Dzisiaj mam dla Was kolejną odsłonę mojej ulubionej owsianki. Zamiast jabłka użyłam resztek z marchewki, które zostały po wyciskaniu soku. Do tej pory robiłam owsianki z różnymi owocami, a teraz mam też sprawdzony sposób na owsiankę z warzywami.
Owsianka z marchewką wyszła mniej słodka niż w wersji z jabłkiem i rodzynkami, ale za to bardziej gęsta i fajnie pomarańczowa 🙂
To kolejny sposób na wykorzystanie resztek z sokowirówki, które coraz rzadziej lądują w koszu, a to cieszy 🙂
Składniki:
– 12 łyżek płatków owsianych górskich
– 10 suszonych daktyli
– 2mm plasterek świeżego imbiru
– 1 szklanka tartej marchewki lub resztek od wyciskania soku
– 1 banan
– 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
– 1 łyżka cynamonu
– płatki migdałów do dekoracji
Wykonanie:
1. Płatki zalej na noc zimną wodą.
2. Do garnka wlej 300 ml wody i zacznij podgrzewać. Dodaj drobno pokrojony imbir i daktyle.
3. Gdy woda się zagotuje dodaj marchewkę i płatki owsiane. Gotuj do zgęstnienia, mieszając co kilka minut.
4. Dodaj pokrojonego drobno banana, zmielone siemię lniane i cynamon. Wymieszaj.
5. Przełóż do miseczek i posyp płatkami migdałów.
Smacznego 🙂
.
Jak zawsze proszę o udostępnianie tego tekstu dalej, niech zdrowe przepisy idą w świat!
.
ŚNIADANIA DO POKOCHANIA to nasz e-book, w którym znajdziesz kilkanaście przepisów na zdrowe i szybkie w przygotowaniu śniadania (wystarczy nawet 5 minut).
Zakochasz się w owsiankach, kaszy jaglanej czy kanapkach z roślinnymi pastami. A w weekend zaskoczysz rodzinę pysznymi plackami i naleśnikami. Wszystko w zdrowych wersjach, z dużą ilością owoców i bez dodatku cukru.
.
2 Comments
Witam
Z chęcią zapoznałam się z Waszymi przepisami na owsianki, bo sama bardzo je lubię.
Zastanawia mnie jednak jaką rolę pełni zalewanie ich na noc wodą? Jak i gotowanie?
Ja kiedyś gotowałam owsiankę na mleku, do gotującego się mleka dodawałam płatki i inne dodatki. Potem gotujące się mleko zastąpiłam zimnym jogurtem naturalnym. A w między czasie z licznych źródeł uzyskałam informację, że gotowanie płatków owsianych zwiększa znacząco ich indeks glikemniczny i stają się tuczące.
Bardzo interesuje mnie Wasze zdanie na ten temat, jak i korzyści z samego moczenia ich przez całą noc.
Marzena, dziękuję za to pytanie 🙂
Jeszcze do niedawna zalecano moczenie płatków na noc, aby zmniejszyć ilość kwasy fitynowego, który hamuje wchłanianie minerałów z pożywienia. Ostatnie badania pokazują jednak, że kwas fitynowy nie jest tak szkodliwy jak mówiono, a nawet jest dla nas pożyteczny. Osoby, które spożywają więcej pokarmów bogatych w fityniany mają silniej zmineralizowany kościec i rzadziej doznają złamań. Dodatkowo fityniany chronią przed wystąpieniem raka jelita grubego.
Teraz strona praktyczna 🙂 Zalane płatki szybciej się gotuje, a gotowane smakują lepiej i fajnie rozgrzewają zimą. Tylko w upały i na wyjazdach jemy płatki bez gotowania. Jeśli chodzi o indeks glikemiczny, to masz rację, podobnie dzieje się z innymi produktami (gotowane jabłka, marchewki czy rozgotowany makaron) i gotowanie sprawie, że produkt jest łatwiej strawny i szybciej się wchłania. Możesz obniżyć indeks glikemiczny całego posiłku dodając orzechy i mielone siemię lniane.
Podsumowując, owsianka gotowana czy nie, zawsze będzie zdrowsza niż płatki czekoladowe 🙂 Na zdrowie!