówka naszego życia nie musi być pasmem chorób, wierzę, że można być aktywnym, zdrowym i sprawnym przez długie lata i mam nadzieję, że choć trochę udaje mi się zarażać Was takim podejściem.