Jak się zmotywować do zdrowego odżywiania?

Jak skutecznie zmotywować się do zdrowego odżywiania?

Jak skutecznie zmotywować się do zdrowego odżywiania?

O tym jak ważne jest zdrowe odżywianie pisaliśmy już wielokrotnie. To nie tylko lepsze zdrowie i więcej energii na co dzień, ale także zdecydowanie niższe ryzyko chorób cywilizacyjnych, czyli realna szansa na dłuższe życie!

Wydaje się oczywiste, że każdy powinien zdrowo się odżywiać, prawda? Dlaczego zatem tak nie jest? Dlaczego tak często ulegamy czekoladowym lodom czy dużej porcji frytek?

Czy jest metoda aby skutecznie zmotywować się do zdrowego odżywiania?

Dla każdego ta metoda może być inna, ale dzisiaj podzielę się sposobem, który dla mnie jest skuteczny. Motywacja do zdrowego odżywiania może pochodzić z zewnątrz, jeśli czujesz, że samodzielnie nie dasz rady, pomóż sobie wykorzystując sprawdzone techniki.

.

Krok 1: Dlaczego jest to dla Ciebie ważne?

W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie dlaczego chcę się zdrowo odżywiać? Weź kartkę i zapisz swoją odpowiedź. Po pierwsze spisanie swoich myśli pomaga je porządkować, a po drugie spisane rzeczy stają się dla nas ważniejsze. Jeżeli w pierwszej chwili ciężko Ci odpowiedzieć na to pytanie, to znaczy, że tak naprawdę nie wiesz dlaczego chcesz się zdrowo odżywiać i drobna pokusa (jak ciastko z czekoladą) może być wystarczająca aby zapomnieć lub przymknąć oko na zdrowe odżywianie.

.

Krok 2: Co może się stać najgorszego?

W pierwszym punkcie prawdopodobnie zapiszesz pozytywne efekty zdrowego odżywiania. Dla części osób może to być wystarczające, ale aby wzmocnić efekt spisz również co złego może się stać jeśli nie będziesz się zdrowo odżywiać. Nie wypisuj nazw groźnych chorób, które niewiele Ci mówią. Skup się na tym jaki wpływ te choroby będą miały na Twoje życie. Przykładowo: jeśli nie będę o siebie dbać teraz, to na starość nie będę mieć siły na bieganie po lesie.

.

Krok 3 Pamiętaj jakie to ważne

Obie kartki (z kroku 1 i 2) powieś w widocznym miejscu i czytaj regularnie. Codziennie mamy dużo pilnych obowiązków do wykonania w pracy, w domu czy w szkole. Zdrowe odżywianie wydaje nam się wtedy mniej pilne i często jest odkładane na potem. Dokończenie projektu wydaje się ważniejsze i zamiast wyjść na obiad zjadamy pączka. Nic się nie stanie, jeżeli taka sytuacja występuje bardzo rzadko i projekt rzeczywiście jest ważny. Jeżeli jednak powtarza się to kilka razy w miesiącu lub tygodniu to w pewnością odbije się na Twoim zdrowiu. Dlatego warto regularnie wracać do zapisanych kartek i przypominać sobie jak ważne jest zdrowe odżywianie.

.

Krok 4: Spisz co konkretnie chcesz zmienić

Postaraj się pisać precyzyjnie i dokładnie. Unikaj ogólnych stwierdzeń, jak “chcę się zdrowo odżywiać”. Spisz kilka lub kilkanaście punktów i kolejno wprowadzaj je w życie. Niech to będą małe, ale przemyślane kroki, np. będę jeść codziennie jabłko i marchewkę. Kiedy pierwsze postanowienie wejdzie Ci w nawyk weź się za kolejne. To nie muszą być duże rzeczy, lepiej iść małymi krokami do przodu niż stać w miejscu i bać się zrobić dużego kroku. Jeżeli przeraża Cię wizja nie jedzenia słodyczy i to powstrzymuje Cię od zmian, to na początek ustal, dzienny limit na słodycze. W kolejnym kroku możesz postanowić, że jeden dzień w tygodniu nie będziesz jeść słodyczy (pić kawy lub jeść mięsa). Zrealizowanie takiego małego kroku doda Ci wiary we własne siły i pomoże wytrwać w kolejnych postanowionych krokach.

.

Krok 5: Monitoruj postępy

Zdarza Ci się pod koniec dnia uzmysłowić sobie, że dzisiaj nie miałaś/miałeś czasu zjeść nic pożywnego? Początkowo każdego dnia zapisuj czy udało Ci się zrealizować postanowienie. Możesz wykorzystać nasze plansze do monitorowania ilości zjedzonych warzyw i owoców. Kiedy konkretna zmiana stanie się nawykiem, nie musisz już codziennie jej monitorować. Warto jednak od czasu do czasu zrobić test i sprawdzić czy rzeczywiście wszystko wygląda tak jak założyliśmy.

.

Krok 6: Rób sobie przerwy

Zdrowe odżywianie nie oznacza jedzenia w 100% zdrowych produktów. Chociaż tak było by najlepiej dla naszego ciała, to są jeszcze inne aspekty, o które należy zadbać. Kawa i pyszne ciasto z przyjaciółmi poprawią Twój nastrój i dodadzą Ci więcej sił do realizacji życiowych planów i postanowień. Pozwól sobie na przerwy w zdrowym odżywianiu i ciesz się tym, na co nie pozwalasz sobie na co dzień 🙂 W takich sytuacjach nie martw się zjedzonym cukrem czy kaloriami, rozkoszuj się jedzeniem. Zbyt restrykcyjny plan powoduje, że nie jesteśmy w stanie w nim wytrwać i szybko wracamy do starych nawyków. Jeśli dasz sobie przyzwolenie na przerwę, to cały plan będzie łatwiejszy do zniesienia i dłużej w nim wytrwasz.

.

Bardzo często spotykam się ze zdziwieniem ze strony znajomych, słyszę komentarze “to Ty jesz pizzę??”. Myślę, że zbyt wiele osób wyobraża sobie zdrowe odżywianie jako rezygnację ze wszystkiego co przyjemne. Myślą, że już nigdy nie będą mogli zjeść pizzy, lodów czy czekolady i wolą nawet nie próbować. Czasem w takich chwilach sama zadaję takie pytanie, “to Ty jesz pizzę?? przecież przed chwilą zjadłeś pączka i popiłeś colą”, ale nie mówię tego głośno. Jeśli cały tydzień zdrowo się odżywiam to właśnie ja mam prawo w piątek zjeść pizzę, a nie osoba, która codziennie zjada śmieciowe przetworzone jedzenie. Prawda?

Czy tylko ja myślę w ten sposób?

.

Jeśli podobał Ci się ten wpis i myślisz, że może być pomocny dla innych osób to udostępnij go korzystając z przycisków poniżej. Dziękujemy 🙂

8 Comments

 • Lidka Posted 27 października 2015 18:05

  Dzięki za ten wpis. Wciąż jeszcze popełniam zbyt wiele błędów w zdrowym odżywianiu. Od kilku miesięcy staram się przestrzegać bardzo rygorystycznej diety, muszę wyeliminować nawet niektóre produkty zaliczane do zdrowej żywności( taki wymóg zdrowotno-leczniczy)Ten post podsunął mi rozwiązanie jak to podzielić i poukładać żeby było łatwiej.

  • Marysia Pabich Posted 27 października 2015 21:37

   Lidka, trzymamy mocno kciuki za Ciebie. Mam nadzieję, że wszystko się dobrze poukłada.

   • Lidka Posted 28 października 2015 15:04

    Dziękuję 🙂

 • Renata Posted 19 marca 2016 20:08

  Witam mam problem chce przytyc waze 48 kilo mam alergie na mieso maslo mleko jaja chce pomocy

  • Marysia Pabich Posted 19 marca 2016 20:16

   Renata, napisz proszę do nas maila.

 • Tersa Posted 14 września 2016 15:24

  Niestety mnie nic nie motywuje, lub inaczej nie potrafię wytrwać w postanowieniu jakiejkolwiek diety. Jednak udało mi się schudnąć jedząc obiady gotowane na parze, unikając chleba i słodyczy. Takie parowane obiadki smakują mi dlatego sądzę że zostanę przy nich.

  • Marysia Pabich Posted 14 września 2016 17:14

   Gotowanie na parze ma swoje zalety, ale pamiętaj, że z posiłków nie należy całkowicie wyeliminować tłuszczu. Zdrowe źródła tłuszczy są nam bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozdrawiam 🙂

 • amik Posted 15 marca 2017 13:38

  najważniejsze to zwlec się z łóżka, później już jakoś leci 😛 http://jaksiezmotywowac.pl/dzial-motywacja-w-dbaniu-o-zdrowie-sylwetke

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *