Mój balkon w bloku - pomysły i inspiracje

Mój balkon w bloku – pomysły i inspiracje

Mój balkon w bloku – pomysły i inspiracje

Dzisiaj chcę Wam pokazać mój balkon. Mimo, że nie jest dopracowany i nie wygląda jak ze zdjęcia sklepu z meblami, to bardzo go lubię i lubię spędzać na nim czas.

Jeśli mieszkasz w bloku, w mieście to być może tęsknisz za lasem, zielenią i roślinami. Ja tęsknie. Nie każdy może i chce przeprowadzić się na wieś. Ja uwielbiam spędzać czas w lesie lub wśród pól i jezior, jednak z kilku względów zdecydowaliśmy, że na razie będziemy mieszkać w mieście, w bloku.

To właśnie balkon jest moją małą, zieloną przestrzenią i chociaż nie jest duży, to pełni wiele funkcji. Przygotowałam go małym kosztem, wykorzystując rzeczy które już miałam w domu. Jeśli nie masz pieniędzy na kupowanie nowych mebli, to rozejrzyj się, bo może już masz coś co możesz wykorzystać.

.

Zapraszam na spacer po moim balkonie

Część zdjęć pochodzi z tego roku, a część z poprzedniego lata. Dlatego czasami w tym samym miejscu możesz zobaczyć różne roślinki.

Rośliny – czyli dekoracja i jedzenie

Mam trzy skrzynki kwiatów (dwie wiszące i jedną stojącą) oraz kilka kwiatków na małym stoliczku w rogu. Lubię kwiaty i zamiast kupować cięte do wazonu, już w kwietniu wsadzam pierwsze bratki, a gdy przekwitną wymieniam je na inne rodzaje. Kupuję gotowe sadzonki w kwiaciarni, raczej nie zdarza mi się hodować kwiatów od nasion.

Dodatkowo mam dwie duże tuje, czyli mój mały las 🙂

balkon w bloku

skrzynki na balkon

kwiaty na balkon

.

Druga część roślin to te, które możemy zjeść 🙂 Oczywiście balkon to nie ogród i nie ma się co nastawiać, że zasadzimy warzyw na całe lato i jesień. Jednak mamy niesamowitą radość zjadając z pomidorki i maliny z krzaczków na balkonie lub krojąc świeżo zerwany szczypiorek do tofucznicy.

W tym roku na moim balkonie rosną:
– pomidorki koktajlowe (poprzednio wysiewałam w marcu od nasion, w tym roku kupiłam gotowe sadzonki),
– maliny (mam w dużej doniczce, rosną i owocują już trzeci rok),
– poziomki (4 sadzonki zakupione w tym roku + dwie które przezimowały z zeszłego),
– szczypiorek (wsadziłam 6 zwykłych cebul, które już miały mały szczypiorek),
– natka pietruszki (kupiłam 2 sadzonki),
– bazylia (wsadziłam 3 doniczki, kupuję w markecie, zjadamy największe liście, a resztę przesadzam na balkon).

pomidory na balkonie

poziomki

bazylia

.

Moje biuro

Moje miejsce do pracy to turystyczne krzesełko, które kupiliśmy z myślą o wyjazdach, oraz turystyczny stolik od rodziców, którzy już przestali jeździć pod namiot 🙂

Jednak ze względu na to, że mój balkon jest od wschodu i do godziny 12 jest cały w słońcu zainwestowałam w roletę. Roleta daje cień, dzięki czemu nawet największe upały mogę siedzieć na balkonie, oraz osłania monitor od słońca. Bez niej nic nie widziałam na komputerze i mogłam pracować na balkonie dopiero po godzinie 12.

To był największy wydatek, ale bardzo się przydaje i często z niej korzystam. Roleta jest tylko na połowie balkonu, nie tłumi całkowicie wiatru i śpiewu ptaków. Nawet przy opuszczonej rolecie czuję, że jestem na dworze.

19055506_811400335673625_896433401189441473_o

roleta na balkon

.

Miejsce do odpoczynku

Balkon to również miejsce do odpoczynku, wspólnych posiłków i zabawy. Szczególnie w bardzo upalne dni na balkonie jest zdecydowanie przyjemniej niż w domu. W tym roku udało mi się też powiesić hamak i chociaż jest bardzo blisko barierki to można się na nim położyć i poczytać. W weekendy staram się wygospodarować chwilę na hamak i książkę lub krótką drzemkę 🙂

Hamak przy samej barierce oznacza, że pada na niego deszcz. Gdy zapowiadają deszcze, to zdejmuję hamak i chowam do szafy.

obiad na balkonie

balkon w bloku pomysły

hamak na balkonie

.

Lodówka

To już ostatnia funkcja naszego balkonu 🙂 Jesienią i wiosną (kiedy nie ma mrozów) wszystkie garnki lądują na balkonie. Nie muszę wtedy martwić się czy zmieszczę wszystko w lodówce.

balkon w bloku

.

To już koniec wycieczki po moim balkonie. Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do wykorzystania tego kawałka przestrzeni 🙂 Jeśli masz pytania, pisz śmiało 🙂

8 Comments

 • Magda Posted 18 czerwca 2018 13:53

  Ja tez mam zasadzone zioła w doniczkach 🙂 najlepsza alternatywa wiosna – jesienią 🙂

  • Marysia Pabich Posted 19 czerwca 2018 12:58

   Jesienią pewnie przeniosę do domu, jeśli jeszcze coś zostanie 😉

 • Agnieszka Posted 19 czerwca 2018 10:51

  Marysiu, przyjemnie na tym Twoim balkonie 🙂 Muszę w przyszłym roku, idąc Twoim przykładem zasadzić więcej warzyw. Pozdrawiam cieplutko.

  • Marysia Pabich Posted 19 czerwca 2018 12:57

   Dziękuję 🙂 Bardzo lubię tam siedzieć, a warzywka się przydają 🙂

 • Jadzia Posted 5 lipca 2018 14:36

  Na moim balkonie w tym roku rosną z nasionek: 3 rodzaje papryczek, pomidorki koktajlowe, poziomki, rozmaryn oraz oregano. W kuchni jeszcze szczypior oraz bazylia i pierwsze w życiu kiełki 🙂
  Na balkonie przydałby nam się również hamak, to było by życie. Tylko na 5m długości i 1m szerokości nie zmieśczą się 2 -3 hamaki dla całej rodzinki 🙁

  • Marysia Pabich Posted 5 lipca 2018 18:12

   To będa ładne zbiory 🙂

 • Krzysiek Posted 6 marca 2021 16:47

  Bardzo ładny balkon Pani Marysiu. Mam pytanie odnośnie tej rolety, gdzie taka można kupić? Ile kosztowała? Czy może mi Pani wysłać więcej jej zdjęć? Pozdrawiam.

  • Marysia Pabich Posted 7 marca 2021 08:24

   Z tego co pamiętam, to roleta kosztowała około 900 zł, ale już było kilka lat temu.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *