Osoby, które dbają o zdrowie, często skupiają się przede wszystkim na aktywności fizycznej i zbilansowanej diecie. Jednak kompleksowa dbałość o stan zdrowia powinna obejmować także badania profilaktyczne. Podstawowym badaniem, które pozwala skontrolować, czy w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego, jest morfologia krwi.
Dowiedz się, na jakie nieprawidłowości mogą wskazywać wyniki morfologii, kiedy należy ją wykonać i jak przygotować się do badania.
.
Czym jest morfologia?
Jednym z podstawowych badań w profilaktyce zdrowia jest morfologia krwi. Jest to proste badanie, do którego wykorzystuje się próbkę krwi pobraną z żyły pacjenta. Po pobraniu trafia ona do analizy laboratoryjnej, w trakcie której oznaczenie są liczne parametry. W oparciu o wynik badania morfologii oraz wywiad z pacjentem, lekarz może określić wstępne podejrzenie choroby, nawet jeśli nie są odczuwalne żadne objawy.
.
Na czym polega morfologia krwi?
Morfologia to jakościowa i ilościowa ocena komórek krwi. Obejmuje ona:
– określenie liczby erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych), trombocytów (płytek krwi);
– obliczenie średniej objętości krwinki czerwonej i średniej masy hemoglobiny w krwince, a także średniego stężenia hemoglobiny w krwinkach;
– określenie liczby oraz procentowego udziału różnych typów leukocytów.
.
O czym informują wyniki morfologii?
Wyniki morfologii mogą pomóc w wykryciu takich schorzeń jak m.in.:
– choroby serca i układu krążenia;
– infekcje bakteryjne, zakażenia wirusowe i stany zapalne;
– niedokrwistość, nadkrwistość;
– zaburzenia krzepliwości;
– niedobory witamin i minerałów;
– choroby nowotworowe.
Jednocześnie należy pamiętać o tym, że prawidłowe wyniki morfologii nie muszą być gwarancją tego, że w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Dlatego interpretacji wyników zawsze powinien towarzyszyć wywiad medyczny.
.
Kiedy wykonać morfologię?
Wykonanie morfologii krwi nie powinno być problematyczne, ponieważ to badanie można zrobić praktycznie w każdym laboratorium diagnostycznym. Dlatego każdy, komu zależy na zdrowiu, powinien wykonywać morfologię krwi co roku w ramach profilaktyki lub częściej, jeśli istnieją ku temu wskazania.
.
Morfologia – przygotowanie do badania
Krew do morfologii powinno pobierać się rano, najlepiej pomiędzy 7 a 9. Ważne, aby pacjent był na czczo, dopuszczalne jest jednak wypicie niewielkiej ilości wody. Przed pobraniem krwi nie powinno się przyjmować porannej porcji leków, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Na 2–3 dni przed badaniem należy także zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz ograniczyć inne używki, w tym kawę. Bezpośrednio przed pobraniem krwi powinno się przez chwilę pozostać w spoczynku, w pozycji siedzącej. Inne ewentualne wskazania mogą dotyczyć osób chorych i regularnie przyjmujących leki, ale wówczas szczegółowych informacji o przygotowaniu do badania udzieli lekarz.
Przygotowanie do morfologii nie jest trudne, dlatego nie powinno być przeszkodą w tym, aby decydować się na regularną profilaktykę. Morfologię możesz wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria w całej Polsce.
Artykuł powstał we współpracy z Alab laboratoria.