Końcówkę lata warto wykorzystać na zgromadzenie zapasów na zimę, dlatego postanowiłam zebrać w jednym miejscu różne pomysły i zachęcić Was do odrobiny pracy 🙂 Na robienie przetworów i mrożonek trzeba poświęcić czas, ale później zimą można cieszyć się pysznymi potrawami, a świadomość, że przygotowaliśmy je samodzielnie daje dodatkową motywację.
Jestem pewna, że nie każdy z nas da radę zrobić wszystkiego z tej listy, sama szykuję tylko część, ale może coś Was zainspiruje i w tym roku zrobicie spróbujecie czegoś nowego 🙂
.
Suszenie owoców i grzybów
Wrzesień to idealny moment na suszenie owoców, do wykorzystania są głównie jabłka, gruszki i śliwki. Owoce i grzyby można suszyć w specjalnych suszarkach lub w piekarniku. Owoce przed suszeniem należy umyć i pokroić w plasterki (u nas każda ćwiartka jabłka jest krojona jeszcze na trzy części). Pokrojone owoce rozłóż na papierze do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 60-70 stopni, z lekko uchylonymi drzwiczkami, najlepiej na włączonym termoobiegu.
Tu mała uwaga, suszone owoce są źródłem dużej ilości cukru, bardzo łatwo zjeść ich za dużo. W słoiczku może się zmieścić nawet 8 suszonych jabłek. Dlatego traktuj je raczej jako dodatek i urozmaicenie. To zdrowa przekąska, ale nie można z nią przesadzać.
.
Mrożenie warzyw i owoców
Duża zamrażarka to ogromne ułatwienie, można w niej umieścić wiele fajnych skarbów. Ja zaczynam zapełnianie już w czerwcu, gdy pojawiają się truskawki. Ale późnym latem, również jest jeszcze sporo produktów, które można zamrozić. Mrożenie to dla mnie najprostsza metoda robienia zimowych zapasów, dlatego z chęcią z niej korzystam.
Co roku mrożę duże ilości puree z dyni. Dokładny przepis tutaj >>
Puree wykorzystuję później do śniadaniowych placków oraz kremów do ciast.
.
Bardzo polecam zamrozić również drobno posiekany koperek i natkę pietruszki. Jeden litrowy pojemnik po lodach takich posiekanych liści wystarczy nam na wiele zimowych zup i sosów.
Pamiętasz o zaletach zielonych liści? Więcej na ten temat w tym tekście >>
W miarę możliwości zamrażarki możesz zamrozić również:
– paprykę – mrożona nie nadaje się już na kanapki, ale do leczo i innych sosów będzie bardzo dobra. Cena papryki teraz jest kilka razy niższa niż zimą. Ja wykorzystuję mrożoną paprykę na przykład do tego curry z dyni.
– fasolkę szparagową – mrożoną fasolkę wystarczy ugotować i już można jeść.
– maliny – jeszcze da się kupić maliny w dobrej cenie. Przydadzą się do koktajli i owsianki.
.
Kiszonki
Kiszenie kapusty i ogórków to w naszym kraju tradycja i bardzo dobrze, bo te produkty wspierają nasze zdrowie i układ odpornościowy. Najlepiej jeśli są przygotowane w domu, gdzie mamy kontrolę nad ilością soli.
Poza ogórkami i kapustą można kisić również inne warzywa, jak kalafior, fasolka szparagowa, rzodkiewki i marchewka.
Wiele ciekawych przepisów na kiszonki oraz praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym e-booku >>
.
.
Powidła
Co roku we wrześniu szykuję słoiki i gotuję dwa duże garnki powideł. Zimą jemy je plackami z dyni o których pisałam już wcześniej. Domowe powidła zawierają niewielkie ilości cukru, dodaję go tylko kilka łyżek, aby mieć pewność, że się nie zepsują.
Mój przepis na powidła znajdziesz tutaj >>
.
Pomidory
Pomidory są warzywem, które po ugotowaniu ma nawet więcej wartości odżywczych niż w stanie surowym. Różne sosy na bazie sosu pomidorowego oraz zupa pomidorowa pojawiają się u nas w domu bardzo często.
Jak zamknąć pomidory do słoików? Podzielę się z Wami przepisem mojej mamy 🙂
1. Pomidory (podłużne, polne) sparz i zdejmij skórkę, większe pomidory po sparzeniu możesz pokroić na ćwiartki. Umieść pomidory w czystych, wyparzonych słoikach.
2. Zalej gorącą, przegotowaną wodą z solą (łyżka soli na litr wody), zakręć.
3. Słoiki włóż do dużego garnka (na dno połóż ściereczkę kuchenną), zalej wodą do wysokości 3 cm poniżej nakrętki i gotuj przez 15 minut, aby się pasteryzowały.
4. Gorące słoiki postaw do góry nogami do wystudzenia. Po wystudzeniu wieczka słoików powinny być wklęsłe.
Takie pomidory możesz wykorzystać do zup, sosów, a także do jajecznicy lub tofucznicy.
.
Twoje przetwory i mrożonki na zimę?
Mam nadzieję, że choć trochę zainspirowałam Cię do szykowania przetworów na zimę. W naszych czasach większość tych produktów można już kupić gotowe, jednak samodzielne szykowanie daje dużą satysfakcję oraz pewność, że użyte składniki były świeże.
Daj znać jakie przetwory na zimę szykujesz oraz czy wypróbujesz moje przepisy i pomysły 🙂
.
29 przepisów na śniadania, które sprawią, że Twoje dziecko będzie jadło zdrowo i różnorodnie.
Cała rodzina zakocha się w owsiankach, kaszy jaglanej czy kanapkach z roślinnymi pastami. A w weekend zaskoczysz rodzinę pysznymi plackami i naleśnikami. Wszystko w zdrowych wersjach, z dużą ilością owoców i bez dodatku cukru.
.
4 Comments
Bardzo dziękuję za ten post. A jak długo suszyć w piekarniku np.śliwki?
Aniu, nie robiłam jeszcze śliwek w ten sposób. Myślę, że najlepiej sprawdzać co jakiś czas.
Ja w ty roku robiła kiszoną paprykę (pycha), kiszone rzodkiewki (pycha), ukisiłam też śliwki (pozostały twarde) gruszki i jabłka (jeszcze nie kosztowałam) i oczywiście ogórki kiszone. Poza tym sosy pomidorowe, dużo dżemów (aronia, malina, wiśnia, jabłka), powidełka ze śliwek (nie dodaję do nich ani grama cukru a i tak są mega słodkie i nie psują się mi), soki z aronii, czarnego bzu, z malin, z dzikiej róży. Pracowite miła lato. Bardzo ubolewa nad tym, że nie mam dużej zamrażarki 🙁
Bogactwo smaków, będziecie mieć pyszną zimę 🙂 Zamrażarka rzeczywiście się przydaje, u mnie już znikają truskawki i będzie je zastępować dynia.