Jak ususzyć pestki dyni?

Jak ususzyć pestki dyni?

Jak ususzyć pestki dyni?

Czy wiesz, że pestki dyni możesz ususzyć samodzielnie w domu?

Dzięki temu wykorzystujemy całą dynię i nic się nie marnuje. Pestki dyni dosypuję do sałatek, ciasteczek, granoli, bardzo lubi je też w zupach, gdy lekko zmiękną.

.

Dlaczego warto jeść pestki dyni?

Pestki dyni są szczególnie cenne ze względu na dużą zawartość cynku. 10 łyżek pestek (40 gramów) pokrywa 50% naszego dziennie zapotrzebowania na cynk.

Cynk wzmacnia nasz układ odpornościowy, przyspiesza gojenie się ran. Chroni przed wolnymi rodnikami (opóźnia starzenie), poprawia wygląd włosów i paznokci.

Pestki dyni są również źródłem:
– błonnika,
– witaminy E,
– magnezu,
– miedzi.

.

Jak ususzyć pestki dyni?

Pestki dyni suszę podczas pieczenia dyni na puree. Dużą dynię przekrawam na pół i wstawiam do piekarnika na około godzinę (temperatura 160 stopni).

Po tym czasie wygrzebuję środek, pozostały miąższ wybieram łyżką do miski i miksuję na puree.

Środek (razem z pestkami) przepłukuję na sitku, aby zostały same pestki. Czasami trzeba je wybierać ręcznie, jeśli są mocno obklejone dynią.

Pestki zostawiam na kilka godzin na sitku, aby woda spłynęła. Następnie lekko mokre rozkładam płasko na talerzu i co kilka godzin mieszam, aby wyschły z obu stron. Po jednym dniu pestki są już gotowe do jedzenia.

Na zdjęciu na górze są właśnie ususzone pestki, ale jeszcze w łupinkach, które należy usunąć. Dopiero w środku znajdziemy zielone pestki, które wyglądają jak te ze sklepu.

Hania uwielbia skubać pestki dyni w czasie oglądania filmu 🙂

.

Sposób 2

Jeśli nie planujesz piec dyni (tylko na przykład ją ugotować lub zamrozić pokrojoną w kawałkach), to wtedy wyjmij pestki z surowej dyni. Opłucz na sitku, aby zostały same pestki i rozłóż na blaszce. Piecz w piekarniku nagrzanym do 90 stopni przez około godzinę. Możesz kilka razy otworzyć drzwiczki, aby uleciała wilgoć. Pestki można również ususzyć w suszarce do grzybów. Po ostudzeniu są gotowe do jedzenia.

.

Jak zawsze proszę o udostępnianie tego tekstu dalej, niech zdrowe przepisy idą w świat!

.

Darmowy e-book z przepisami
na zdrowe śniadania

zdrowe śniadanie

ŚNIADANIA DO POKOCHANIA to nasz e-book, w którym znajdziesz 29 przepisów na zdrowe i szybkie w przygotowaniu śniadania (wystarczy nawet 5 minut).

Zakochasz się w owsiankach, kaszy jaglanej czy kanapkach z roślinnymi pastami. A w weekend zaskoczysz rodzinę pysznymi plackami i naleśnikami. Wszystko w zdrowych wersjach, z dużą ilością owoców i bez dodatku cukru.

Pobierz darmowy e-book >>

.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *