Fotografia Kulinarna - Jak Zdrowo Żyć

Fotografia Kulinarna

Fotografia Kulinarna

Dzisiejszy wpis jest zgłoszeniem do konkursu zorganizowanego przez Kingę z Green Morning. W konkursie można wygrać kurs fotografii kulinarnej.

Na stronę Green Morning trafiłam szukając informacji o fotografii kulinarnej i chociaż do tej pory nic nie ugotowałam z prezentowanych tam przepisów to stronę odwiedzam regularnie, właśnie w celu pooglądania przepięknych zdjęć. Dla mnie są to najpiękniejsze zdjęcia potraw na jakie trafiłam w sieci. Mnie urzekły, a Tomasz stwierdził, że zdjęcia są ładne ale takie bardzo babskie, czyli generalnie bez szału. No cóż, nie we wszystkim musimy się zgadzać 😉

Ja uwielbiam fotografię Kingi nie dlatego, że pięknie pokazuje jedzenie, ale ponieważ pokazuje inny, piękny świat. Świat, w którym jest czas aby cieszyć się pięknem potrawy, gdzie jedzenie traktuje się jak sztukę, a każdy posiłek jest świętem i zaspokaja potrzeby nie tylko ciała ale też ducha. Dla mnie (osoby mieszkającej w bloku, w mieście, z małym dzieckiem, często jedzącej na stojąco w trakcie wykonywania innych domowych obowiązków) słoneczna weranda, wazon kwiatów i najprostsza potrawa są prawie rajem. Kinga tworzy bajkowy świat i nie tylko chciałabym to zjeść ale bardziej chciałabym tam zamieszkać. Nie narzekam na to co mam i gdzie mieszkam, bo jest to wynikiem świadomej decyzji i wyboru rzeczy, które są dla nas aktualnie ważniejsze, ale zdjęcia Kingi pozwalają mi pamiętać co jest na końcu drogi, którą idziemy.

A teraz parę słów o moich zdjęciach. Od kiedy zaczęłam interesować się zdrowym odżywianiem poczułam potrzebę aby przepisami i poradami dzielić się z innymi ludźmi (tak pojawiły się pierwsze przepisy, jeszcze na poprzednim blogu – TomiMary) oraz konieczność uwieczniania potraw na fotografii. Początkowo robiłam zdjęcia telefonem, bo było najszybciej i był zawsze pod ręką. Bardziej niż z ładnych zdjęć cieszyłam się z faktu, że coraz więcej znajomych i osób z rodziny zaczęło jeść owsiankę 🙂 Od kiedy prowadzimy stronę Jak Zdrowo Żyć dużo bardziej zwracam uwagę na jakość zdjęć. Uświadomiłam sobie, że nikogo nie przekonam do szarej papki, choćby nie wiadomo jak była zdrowa. Postanowiłam podszkolić się w sztuce robienia zdjęć aby pokazać, że zdrowe odżywianie jest kolorowe, ciekawe i różnorodne.

Moim pierwszym krokiem było przeczytanie darmowych materiałów dostępnych w Internecie oraz kupno książki “Fotografia Kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła“. Książkę przeczytałam w autobusie jeżdżąc do pracy ale w natłoku codziennych obowiązków nie poświęciłam odpowiednio dużo czasu na praktyczną naukę przeczytanych tam informacji. Wiem, że jeszcze dużo pracy przede mną ale jestem zmotywowana i chcę poświęcić czas na naukę fotografii kulinarnej. Od września Hania idzie do przedszkola, a my kończymy dwumiesięczne wakacje i bierzemy się do roboty. Fotografia jest jedną z rzeczy na których chcę się skupić. A jeżeli uczyć się to najlepiej od mistrza, jakim dla mnie jest Kinga z GreenMorning i dlatego zdecydowałam się wziąć udział w tym konkursie.

Poniżej kilka moich pierwszych zdjęć (po lewej) i obecne wersje fotografii tej samej potrawy (po prawej).

konkurs1

konkurs2

Moja przygoda z fotografią kulinarną jest tak krótka, że nie odważę się na pisanie technicznych porad związanych z robieniem zdjęć, ale podzielę się przemyśleniami, które można zastosować w fotografii, a także każdej innej dziedzinie życia. Te punkty są moją małą ściągą w drodze przez życie.

1) Jeżeli chcesz być w czymś dobry zacznij to robić. Nie nauczysz się robić zdjęć, jeździć na rowerze czy łowić ryb z książek. Możesz przeczytać wszystkie książki o jodze i bieganiu ale nie schudniesz jeżeli nie zaczniesz się ruszać. Teoria jest ważna ale nic nie zastąpi praktyki. Nie bój się początkowych niepowodzeń. Na początku możesz być najwolniejszy, robić najbrzydsze zdjęcia ale jeżeli tylko zaczniesz to robić szybko będziesz lepszy od tych co nic nie robią, a przede wszystkim będziesz lepszy od siebie sprzed tygodnia, miesiąca czy roku, a to cieszy i daje siłę do dalszej pracy.

2) Rób to co kochasz i dobrze się baw. Masz tylko jedno życie, nie warto poświęcać go na coś co nie sprawia Ci przyjemności. Znajdź zajęcie, które daje Ci satysfakcję i zajmij się tym. Nie zważaj na krytykę innych, nie zadręczaj się niepowodzeniami. Zawsze znajdzie się ktoś komu nie spodoba się to co robisz lub ktoś kto będzie to robił lepiej. Nie przejmuj się tym i baw się robiąc to co kochasz.

3) Uwierz w siebie, poświęć czas i doskonal swoje umiejętności. Nawet osoby obdarzone wielkim talentem muszą poświęcić czas na jego oszlifowanie. Każdy wielki sportowiec spędza kilka godzin dziennie na treningach. Możesz być kim chcesz, jeżeli tylko uwierzysz w to i poświęcisz temu odpowiednio dużą ilość czasu.

Nie chcę zostać zawodowym fotografem, ale wiem, że ładne zdjęcia są mi potrzebne aby przekonać ludzi do zdrowego odżywiania, pomóc im odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie. Aktualnie robię zdjęcia aparatem Sony H2, ale marzą mi się takie z rozmytym tłem (jak u Kingi) i głównie tego chciałabym się nauczyć w najbliższej przyszłości (może na warsztatach z Kingą ;)) i wtedy być może zdecyduję się na lepszy aparat.

.

Niektóre odnośniki w tym artykule zawierają linki partnerskie. Kupując poprzez nasze linki partnerskie wspierasz nas i pomagasz nam prowadzić tego bloga i propagować zdrowy styl życia - dziękujemy! :) Jednocześnie pamiętaj, że zawsze polecamy tylko produkty, z których sami korzystamy i wiemy że są naprawdę warte uwagi.

.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *