Uśmiech to najsilniejszy czar jaki posiadasz - czyli dlaczego warto się uśmiechać :)

Uśmiech to najsilniejszy czar jaki posiadasz – czyli dlaczego warto się uśmiechać :)

Uśmiech to najsilniejszy czar jaki posiadasz – czyli dlaczego warto się uśmiechać :)

Jak przystało na wzorowych podróżników, przemierzając Nową Zelandię (dalej NZ) oglądamy w wolnych chwilach Władcę Pierścieni. Oglądaliśmy już tą trylogię wiele razy, ale świat stworzony przez Tolkiena ma w sobie coś, co wciąż nas przyciąga. Czy to sama przygoda? Albo postacie bohaterów? A może magia? Dwa dni temu podczas porannej wędrówki wyliczaliśmy z Hanią wszystkie magiczne rzeczy, jakie do tej pory widzieliśmy w tym filmie i jednocześnie zastanawialiśmy się, czy magia istnieje także w realnym świecie. Jak przystało na pięciolatkę, Hania uparcie twierdzi że tak, i że jej bidon z wodą ma w środku specjalny napój, który dodaje energii, a dodatkowo gdy naciśnie się odpowiedni guzik, to można również za pomocą tegoż bidonu wysysać energię od innych. O ile z tym rodzajem magii ciężko mi się pogodzić, to mimo wszystko uważam, że na świecie istnieją rzeczy, które są tak niesamowite, że prawie magiczne. Dziś chciałbym opowiedzieć Ci o jednej z nich, o uśmiechu.

.

Bądź Kiwi!

Dlaczego akurat o uśmiechu? Ponieważ doświadczam go tutaj na każdym kroku i codziennie mnie zaskakuje. Przygotowując się do podróży po NZ przeczytałem kilka książek o tym kraju. Już zdalnie chciałem nieco poznać ludzi zamieszkujących te wyspy i zrozumieć ich zwyczaje. Wszystkie książki powtarzały zgodnie jedną rzecz – Kiwi, czyli mieszkańcy Nowej Zelandii (sami siebie tak nazywają, więc ja też będę ich tak nazywać), bardzo często się uśmiechają. Czasami robią to w takich chwilach, że mnie, człowieka wychowanego i mieszkającego na stałe w Polsce, kompletnie zaskakują.

Był wtorek, prowadziłem samochód, zmierzaliśmy właśnie do miejsca niedaleko Westport, w którym można obejrzeć kolonię fok, wylegujących się na skalistych brzegach morza tasmańskiego. Jechałem zwykłą drogą, około 70 km/h. Po poboczu szedł facet, prawdopodobnie jeden z mieszkańców pobliskiego miasteczka. Spokojnym krokiem podążał wzdłuż trasy, wyglądał na około 50 lat. Gdy się do niego zbliżałem, podniósł nieco głowę, spojrzał na mnie, kierowcę samochodu i uśmiechnął się. Tak, nie tylko krajobrazy Nowej Zelandii są powalające, ale także ludzie ją zamieszkujący.

.

Uśmiech to wspaniały towarzysz podróży

Czasami zdarzają się trudne chwile, kiedy zaskakuje mnie coś, na co nie byłem przygotowany, nie miałem planu B, a nawet planu A. To normalne. Gdy to nastąpi wiem, że mogę polegać na Marysi, ale i ona nie zawsze jest w stanie pomóc. Niejednokrotnie po pomoc idziemy do obcych ludzi. W takich przypadkach nic nie pomaga szybciej przełamać lodów, niż uśmiech właśnie. To taki transparent, który nosisz na twarzy. Głosi mniej więcej tyle:

“Przybywam w pokoju, nie chcę Ci zrobić krzywdy, jestem miłą osobą i za chwilę się o tym przekonasz”.

Jeszcze zanim wypowiem pierwsze słowa, uśmiecham się, przygotowując grunt pod rozmowę. Dzięki temu nawet obcy ludzie są bardziej skłonni do pomocy i zawsze jakoś wychodzimy z tarapatów.

Zawdzięczamy to nie tylko własnemu usposobieniu do życia, ale także ewolucji, która sprawiła, że każdy człowiek intuicyjnie czuje, że uśmiechająca się osoba jest do niego przyjaźnie nastawiona i automatycznie wzbudza pozytywne emocje, a także odwzajemnia uśmiech.

.

Uśmiechnij się do świata, a świat uśmiechnie się do ciebie.

Tak to dokładnie działa. Uśmiech jest zaraźliwy, tak samo jak ziewanie 🙂 Gdy witam kogoś uśmiechem, uśmiech zostaje odwzajemniony. To bardzo przydatny mechanizm, zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy.

Uśmiech został przebadany pod różnymi kątami i wyniki tych badań wykazały, że:
– ludzie uśmiechający się wiele razy dziennie żyją dłużej,
– uśmiechanie się powoduje produkcję endorfin, które sprawiają, że jesteś szczęśliwszy i mniej podatny na stres, ponieważ…
– większe wydzielanie endorfin powoduje mniejsze wydzielanie kortyzolu, odpowiedzialnego za stres,
– uśmiech zmniejsza ryzyko chorób serca i obniża ciśnienie,
– uśmiechające się kobiety wydają się bardziej atrakcyjne w oczach mężczyzn,
– uśmiech sprawia, że wydajesz się być osobą przyjazną, dzięki czemu przyciągasz ludzi, a nie odpychasz,
– uśmiechanie się powoduje uczucie przyjemności równoważne z 2000 tabliczkami czekolady,
– uśmiechanie się powoduje uczucie przyjemności równoważne z ponad 100.000 PLN w gotówce! 🙂

.

Szkoda, że uśmiechem nie można płacić za usługi… 😉

To jednak nie wszystko. Wspomniałem, że uśmiech przydatny jest również w pracy i pozwolę sobie ten wątek nieco rozwinąć.
Jeżeli pracujesz na stanowisku, które wymaga kontaktu z ludźmi (a jest bardzo mało zawodów, które tego nie wymagają), to pamiętaj, że szczery uśmiech i pozytywne usposobienie jest Twoim ogromnym przyjacielem. Nieważne czy masz do czynienia z klientami, czy pracownikami swojej firmy, czy przełożonymi, uśmiech zawsze jest mile widziany. Wystarczy zastanowić się chwilę nad tym, co napisałem wyżej. Jeżeli uśmiech przyciąga innych ludzi, to chcesz się uśmiechać jak najczęściej, aby utrzymywać dobre relacje w pracy. Brak konfliktów sprawi, że zarówno Tobie jak i innym będzie się pracowało lepiej, a to bardzo dużo. Wiele osób ceni sobie dobrą atmosferę w pracy bardziej niż podwyżkę. Apropos podwyżki, czy wiesz, że ludzie uśmiechający się częściej mają większe szanse na podwyżkę niż ci, co uśmiechają się mniej? Na serio! 🙂

Ostatnia ważna rzecz: uśmiechając się wzbudzasz pozytywne emocje, dzięki czemu ludzie są bardziej skłonni Ci pomóc. Jeżeli jesteś osobą często się uśmiechającą, to masz większe szanse na to, że Twoi współpracownicy pomogą Ci, gdy będziesz tego potrzebować. To chyba naturalne, prawda? Chętniej pomagamy tym, których lubimy.

.

Teraz, gdy już wiesz jaką moc ma uśmiech, mam nadzieję, że będziesz uśmiechać się częściej. Uśmiech, to prawie jak super-moc, której możesz używać codziennie. Chcesz czuć się lepiej każdego dnia? Stworzyć lepszą atmosferę w pracy? Dostać podwyżkę? Naprawić swoje małżeństwo? Uśmiechaj się! Dzięki niemu Ty będziesz czuć się szczęśliwsza/szczęśliwszy, a dodatkowo każdy Twój uśmiech odbije się echem w otaczającym Cię świecie i rozejdzie się w nim jak kręgi na wodzie, zwielokrotniając jego siłę i sprawiając, że inni odwzajemnią Twój uśmiech i sami poczują się szczęśliwsi, a być może także przekażą go dalej. Czyż to nie wspaniałe?

Z życzeniami wielu uśmiechów każdego dnia,
Marysia i Tomek ^_^

[embedvideo id=”cUVsHZscs_M” website=”youtube”]

.

PODOBA CI SIĘ TEN TEKST?

okladka_zielone_koktajle

Czy wiesz o tym, że im lepiej się odżywiasz, tym odczuwasz więcej szczęścia i częściej się uśmiechasz? Zielone koktajle, wykonane z naturalnych warzyw i owoców są prostym sposobem na to, aby przemycić do diety dużo wartości odżywczych, zielonych liści i pełnowartościowych kalorii. Jeżeli interesuje Cię zdrowe odżywianie to zapraszamy do zapoznania się z naszym e-bookiem
SEKRETY ZIELONYCH KOKTAJLI.

Piszemy w nim:
* dlaczego warto pić zielone koktajle,
* jak je najlepiej przygotować,
* jak zabrać je ze sobą do pracy lub na trening,
* jak przekonać małe dzieci do picia zielonych koktajli.

Pobierz darmowy fragment na stronie książki.

.

[toggler title=”Źródła” ]
Smile Intensity in Photographs Predicts Longevity, Ernest L. Abel and Michael L. Kruger, Psychological Science, Vol. 21, No. 4 (APRIL 2010)

One smile can make you feel a million dollars

Something to smile about: The interrelationship between attractiveness and emotional expression

Smiling Reduces Stress And Helps The Heart

Smile intensity in photographs predicts longevity

[/toggler]

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *