Jak przestać jeść sklepowe słodycze i zamienić je na zdrowe desery?

Jak przestać jeść sklepowe słodycze i zamienić je na zdrowe desery?

Jak przestać jeść sklepowe słodycze i zamienić je na zdrowe desery?

Przechodząc na zdrową dietę najtrudniej było mi zrezygnować ze słodyczy, dlatego zaczęłam dużo eksperymentować i przygotowywać je w domu. Kupne słodycze są pełne cukru i niezdrowych tłuszczy utwardzanych. Poza kaloriami nie oferują żadnych wartości odżywczych. Desery przygotowane w domu są przepyszne, a przy okazji zawierają zdrowe składniki. Nie bój się próbować i eksperymentować z nowymi przepisami. Słodycze też mogą być zdrowe 🙂

Wypieki
Do wypieków stosuj mąki pełnoziarniste, eksperymentuj z mąką orkiszową, owsianą, gryczaną. Możesz kupić gotowe mąki lub w młynku do kawy zmielić na mąkę płatki owsiane, ryż pełnoziarnisty, a nawet kaszę gryczaną. Do słodzenia nie używaj cukru, wybierz zdrowsze odpowiedniki. Ja najczęściej słodzę daktylami i bananami, ksylitolem lub melasą z karobu. Wybieraj ciasta z dodatkiem warzyw i owoców, w ten sposób zjadając porcję deseru jesz mniej mąki. Moje ulubione to ciasta dyniowe, marcherwkowe, muffinki z cukinią lub jabłkiem.

Sałatki owocowe
To naprawdę bardzo prosty deser do przygotowania w kilka minut. W podstawowej wersji wystarczy jabłko, banan i pomarańcza. W zależności od pory roku możesz dodać też inne owoce: ananas, mango, kiwi, winogrona, arbuz, papaja. Unikaj owoców z puszki, nie zawierają witamin, a w zamian są przesiąknięte cukrem z zalewy. Gotową sałatkę posyp orzechami, rodzynkami lub pestkami dyni. Połączenie pestek dyni z witaminą C zawartą w owocach zwiększa przyswajalność składników mineralnych w nich zawartych.

Koktajle
Słodki koktajl wyczarujesz dosłownie w chwilę. Może to być koktajl tylko owocowy: banan, jabłko, pomarańcza, kiwi lub z dodatkiem zielonych liści. Do koktajlu dodaj także zmielone siemię lniane i sezam, dostarczysz w ten sposób kwasy omega3 oraz wapń. Po treningu jeżeli chcesz uzupełnić białko, zrób koktajl na bazie mleka i dodaj kilka łyżek masła orzechowego lub migdałowego.

Batony musli
Zmielone daktyle lub figi są wspaniałą bazą do przygotowania batonów musli. Namoczone daktyle lub figi zmiksuj, do takiej masy dodaj dowolne drobno pokrojone bakalie (orzechy, migdały, pestki dyni, słonecznika, wiórki kokosowe) i wymieszaj. Możesz ulepić z tego kuleczki lub rozsmarować na blaszce i po wychłodzeniu w lodówce pociąć na batony. Taki deser to prawdziwa kopalnia mikro i makroelementów. Jest przygotowywany na zimno, dzięki czemu nie traci swoich zdrowotnych właściwości.

Szybka przekąska
Poza domem lub w wielkim pośpiechu przydają się przekąski, które nie wymagają przygotowania. Zamiast kupować słodkiego batona, zabierz z domu porcję orzechów, suszonych daktyli, fig, moreli lub pestki dyni. Wszystkie te produkty są wysokokaloryczne dzięki czemu już niewielką porcją zaspokoisz głód. Jeżeli masz ochotę coś pochrupać wybierz wafle ryżowe lub marchewkę 🙂 Wafle ryżowe z masłem orzechowym i bananem to moja ulubiona przekąska po treningu, dostarczająca zdrowych węglowodanów, białek i tłuszczy.

Przeczytaj również nasz wpis gdzie znajdziesz 6 zdrowych przekąsek do kupienia w każdym sklepie.

Możliwości jest wiele, a rezygnacja ze słodyczy zamiast męczarnią może stać się wspaniałą przygodą 🙂 Owszem, wymaga to odrobiny wysiłku, ale końcowy rezultat i wieloletni efekt są tego warte. Spróbujesz?

5 Comments

  • Piotr Posted 26 marca 2014 21:09

    Świetne! O większości wiedziałem i wykorzystuje na co dzień, ale pojawiły się dodatkowe pomysły na szybkie słodkości.

  • niemięsojadka Posted 4 kwietnia 2014 08:28

    Ja także uważam, że warto zamienić paskudne sklepowe batony pełne cukru, aromatów i spulchniaczy na własnej roboty batoniki muesli. Sama takie robię. Jedzenie słodyczy porzuciłam półtora roku temu pod wpływem znajomej, która nie je ich już od trzech lat. Nauczyłam się czytać etykiety i dzięki temu nie faszeruję się syropem glukozowo-fruktozowym, mlekiem w proszku ani benzoesanem sodu (który jest dodawany nawet do napojów). Koktajle rządzą! Domowy chleb orkiszowy wymiata! 🙂 Cieszę się, że coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na to, co je. Dziękuję za wpis i pozdrawiam, Niemięsojadka Joanna.

  • Kamelia Posted 8 kwietnia 2014 14:02

    Dajne te sposoby, ale na pewno wymagają czasu. I będę musiała przeorganizować kuchnie i pochować (wyrzucać?) zapasy czekolad i ciastek. Ale jedno słodke za drugie słodkie to żaden deal dla mnie, bo to i to idze w … Chcę rzucic słodycze w każdej postaci, a nie szukac zamienników

    • Marysia Pabich Posted 8 kwietnia 2014 14:19

      Najlepiej od razu wszystko wyrzucić, inaczej niepotrzebnie kusi. Popieram pomysł na całkowitą eliminację słodyczy ale z owoców, koktajli i orzechów nie rezygnuj, to cenne źródła wartości odżywczych. Powodzenia 🙂

  • brygada Posted 22 kwietnia 2014 12:56

    Ja miałam tak samo. Ciągle nowe zapasy słodyczy dość szybko znikały z szafki. Próbowałam zamienników, wyrzucałam te co nie działały i zaraz kupowałam nowe. Zobaczyłam reklamę asuminu w tv jakoś w styczniu i kupiłam. Po 3 tygodniach łykania tych tabletek prawie przestałam jeść słodycze. Teraz już łatwiej mi to kontrować i raz na jakiś czas mogę skubnąć kawałek czekolady, bo przecież nie oszukujmy się, że w ogóle odstawimy słodkie. Chyba tez nie o to chodzi,. U mnie rczej to walka z brakiem kontroli. A myśle, ze teraz jest już dużo lepiej z tym.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *