Rok na swoim – podsumowanie finansowe. Czy to koniec jakzdrowozyc.pl?

14

Minął już rok odkąd nasz ostatni pracodawca przestał nam wypłacać regularną, comiesięczną pensję. Odeszliśmy z firmy w której spędziliśmy ładnych kilka lat i zajęliśmy się robieniem różnych innych rzeczy, głównie tworzeniem bloga www.JakZdrowoZyc.pl :) Ostatni zastrzyk gotówki otrzymaliśmy w czerwcu 2014 – wtedy kończył nam się okres wypowiedzenia. Od 1 sierpnia 2014 założyliśmy firmę „jakzdrowozyc.pl”, głównie po to aby mieć ubezpieczenie, bo nie spodziewaliśmy się przychodów przez najbliższe kilka miesięcy, a być może nawet dłużej. Jak więc minął nam ten pierwszy rok po tak dużej zmianie naszego życia z perspektywy naszych finansów? Zobaczmy…

.

Rok wyjazdów i podróżowania

Z całą pewnością był to rok, w którym w domu spędziliśmy nadzwyczaj mało czasu. Wyjazdów było bardzo dużo i praktycznie cały czas coś się działo. Oprócz podróżowania inwestowaliśmy także w siebie i nasz rozwój osobisty. Nic dziwnego, że największe pozycje kosztowe związane są właśnie z tymi dwoma tematami:

 • 6.665 PLN – samolot do Tajlandii
 • 4.012 PLN – kurs prowadzenia biznesu on-line
 • 3.579 PLN – samolot do Szkocji (lecimy na koniec lipca 2015)
 • 2.992 PLN – kupno Vitamixa :)
 • 1.884 PLN – zgłoszenia na WOC (Szkocja)
 • 1.350 PLN – kurs instruktora lekkoatletyki
 • 900 PLN – studia podyplomowe na kierunku Dietetyka (ostatnia rata, reszta była płacona wcześniej)

Najdroższym wyjazdem w minionym roku był wyjazd do Tajlandii, oczywiście. Spędziliśmy tam prawie miesiąc i kosztowało nas to w sumie 12.700 PLN. W sumie wszystkie wyjazdy, które zakwalifikowaliśmy jako „Podróże i wakacje” kosztowały nas nieco ponad 19.000 PLN. Oprócz tego 5.000 PLN zapisaliśmy jako „sport”. Pod tym hasłem kryją się wyjazdy typowo na zawody, lub obozy treningowe oraz zakupy sprzętu sportowego (buty, ubrania). Wydatki na sport nie obejmują jedzenia podczas wyjazdów i paliwa, które są kategoryzowane osobno.

Poza „Podróże i wakacje” innymi znaczącymi kategoriami są:

 • 12.500 PLN – „spożywcze”, ale uwaga, w tej kategorii mogą się również znajdować inne rzeczy kupowane w marketach (przybory kuchenne, toaletowe, żarówki, baterie, narzędzia, zabawki, itp.). Nie zawsze pamiętam, aby rozbić wydatki. Na pewno na samo jedzenie wydajemy mniej. Okolice 10.500 PLN rocznie wydają się realne.
 • 8.500 PLN – samochód. W tym 5.600 PLN na paliwo, a reszta na ubezpieczenie, serwis i części (nowy komplet opon, wymiana amortyzatorów i cewki zapłonowej)
 • 7.900 PLN – rachunki (czynsz, prąd, woda, internet, komórka, etc.)
 • 7.300 PLN – Edukacja i rozwój osobisty (kursy, szkolenia, studia)
 • 4.400 PLN – ZUS (koszt prowadzenia działalności gospodarczej)

Z ciekawostek:

 • 810 PLN – lekarstwa (głównie żelazo dla Marysi oraz witaminy C, B12 i inne leki dla Hanki, jak chorowała w okresie zimowym)
 • 45 PLN – 3 razy w ciągu roku byłem u fryzjera :) Marysię strzygła koleżanka 😉 Pozdrawiamy Asię! :)

W sumie nasze roczne koszty wyniosły około 79.500 PLN. Dla porównania w tym samym okresie rok wcześniej wydaliśmy 83.000 PLN, a jeszcze rok wcześniej 94.000 PLN (z czego 24.000 kosztowało nas auto). Wygląda więc na to, że pomimo iż część kosztów nam zniknęła (dojazdy do Łodzi, obiady na mieście), to zostały one zastąpione innymi (podróże i koszt prowadzenia działalności gospodarczej).

.

Rok po stronie przychodowej, czyli ile zarobiliśmy?

Starczy o wydatkach. Sprawdźmy ile udało nam się zarobić! :) Liczę raz, liczę drugi raz, liczę trzeci raz i nijak nie wychodzi mi inaczej. Przychody zaklasyfikowane jako „zapłata za usługę” mamy na kwotę 8.500 PLN. Odliczając od tego koszt prowadzenia działalności gospodarczej (na preferencyjnych warunkach przez pierwsze dwa lata!) wychodzi 4.100 PLN. Są to przychody z trzech źródeł:

Oprócz tego 1.170 PLN wpadło do kategorii „premia / nagroda”, co oznacza że jest to kasa z nagród sportowych (Marysia) oraz z promocji bankowych (promocja 700 PLN od BZ WBK). Czyli w sumie 9.670 PLN przychodu w ciągu roku. Ot, tyle.

Wygląda to dosyć blado przy zestawieniu z kosztami. Najlepiej widać to na wykresie :)

.koszty vs przychody

Czy to koniec jakzdrowozyc.pl?

Można pomyśleć, że różowo nie jest. Wydając 79,5 tys. złotych i zarabiając niecałe 10 tys. złotych daleko się nie zajedzie. Owszem, potwierdzamy że to nie jest wzorowy model gospodarstwa domowego. Jednocześnie jednak zwracamy uwagę na to, że dokładnie tego się spodziewaliśmy i przygotowywaliśmy się do tego roku (i nadchodzącego) przez wcześniejsze 10 lat. Dlaczego widok tych liczb nie wprawia nas w depresję? Istnieje kilka powodów.

 • Po pierwsze byliśmy na to przygotowani psychicznie. Podejmując decyzję o odejściu z pracy wiedzieliśmy ile kosztuje nas roczne utrzymanie (jak widzisz dane finansowe gromadzę od lat) i te liczby nie robią na nas wrażenia. Są porównywalne z poprzednimi latami.
 • Po drugie mamy świadomość tego, że to nie były pieniądze wyrzucone w błoto. Przeżyliśmy za nie mnóstwo wspaniałych chwil wspólnie jako rodzina. Niektóre z nich zostaną z nami do końca życia, a to jest bezcenne. Poświęciliśmy również dużo czasu na tworzenie strony jakzdrowozyc.pl i jesteśmy pewni, że dzięki temu pomogliśmy wielu osobom zmienić swoje życie na lepsze, nawet jeżeli tylko odrobinę. Od początku zakładaliśmy, że chcemy zrobić coś dla innych i to właśnie robimy. Daje nam to dużo satysfakcji i radości.
 • Po trzecie i najważniejsze, trzeba jeszcze spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Odchodząc z pracy posiadaliśmy wystarczające oszczędności, by te dwa lata bez pracy móc spokojnie przeżyć. Ale te pieniądze nie leżą w skarpecie i nie czekają na lepsze jutro. One pracują na nas, tak jak my kiedyś pracowaliśmy na nie. To jest pasywny przychód, który wymaga od nas jedynie minimalnej aktywności, a jest dla nas w obecnym momencie nieocenionym wsparciem finansowym. Wcześniej oczywiście również był i będzie przez kolejne lata, ponieważ po to się właśnie oszczędza pieniądze.

Różnica w wartości naszych oszczędności rok temu i dzisiaj wynosi około -20.500 PLN. To oznacza, że pomimo iż wydaliśmy 79.500 PLN w ciągu minionego roku, to tak naprawdę nasze oszczędności zmalały „tylko” o 20.500 PLN, co w porównaniu do 79.500 nie robi już takiego wrażenia. Mieliśmy w tym czasie prawie 10.000 PLN przychodu, czyli nasze oszczędności zarobiły w ciągu roku około 79.500 – (20.500+10.000) = 49.000 PLN. To jest właśnie siła oszczędzania i ogromna wartość długoterminowego i systematycznego planu finansowego! To właśnie dlatego jedną z pozycji na naszej stronie są finanse, oszczędzanie i inwestowanie. To właśnie dlatego warto jest zainteresować się swoim długoterminowym planem finansowym już od początku kariery zawodowej, poświęcić czas na naukę instrumentów finansowych innych niż lokaty i malutkimi kroczkami, wypłata po wypłacie, dążyć do celu, który sobie postawisz. To właśnie dlatego nie musimy się martwić o stan naszego portfela nawet gdy wydajemy siedmiokrotnie więcej niż zarabiamy.

Jeżeli udało nam się zainteresować Cię tematem oszczędzania (bardzo byśmy chcieli by tak się stało ;)), to tutaj znajdziesz wspomniane sekcje naszej strony: oszczędzanie i inwestowanie.

.

Przed nami kolejny wspaniały rok. Strona jakzdrowozyc.pl ma się świetnie i nie zamierzamy jej porzucać :) Wciąż planujemy nowe rzeczy z nią związane (po cichutku w głównym menu pojawiła się pozycja SKLEP ;)), a także nowe wyjazdy i podróże, i robimy to z ogromną radością, wiedząc że możemy i że sami sobie na to zapracowaliśmy. Życzymy Tobie, aby Twoje plany finansowe również podążały we właściwym kierunku i aby starczyło Ci wytrwałości do ich realizacji. Ściskamy serdecznie!

.

14 Responses

 1. Kat

  Bardzo dziekuje za ten artykul i mocno kibicuje, aby kolejny rok byl duzo lepszy. Swietnie obrazuje realistyczny obraz zakladania wlasnej dzialalnosci. Juz biegne zakladac wlasny biznes plan. Bardzo sie ciesze rowniez, ze obserwuje swoje wydatki, jak widac to bardzo przydatna wiedza.

  Odpowiedz
 2. Pech13

  Jedno co mnie bardzo zaskoczyło to suma Waszych wydatków spożywczych. Przy tak zdrowym odżywianiu (duża ilość orzechów itp.) kwota ta wydaje się niewielka.
  P.S. Też zapominam oddzielać chemii od spożywczych. Jeśli nie odseparuję tego na taśmie przy kasie to potem nie chce się całego paragonu przeglądać.

  Odpowiedz
 3. magda

  Właśnie czekałam na ten wpis jak Wam poszło, bo mówiąc szczerze myślałam że pójdzie Wam gorzej i wrócicie do pracy w banku. Jednak się myliłam życzę powodzenia, spełniajcie swoje marzenia.

  Odpowiedz
 4. Ziuta

  Świetny artykuł! Jestem pod wielkim wrażeniem! Nie, nie artykułu. Chodzi mi o odwagę i upór w dążeniu do wyznaczonego celu :)

  Odpowiedz
 5. idalia-judit

  Cieszę się ,ze udało wam się bez pracy na etacie. Ja też bym chętnie rzuciła pracę na etacie i żyła jak wy. Blog bardzo fajny.

  Odpowiedz
 6. Tomek Pabich
  Tomek Pabich

  Dziękujemy wszystkim.

  Pamiętajcie tylko, że to wcale nie oznacza, że nam się udało :) Wciąż co miesiąc jesteśmy na minusie :) Zobaczymy za rok…

  Odpowiedz
 7. Mateusz

  nie zrozumiałem jedynie, skąd wzięło się 49 tys. zł, jakoś mi się matematycznie nie zgadza – nie do końca rozumiem, jakim cudem oszczędności zmalały tylko o 20 tys. :) no i trzymam kciuki za rozwój strony! :)

  Odpowiedz
 8. Aneta

  Szacun … Zabieram się do czytania. Oszczędzanie jak cię mogę … Ale jak zrobić, żeby z tych pieniędzy coś było :(

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *