Chociaż odwodnienie kojarzy nam się głównie z upalnym dniem i intensywnym wysiłkiem fizycznym to grozi ono także osobom siedzącym cały dzień w biurze. Warto o tym pamiętać każdego dnia, niezależnie od pogody i pory roku. Praca w biurze sprzyja odwodnieniu, działająca klimatyzacja bardzo wysusza powietrze, a w natłoku codziennych spraw i obowiązków łatwo zapomnieć o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Brak ruchu nie oznacza, że nie potrzebujesz przyjmować płynów. Wodę z organizmu tracimy cały czas, również oddychając.
Problem pogłębia się jeżeli w ciągu dnia wypijasz kilka kaw. Kawa działa odwadniająco i chociaż wydaje Ci się, że często pijesz, Twój organizm może być odwodniony.
.
Jak rozpoznać odwodnienie w pracy?
Zmęczenie, uczucie senności i trudności z koncentracją często pojawiające się w ciągu dnia pracy mogą być pierwszymi objawami odwodnienia. W takich sytuacjach nie sięgaj po kawę, tylko zastanów się kiedy ostatnio piłeś wodę. Jeśli było to dawno lub nie pamiętasz kiedy, wypij szybko całą szklankę, a kolejną pij powoli małymi łyczkami. Zmęczenie i uczucie senności pojawia się szybciej niż zdasz sobie sprawę z tego, że jesteś spragniony.
Także długotrwały ból głowy jest oznaką odwodnienia. Rozwiązanie jest proste – duża szklanka wody 🙂
Obserwuj kolor swojego moczu – powinien być jasno żółty. Jeżeli przez 8 godzin ciężko pracujesz nad ważnym projektem, popijając tylko kawę i nawet nie czujesz potrzeby wyjścia do toalety to Twój organizm jest już odwodniony, a Twoja wydajność bardzo spadła.
.
Jak zapobiec odwodnieniu w biurze?
1. Każdy dzień zacznij od wypicia szklanki wody, najlepiej z sokiem z połowy cytryny. Wyrób sobie taki nawyk aby zaczynać dzień od życiodajnej wody. Nawet jeżeli nie jesz w domu śniadania, wypij wodę. Popijaj ją małymi łyczkami wykonując inne poranne czynności.
2. W ciągu dnia pij wodę cały czas, powoli małymi łykami, zanim poczujesz pragnienie. Zawsze miej na biurku kubek lub butelkę z wodą. Wodę należy uzupełniać cały czas w niewielkich ilościach. Wypicie nawet litra wody jednorazowo nie rozwiązuje problemu.
3. Trzymaj się zasady, że na każdy kubek lub filiżankę kawy należy wypić filiżankę wody.
4. Nie zastępuj wody sokami owocowymi, ponieważ pite w dużych ilościach zawierają zbyt wiele cukru. Jeżeli czysta woda Ci nie smakuje, pij ją schłodzoną, z dodatkiem soku z cytryny lub innego soku owocowego ale w nie większej ilości niż 1/3 szklanki soku na 2/3 szklanki wody.
5. Podczas długich spotkań nie wahaj się poprosić o wodę, jeżeli organizator jej nie zapewnił. Nawodniony organizm lepiej pracuje i szybciej myśli.
6. Nie ma jednej określone ilości wody, którą powinno się wypijać w ciągu dnia (popularne 2 litry są bardzo umowne). Każdego dnia możesz potrzebować innej ilości wody, w zależności od temperatury, wilgotności powietrza, aktywności fizycznej czy zjadanych pokarmów. Surowe warzywa i owce składają się w większości z wody. Jeśli jeśli jesz ich dużo, możesz pić mniej.
7. Nie potrzebujesz specjalnych napojów izotonicznych. Woda jest najbardziej naturalną substancją stworzoną do nawadniania wszystkich żywych organizmów i także dla Ciebie jest ona najlepsza. Napoje izotoniczne zostaw intensywnie trenującym sportowcom.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu także podczas podróży służbowych. Do podręcznej torby zawsze zapakuj małą butelkę wody, przyda się podczas długiej jazdy pociągiem lub samochodem. Na lotnisku kup wodę, którą zabierzesz ze sobą na pokład samolotu. Powietrze w samolocie jest bardzo suche i sprzyja odwodnieniu. Jeżeli podróż trwa kilka godzin, półlitrowa butelka wody nie będzie wystarczająca. Po dodarciu na miejsce uzupełnij brakujące płyny.
Pamiętaj, że nawodniony organizm jest bardziej wydajny. Pijąc odpowiednie ilości wody nie będziesz czuć zmęczenia i senności. Łatwiej będzie się skoncentrować, a codziennie obowiązki nie będą się wydawały takie trudne. Warto?
.