Jak zadbam o siebie w 2016 roku - trochę inne postanowienia noworoczne

Jak zadbam o siebie w 2016 roku – trochę inne postanowienia noworoczne

Jak zadbam o siebie w 2016 roku – trochę inne postanowienia noworoczne

Początek roku skłania do refleksji, podsumowania tego co udało się zrealizować przez minione 12 miesięcy, oraz do zrobienia planów i postanowień na kolejne miesiące. Postanowienia noworoczne to dobry moment na mobilizację. Bardzo dobrze jest zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad swoim życiem, nad tym co robimy i co chcielibyśmy zmienić.

Często noworoczne postanowienia są bardzo ambitne i dotyczą obszarów, z którymi ciężko nam się uporać na co dzień. Takie postanowienie ma dodać motywacji i zmusić nas do robienia rzeczy na które do tej pory nie mieliśmy ochoty, jak odchudzanie, nauka języków obcych, czy ciężkie ćwiczenia. Skoro nie lubimy robić tych rzeczy, to nic dziwnego, że większość takich postanowień zostaje porzucona i zapomniana już po kilku dniach, albo tygodniach.

Dlatego pomyślałam sobie, że moje noworoczne postanowienia tym razem będą inne. Wybrałam takie czynności, które sprawiają, że jestem szczęśliwa i dobrze się czuje ze sobą każdego dnia. Ustalając te postanowienia chcę dbać o siebie, aby nie zapomnieć o tym, że moje ciało potrzebuje odpoczynku, odpowiedniego odżywiania i miłości.

To nie są postanowienia typu “zarobię więcej”, “będę trenować ciężej”, “biegać szybciej”. Realizacja moich postanowień daje mi radość każdego dnia, to nie jest ciężka praca, która gdzieś, kiedyś ma przynieść nagrodę. Każdy dzień jest wyjątkowy i każdym chcę się cieszyć 🙂

.

MOJE POSTANOWIENIA NA 2016 ROK

1. Spanie co najmniej 8 godzin

Wiem, że duża ilość snu jest mi potrzebna, aby się zregenerować i mieć siłę na kolejny ciekawy i pełen wyznań dzień. Testowałam już spanie po 6 godzin na dobę i była to dla mnie męczarnia, ostatnie dwie godziny zasypiałam na siedząco, a dodatkowo nie byłam w stanie trenować tak intensywnie jak bym chciała.

.

2. Zaczynanie dnia od szklanki wody

Odpowiednie nawodnienie to podstawa dobrego samopoczucia. Kiedy jestem odwodniona boli mnie głowa, czasami uświadamiam to sobie, kiedy ból jest już bardzo silny. Picie dużej ilości wody to bardzo zdrowy nawyk, ja będę pilnować swojej porannej szklanki i pamiętać, aby w ciągu dnia również pić wodę.

.

3. Poranne kilkuminutowe rozciąganie

Kilki minut ćwiczeń każdego ranka pozwala ciału się rozruszać, a umysłowi obudzić. Jak tylko temperatury przestaną być ujemne będę moje rozciąganie robić na balkonie. Mam to szczęście, że mój balkon wychodzi na stronę wschodnią i mogę od rana cieszyć się promieniami wschodzącego słońca. Te kilka minut ćwiczeń to również czas na obserwowanie otaczającego mnie świata i podziwianie jego piękna. Dzięki temu każdy dzień zacznę od kilku minut tylko dla siebie, a nie rzucę się od razu w wir pracy i obowiązków.

.

4. Zielony koktajl lub wyciskany sok każdego dnia

Zdrowe odżywianie jest niezbędne, aby dobrze się czuć i mieć energię do pracy, zabawy z dzieckiem i treningów. Staram się, aby wszystkie nasze posiłki były zdrowe i urozmaicone, ale zdarza się, że brakuje nam czasu na gotowanie i sięgamy po kanapki. Zielony koktajl lub wyciskany sok są prostym sposobem na zwiększenie ilości witamin i składników odżywczych. W tym roku będę jeszcze bardziej zwracać na nie uwagę.

.

5. Codzienne, wieczorne czytanie

Zastanawiając się nad jakie czynności sprawiają mi przyjemność, doszłam do wniosku, że jedną z nich jest czytanie. Ostatnio prawie o tym zapomniałam i zdarzało mi się pracować lub sprzątać nawet do godziny 23. Teraz o godzinie 22 zamykam komputer i sięgam po książkę. Godziny, które przeznaczam na spanie, to 23:30-7:30, więc codziennie mam około 1,5 godziny na czytanie. Dzięki temu szybciej zasypiam i jestem zrelaksowana.

.

Na tę chwilę to wszystkie moje postanowienia, być może w ciągu roku dodam do tej listy coś jeszcze.

Masz inne pozytywne nawyki, które sprawiają że cieszysz się każdym dniem? Podziel się w komentarzu 🙂

7 Comments

 • ironicznaoptymistka Posted 22 stycznia 2016 09:31

  Ja postanowiłam się częściej ruszać, chodzić na spacery, ćwiczyć w taki sposób, na jaki mam akurat ochotę. Zmienić nawyki żywieniowe i pić więcej wody 🙂 może to jest sposób, aby zaczynać dzień od szklanki wody? muszę spróbować 🙂

  • Marysia Pabich Posted 22 stycznia 2016 20:56

   To bardzo dobry pomysł żeby ruszać się w sposób, na który masz ochotę 🙂 Taki sposób gwarantuje, że dłużej wytwrasz i będziesz to robić regularnie. To nie ma być udręka.

 • Kasia Posted 22 stycznia 2016 13:44

  O matko! 1,2,3 to też moje postanowienia. A już to nie picie wody u mnie doprowadza mnie do szału. 2-3 dni pamiętam o tym, żeby pić a potem znowu susza 🙁

 • Ala Posted 9 lutego 2016 09:17

  Pół roku temu zrezygnowałam z jeżdżenia autem do pracy, trochę żeby oszczędzić sobie nerwy na drodze a trochę także dla oszczędności finansowej. Do tego doszło mi 40 minut wolnego czasu w ciągu dnia, który przeznaczam właśnie na czytanie książek. Serdecznie polecam takie rozwiązanie, bez konieczności szafowania czasem wolnym w domu 😉

  • Marysia Pabich Posted 9 lutego 2016 09:32

   Jeśli dobrze rozumiem to teraz jeździsz autobusem lub tramwajem? To się sprawdza pod warunkiem, że masz miejsce żeby usiąść i dobre połączenie w godzinach, w których potrzebujesz. Jak tylko korzystam z tego typu transportu to zawsze czytam książki, podobnie w kolejkach do lekarza lub urzędu 🙂
   Niestety mnie zdarzało się czekać po 30 minut na przystanku, jak tylko spadł śnieg lub były korki z innych powodów. Dodatkowo przy 2-3 osobach taniej wychodzi jazda samochodem. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy 🙂

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *