Zmieniłeś lub zmieniłaś swoją dietę? Zdrowo się odżywiasz, starannie pilnujesz tego co jesz, śledzisz najnowsze doniesienia z zakresu dietetyki. Wszystkie posiłki masz zaplanowane, a przed drzwiami kuchni wisi wyraźna tablica “zakaz wstępu dla cukru i białej mąki”. Jednak Twój poziom energii i samopoczucie wcale się nie poprawia. Masz ochotę dać sobie spokój z tym całym zdrowym odżywianiem i najeść się w McDonaldzie?
Być może popełniasz jakiś błąd?
Przeczytaj dlaczego zdrowe odżywianie może nie przynosić obiecywanych korzyści.
.
1. Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia
Zdrowe odżywianie nie powinno być powodem stresu i niepokoju. Jeżeli przy każdym posiłku zastanawiasz się czy aby pomidory czy truskawki nie mają za dużo nawozu, a szpinak za dużo szczawianów, to znak, że Twój sposób traktowania jedzenia jest zaburzony. Zamiast odczuwać radość, jedzenie staje się udręką i pasmem wyrzeczeń. Czasami lęk przed zjedzeniem czegoś niezdrowego jest tak wielki, że niektórzy ludzie zamykają się we własnych domach i unikają spotkań ze znajomymi w obawie, że pokusa zjedzenia czegoś niezdrowego będzie zbyt duża. To może być pierwszy objaw poważnej choroby.
Jedzenie poza aspektem odżywczym (dostarczanie wszystkich makro i mikro składników) ma także duże znaczenie emocjonalne. Wspólne posiłki z rodziną i znajomymi są okazją do rozmów i nawiązywania pozytywnych relacji.
Twoje jedzenie powinno być nie tylko zdrowe ale także sprawiać Ci przyjemność i radość. Nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować chemii i zanieczyszczeń ze swojego życia. Nie można popadać w skrajności. Jedz zdrowo ale różnorodnie i tak aby sprawiało Ci to przyjemność. Eksperymentuj i szukaj nowych przepisów. Zjedz mniej ale bardziej odżywczych pokarmów, delektując się tym i ciesząc, zamiast wrzucać w siebie śmieci, często w biegu i bez zastanowienia.
.
2. Za mało snu i odpoczynku
Twój organizm aby był pełen energii i ochoty do życia musi być wypoczęty. Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Podczas snu organizm regeneruje się i odnawia. Ale odpoczynek to nie tylko sen, to także medytacja, spacer czy ciepła relaksująca kąpiel. Pokonywanie zmęczenia kolejną kawą czy napojem energetyzującym to tylko chwilowe rozwiązanie. Zmęczenie będzie się w Tobie kumulować i w pewnym momencie może o sobie dać znać w postaci poważnej choroby.
.
3. Za dużo stresu i zmartwień
Nasz organizm to bardzo złożona i skomplikowana maszyna, jedzenie jest tylko jedną ze składowych, która ma wpływ na to w jakim jest on stanie. Jeżeli na co dzień masz dużo stresu, np. pracę która zamiast dawać satysfakcję i uczucie spełnienia jest powodem zmartwień lub tkwisz w relacjach z ludźmi, którzy dosłownie wysysają z Ciebie energię to twój organizm nie ma możliwości poczuć się dobrze.
Przypomnij sobie jak czujesz się, kiedy robisz coś co kochasz. Jakie to uczucie czuć się ważnym i potrzebnym, pomagając innym ludziom. Poszukaj takiej pracy i otocz się takimi ludźmi, przy których będziesz tak się czuć każdego dnia.
.
4. Za mało ruchu na świeżym powietrzu
Ruch to w naszej kulturze mocno niedoceniane lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Nie bez powodu mówi się, że wszystkie negatywne emocje mijają po 5 kilometrach biegu. To działa, sprawdziłam! 🙂 Podczas ruchu organizm wytwarza hormon szczęścia (endorfiny). Szczególnie ważny jest ruch na świeżym powietrzu, najlepiej na słońcu, zapobiega depresji i aktywuje wytwarzanie w naszym ciele witaminy D.
Z roku na rok rośnie ilość biegających osób, biegi uliczne biją rekordy popularności. Oni wszyscy już wiedzą jak wspaniale czuje się człowiek po biegu. Sprawdź i Ty 🙂
.
5. Poważne niedobory
Jest jeszcze jedna możliwość, po latach nieodpowiedniego odżywiania masz poważne niedobory pewnych witamin lub minerałów. W takim przypadku zdrowa dieta to może być za mało. Powszechnie podawane zapotrzebowanie na witaminy i minerały podawane jest dla osób zdrowych. Jeżeli masz duży niedobór niezbędna może się okazać suplementacja. Osobiście mam problemy z przyswajaniem żelaza i doskonale wiem jak słabo czuje się człowiek z anemią. Dlatego warto przynajmniej raz do roku robić kontrolne badania krwi. A jeżeli coś Cię niepokoi rób badania częściej. Jeżeli wyniki badań odbiegają od normy skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
.
Równowaga
Znajdź w swoim życiu równowagę i radość. Jedzenie powinno być Twoją radością, czymś co dodaje Ci energii, a nie powodem do wyrzeczeń i cierpień. Twoje samopoczucie zależy od wielu codziennych wyborów. Jeśli czujesz zmęczenie odpocznij, zwolnij. Znajdź codziennie chwilę czasu na docenienie piękna przyrody, miłości ludzi, którzy Cię otaczają, czy ulubionej muzyki. Traktuj swój organizm jako całości i dbaj o niego we wszystkich aspektach. Dopiero wtedy zauważysz zmiany w swoim samopoczuciu. Trzymam kciuki, żeby tak się stało.
6 Comments
Brakuję mi jedynie podpunktu dotyczącego ilości spożywanego jedzenia. Doskonale wiemy, że co za dużo to nie zdrowo, więc jedząc nawet najzdrowsze posiłki, ale w nadmiarze narażamy się na choroby. Oczywiście tak samo to działa w drugą stronę. Zbyt małe porcje mogą wyrządzić tak samo dużo szkód w naszych organizmach.
Pozdro !
Można przeholować z warzywami?
Oczywiście mówię o praktyce a nie teorii 🙂
W praktyce nie można, bo wtedy sikasz co 5 minut 😉 To chyba, że ktoś lubi jeść w toalecie 🙂
Oczywiście, że można. Zbyt dużo błonnika, którym wypchane są warzywa powoduje obniżenie lub zatrzymanie wchłanialności wielu makro i mikro składników. Możesz więc jeść za dużo warzyw nie widząc tego.
W warzywach i owocach przeważa błonnik rozpuszczalny (pektyny), który nie obniża wchłanialności makro i mikro składników. Należy uważać z ilością błonnika nierozpuszczalnego, zawartego głównie w zbożach. Wyjątkowo dużo mają go otręby pszenne (popularne wśród osób odchudzających), to ich lepiej nie jeść.