Jak myśleć o odżywianiu - Jak Zdrowo Żyć

Jak myśleć o odżywianiu

Jak myśleć o odżywianiu

W naszej (zachodniej) mentalności utarło się kilka schematów myślowych, z którymi ciężko walczyć. Powtarzane latami przez mamy i babcie wryły się głęboko w nasze umysły i przeszkadzają nam myśleć samodzielnie i obiektywnie.

Ale chudy – pewnie chory, gruby – o ten to dobrze, zdrowo wygląda
Nieważne, że chudy wstał rano przebiegł 10km, a po pracy ma jeszcze siłę bawić się z dziećmi lub kosić trawę, a gruby ledwo jest w stanie wejść na pierwsze piętro, a po pracy ma ochotę tylko na telewizję i pizzę. To myślenie z czasów, kiedy dostęp do jedzenia był ograniczony i mieli go pod dostatkiem tylko najbogatsi. Wtedy waga człowieka świadczyła także o zasobności jego portfela, a w pewnych kręgach wręcz niemodnie było być chudym. W dzisiejszych czasach częściej cierpimy z nadmiaru żywności, a raczej śmieci, które za żywność uznajemy, niż z jej braku. Ilekroć słyszę, jak ktoś mi mówi „źle wyglądasz, znowu schudłaś” myślę: “ale świetnie się czuję” 🙂

Nie jesz słodyczy? Znowu się odchudzasz?
Bardzo często zdrowe odżywianie mylone jest z odchudzaniem. Jeżeli mówię, że nie jem słodyczy, wszyscy zakładają, że znowu się odchudzam (w domyśle niepotrzebnie). W umysłach większości ludzi zastanowienie się nad tym co jedzą następuje tylko w momentach, kiedy chcą schudnąć, a na co dzień zajadają się śmieciowym jedzeniem, nie widząc w tym nic złego.

Jestem szczupły – mogę jeść co chcę
Celem zdrowego odżywiania nie jest chude ciało, jest nim zdrowe ciało. Osoby szczupłe w tym samym stopniu co otyłe powinny zwracać uwagę na dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Jesteś szczupły to po co sobie czegoś odmawiasz, dlaczego czegoś nie jesz?
To bardzo częste mylenie przyczyny i skutku, spotykane niestety także w innych dziedzinach życia. Niejednokrotnie słyszy się stwierdzenia:
„Jesteś taki mądry, nie musisz się uczyć”,
„Jesteś taki bogaty, nie musisz oszczędzać”,
„Ale masz fajnie jesteś chudy, nie musisz się ograniczać w jedzeniu”,
„Jakbym był dyrektorem to też bym dużo pracował i się przykładał”.
Rzeczywistość jest jednak zupełnie odwrotna, mądrzy są ci, którzy się uczą, bogaci ci, którzy oszczędzają, szczupli ci, którzy zwracają uwagę na to co jedzą, a dyrektorami zostają ci, którzy pracują na 110% swoich możliwości. Swoją postawą możesz zmienić w swoim życiu bardzo wiele, narzekaniem na swoje nieszczęście i zazdroszczeniem innym nie zdziałasz nic.

Jem “normalnie” co w tym złego?
“Normalnie” znaczy tak jak wszyscy. Bezmyślnie zakładamy, że to co robi większość jest poprawna, zwalniamy się w ten sposób z obowiązku myślenia. Nie wyrabiamy własnego zdania, tylko opieramy się na opinii ogółu i tym co wmawiają nam w telewizji. Myślimy:  “Skoro większość ludzi tak się odżywia, to nie może w tym przecież być nic złego”. Niestety liczby chorych na nowotwór, cukrzycę lub choroby serca biją kolejne rekordy, a właśnie rodzące się dzieci mają być według naukowców pierwszym pokoleniem, które będzie żyło krócej niż ich rodzice.

Mam tylko jedno życie po co z czegoś rezygnować
Zdrowe odżywianie to nie pasmo udręk, cierpień, rezygnacji i wyrzeczeń. To szansa na życie pełnią sił i możliwości, na pokonywanie własnych barier i zdobywanie kolejnych szczytów. Niezależnie czy są to rzeczywiste górskie szczyty czy wymarzone miejsce pracy. Zdrowe ciało pozwoli Ci realizować swoje pasje bez ciągłego poczucia zmęczenia, niewyspania i bólu głowy.

1 Comment

  • Flippi Posted 31 marca 2014 15:46

    Święta racja! 🙂

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *