Pozornie prosta czynność, jaką zdaje się być kupno zegarka do biegania, wielu osobom przysparza dużego bólu głowy. Nic w tym dziwnego, bo ilu biegaczy tyle wymagań. Nie ma jednego zegarka idealnie skrojonego dla wszystkich. Początkujący biegacz raczej nie zrobi użytku z wielu zaawansowanych funkcji, które posiada sprzęt za 1000 zł. Z drugiej strony, tańsze zegarki z pewnością nie sprostają wymaganiom tych bardziej zaawansowanych. Jeśli jesteś jedną z osób, które nie mają pojęcia jak się zabrać do zakupu tego jakże ważnego urządzenia, czytaj dalej. Mam nadzieję, że uda mi się Tobie pomóc.
Biegasz? Pobierz 5 ćwiczeń wzmacniających staw skokowy i uniknij skręcenia kostki! KLIKNIJ!
Jeśli dopiero zaczynasz biegać z pewnością Twój trening nie jest zbyt usystematyzowany i prawdopodobnie nie biegasz według żadnego planu. W takim przypadku najważniejsza jest sama chęć biegania i czynienia postępów. Nie jest Ci do tego potrzebny żaden wypasiony sprzęt z GPSem, z pulsometrem i innymi bajerami. Wystarczy najprostszy zegarek ze stoperem. Znam zbyt wiele osób, które na początku swojej przygody z bieganiem od razu kupowały drogi sprzęt, żeby już miesiąc później kurzył się w szafie. Nie bądź jedną z tych osób i nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Ustal sobie za to cel, po osiągnięciu którego kupisz sobie w nagrodę zegarek z pulsometrem. Niech takim celem będzie na przykład: trenowanie 3 razy w tygodniu przez miesiąc. Wtedy będziesz przynajmniej wiedzieć, czy lubisz biegać i zostaniesz na dłużej, a pieniądze na zegarek nie zostaną wydane w przypływie słomianego zapału! Na samym początku przygody wybierz prosty i tani zegarek ze stoperem, dużymi cyframi i podświetleniem.
O ile sprawa z początkującymi jest prosta, największy problem z wyborem mają osoby, które już biegają regularnie od jakiegoś czasu. Czują, że zwykły stoper nie wystarcza, że treningi robią się bardziej skomplikowane niż 30 minutowe rozbiegania i w zasadzie to przydałyby się międzyczasy. Na dodatek jeszcze gdzieś od kogoś słyszeli, że trzeba biegać na tętno, więc dobrze by było mieć pulsometr. Może jeszcze warto by było mieć GPSa? Innymi słowy, nadchodzi nieuchronny moment zainwestowania w bardziej zaawansowany sprzęt. Biegałem już z wieloma zegarkami i po kilku fatalnych wpadkach radzę, na co koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze swojego sprzętu.
1. Duże cyfry na wyświetlaczu
Przede wszystkim niech czas zajmuje jak największą część wyświetlacza. Zwróć też uwagę, jaką wielkość mają sekundy! Raz kupiłem model, gdzie sekundy to były tak małe pipidówy, że po zmroku, mimo podświetlenia trzeba było się namęczyć, żeby odczytać dokładny czas. Przy szybszych biegach już nawet nie próbowałem.
2. Długie podświetlenie, aktywowane jednym przyciskiem
Żeby po zmroku móc spokojnie odczytać swoje międzyczasy podczas biegu przydaje się podświetlenie, które trwa dłużej niż dwie sekundy i nie wymaga wciśnięcia kombinacji czterech przycisków 🙂 Często pomijana sprawa przy wyborze zegarka, więc trzeba o tym pamiętać.
3. Międzyczasy
Bieganie jakichkolwiek treningów interwałowych lub rytmowych bez międzyczasów jest sprawą beznadziejną. Bardzo ważne, aby była możliwość wyświetlania bieżącego okrążenia (lap), a nie tylko czasu ogólnego. Wyobraź sobie, że biegasz 5 razy 30 sekund rytmu, 2 minuty przerwy po każdym rytmie. Mając tylko czas ogólny trzeba by w myślach cały czas dodawać i odejmować. A przecież chcesz się skupić na biegu, a nie na matematyce. To bardzo ważny punkt, na który koniecznie zwróć uwagę. Minimum jakie powinien mieć zegarek to 50 międzyczasów.
4. Monitor serca
Bieganie “na tętno” stało się dość powszechne w ostatnich latach, dlatego warto, aby zegarek był wyposażony w monitor serca. Najczęściej trzeba założyć sobie pasek na klatkę piersiową, skąd do pulsometru są przekazywane informacje o ilości uderzeń serca na minutę. Wbrew pozorom, jest to bardzo użyteczna funkcja nawet dla początkujących, którzy mają tendencję do zbyt szybkiego biegania. Na początku swojej przygody nie będziesz prawdopodobnie w stanie odpowiednio odczytywać sygnałów swojego ciała. Pulsometr ma za zadanie Cię w tym wyręczyć. Przy wyborze zegarka zwróć uwagę, żeby puls był wyświetlany na tym samym ekranie co czas. W przeciwnym wypadku czeka Cię ciągłe przełączanie ekranów między aktualnym czasem, a tętnem. Zapewniam, że jest to bardzo niewygodne.
5. GPS
Przydatny szczególnie dla osób, które robią treningi w terenie, a nie na stadionie albo zmierzonych pętlach. Zwróć uwagę aby można było wyświetlać średnie tempo z danego odcinka. Później można swoją trasę zgrać na komputer i obejrzeć na google maps. Jest to szczególnie fajne i motywujące po dłuższych wybieganiach, kiedy oglądamy jak daleko zabiegliśmy 🙂
6. Wygląd
Większość zegarków może być używana również na co dzień. Problem pojawia się tylko w przypadku GPSów, które czasem przybierają monstrualne rozmiary. Jeśli masz drugi zegarek który nosisz to nie przejmuj się tym zbytnio, ale jeśli chciałbyś korzystać ze swojego nowego zakupu na co dzień, chyba nie chcesz żeby był kobyłą.
7. Długi czas trzymania baterii
Ponownie, problem dotyczy tylko zegarków z funkcją GPS. Standard to około 10 godzin pracy z włączonym modułem i 4 tygodnie przy funkcjonowaniu jako normalny zegarek. Dla normalnych, domowych treningów to nie problem, ale przy dłuższych rajdach, może to się okazać trochę za mało. Warto wziąć to pod uwagę jeśli lubujesz się w 100 kilometrowych biegach 🙂
.
.
Zegarki z którymi mamy doświadczenie i polecamy:
Pulsometr Sigma PC 15
Chyba najlepszy budżetowy pulsometr. Sam miałem i znam wiele osób co użytkują i sobie chwalą. Najlepszy wybór z tej półki cenowej. Jeśli masz ograniczony budżet bierz w ciemno, nic lepszego nie znajdziesz. Fajną recenzję można przeczytać na forum rowerowym. Sprawdź cenę.
Garmin 210 HR
Mój drugi zegarek z GPS, który po wszystkich wcześniejszych przygodach starałem się wybrać w zgodzie z powyższymi kryteriami. Uważam, że w swojej cenie jest całkiem niezły. Największym mankamentem jest brak wyświetlania czasu i tętna na jednym ekranie. Nadrabia natomiast wyglądem – można go używać jako zegarka na co dzień. Przed zakupem warto jeszcze przeczytać bardziej obszerną recenzję oraz sprawdzić cenę.
Garmin 310XT HR i 910XT
Następca modelu 405, który z kolei był następcą legendarnej 305. Zdecydowanie przeznaczony dla zaawansowanych biegaczy. Według producenta, bateria może wytrzymać aż 20 godzin, co jest wynikiem 2x lepszym względem pozostałych modeli. Posiada również duży wyświetlacz który mieści wszystkie dane, więc to spora przewaga względem 210. Z powodu swoich gabarytów raczej nie nada się do korzystania poza sesjami treningowymi. Oczywiście przed zakupem polecam przeczytać recenzję oraz sprawdzić cenę aby przekonać się, czy to jest to czego szukasz. Garmin 910XT to kolejny zegarek z tej serii.
Podsumowując, jeśli jesteś na początku swojej przygody z bieganiem, to poradzisz sobie z najprostszym zegarkiem. Jeśli biegasz już od jakiegoś czasu, ale Twój budżet jest ograniczony bierz od ręki Sigmę. Dla zaawansowanych biegaczy i amatorów z bardziej zasobnym portfelem z czystym sumienie polecam produkty Garmina, w tym przypadku modele 210 lub 310XT, do wyboru w zależności od wymagań.
Mam nadzieję, że powyższy tekst pomoże Tobie w wyborze odpowiedniego zegarka i nie kupisz ładnie opakowanego bubla, jak mi się już nie raz zdarzyło. Jeśli masz sprawdzony sprzęt i możesz go polecić z czystym sumieniem, napisz o tym w komentarzu! Jeśli natomiast miałeś pecha i kupiłeś bubla, też daj znać! Niech inni nie popełnią tego błędu 🙂
Przeczytaj nasze inne teksty o biegowej tematyce.
.
Każdy biegacz może skręcić kostkę, nigdy nie wiadomo kiedy to się stanie.
Może zainteresuje Cię co zrobić, by do tego nigdy nie doszło! Możesz mocno obniżyć to ryzyko. Bo skręcona kostka to nie tylko ból, ale też dni bezczynności i nie zawsze łatwej rehabilitacji. Może lepiej być mądrym przed szkodą?
Jeśli to do Ciebie przemawia, to pobierz 5 ćwiczeń wzmacniających staw skokowy i uniknij skręcenia kostki.
.
Zdjęcie: Running girl by Aaron
.
8 Comments
Przydatna notka 🙂 dziękuję 😉
Przydatne 😉
Tomek, wielkie dzięki za podzielenie się i rekomendacje! Przystępnie, dowcipnie a co najważniejsze pomocnie w temacie, który próbuję zgłębić. Dzięki!
Szukam czegoś co przyda się zarówno mi, jak i mojej lubej na wspólne wyprawy, oraz na indywidualne treningi. Zarówno do biegania jak i jazdy na rowerze. Rozwiązania mobile typu smarfon + endomondo nie zwasze są wygodne 🙂 Fajny artykuł, który napewno wezmę pod uwagę (Wraz z załączonymi recenzjami 🙂 )
Witam
Polecam tą firmę OUTLETWATCH, mają super promocje/wyprzedaże, nawet o 70%.
Bardzo miła obsługa i porady, bardzo duży wybór zegarków.
Od lat u nich kupuję i nigdy się nie zawiodłem.
POLECAM !
Ja dopiero zaczynam przygode z bieganiem, wiec nie inwestowalem duzych pieniedzy w zegarek. Mam taki co mierzy puls, tetno i spalane kalorie. Mysle, ze dla kogos poczatkujacego jest w sam raz. Jezeli tez zaczynacie tak jak ja to zajrzyjcie sobie na wasserman.pl tam maja takie zegarki w niskiej cenie
Ja się przy wyborze kierowałam propozycjami jeszcze z poradnika -> https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-zegarek-sportowy-na-rower-top-5/ i postawiłam na tomtoma model 3, mąż za to ma polara 800 ale to trochę wyższa póła model, tak czy siak jesteśmy zadowoleni z nich.
Ciekawy artykuł 🙂