W poszukiwaniu leśnych skarbów - Jak Zdrowo Żyć

W poszukiwaniu leśnych skarbów

W poszukiwaniu leśnych skarbów

Letnie wolne dni warto poświęcić na poszukiwanie skarbów ukrytych w lesie. A jest czego szukać, już w lipcu pojawiają się pierwsze maliny, w następnej kolejności są jagody a w sierpniu dojrzewają jeżyny. Późnym latem i jesienią szukamy oczywiście grzybów.

Zbieranie leśnych skarbów nie jest prostym zajęciem, na śmiałków czekają krzaki pełne kolców, krwiożercze komary, brzęczące muchy i lepiące się pajęczyny. Czasami godzinami można chodzić i nic nie znaleźć. Ale jeżeli już przedrzemy się przez leśny gąszcz i znajdziemy odpowiednie krzaki to nasz wysiłek zostanie wynagrodzony.

I chociaż nie ukrywam że jest to ciężka praca i nie chciałabym w ten sposób zarabiać na życie, to jako weekendową aktywność polecam ją każdemu. Można rodzinnie spędzić czas, spacerując na świeżym powietrzu i ciesząc się pięknem przyrody.

jeżyny4

W tym roku wykorzystując wolny wakacyjny dzień wybraliśmy się na poszukiwanie jagód. Nie mając w tym temacie dużego doświadczenia, po prostu wyszliśmy z samochodu i zaczęliśmy zbierać. Po około godzinie nasze słoiki nie zapełniły się nawet w jednej czwartej i czuliśmy lekkie rozczarowanie. Spacerując w poszukiwaniu kolejnych krzaków jagód natrafiliśmy na maliny i szybko okazało się, że zbieranie ich jest o wiele przyjemniejsze i szybsze. Do domu wróciliśmy z dwoma słoikami malin oraz wiedzą, gdzie za jakiś czas dojrzeją jeżyny.

Na kolejną wyprawę byliśmy już lepiej przygotowani. Dzięki poprzedniej wycieczce wiedzieliśmy gdzie są jeżyny, a także znaliśmy lokalizację jagód, które znalazłam na jednym z treningów biegowych. Pomimo dość długiego dojścia od samochodu w niecałe dwie godziny mieliśmy po dwa słoiki jagód i jeżyn. Znajomość miejsc gdzie rosną leśne owoce to pierwszy krok do sukcesu.

jezyny3

Warto jeszcze wiedzieć co zabrać ze sobą do lasu:

pojemniki do zbierania – najlepiej spisują się słoiki lub małe plastikowe wiaderka z przykrywką, tak aby nic się nie wysypało podczas transportu do domu. Odradzam torebki foliowe, w których owoce mogą się łatwo pognieść.

spray odstraszający komary – przy zbieraniu jagód mogą atakować stada komarów, szczególnie jeżeli zbieramy w pobliżu terenów podmokłych. Maliny i jeżyny rosną przeważnie na polankach w pełnym słońcu, tam komarów jest mniej ale za to możemy spotkać równie nieprzyjemne muchy i osy.

dzieci – ale uwaga więcej zjadają niż zbierają :), być może z czasem to się zmienia ale u nas zawartość Hani kubeczka kończyła zawsze w brzuchu lub rozsypana na ziemi. Z małymi dziećmi nie ma raczej sensu nastawiać się na długie zbieranie, ponieważ im się szybko nudzi i zaczynają marudzić.

stare ubrania – wszystkie owoce leśne dość łatwo zgnieść ale najbardziej brudzą jagody. Palce są dosłownie granatowe także każde dotknięcie bluzki czy spodni kończy się plamą. Plamy zdarzają się także na butach.

długie spodnie – szczególnie przy zbieraniu jeżyn długie spodnie ochronią przed kolcami.

A po powrocie do domu z leśnych owoców można przygotować prawdziwe cuda. Sprawdzają się jako dodatek do śniadaniowej kaszy jaglanej, ciast, placków, a makaron z jagodami to już klasyka. Przepisy znajdziesz na naszej stronie.

kolaz

jezyny2

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *