Być może zastanawiasz się, czy dzieciom można dawać orzechy i jak to robić.
W tym tekście postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, po to, aby przekonać Was do częstego jedzenia orzechów. To bardzo wartościowa grupa produktów, po którą niestety mało kto sięga regularnie.
.
Od kiedy podawać dziecku orzechy?
Orzechy do diety dzieci możemy wprowadzać od samego początku jej rozszerzania. Ponieważ jednak zaczynamy rozszerzanie diety od warzyw i owoców, a potem jest mnóstwo innych produktów, to orzechy muszą trochę poczekać w kolejce, ale warto o nich pamiętać.
Orzechy należą do 8 najsilniejszych alergenów (razem z białkami mleka krowiego, jajami, skorupiakami, rybami, pszenicą i soją) dlatego wielu rodziców obawia się ich wprowadzenia. Zalecenia mówią jednak o tym, że należy wszystkie alergeny wprowadzić przed pierwszymi urodzinami dziecka.
Pamiętaj, że jeśli masz obawy (Twoje dziecko jest obarczone wysokim ryzykiem alergii), to warto skonsultować się z alergologiem.
.
Jak wprowadzać orzechy do diety małych dzieci?
Orzechy (jak i inne pokarmy potencjalnie alergizujące) najlepiej jest podawać dziecku od rana i obserwować jego reakcję. Nie podawajmy jednocześnie innych nowych produktów, tak by mieć pewność co wywołało ewentualną reakcję. Przy dzieciach alergicznych (lub z wysokim ryzykiem) postępujemy trochę bardziej ostrożnie, ale to już wykracza poza ten artykuł. Powtórzę, że w takiej sytuacji warto skonsultować się z alergologiem i dietetykiem.
Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż rok, a nie jadło jeszcze orzechów, to warto szybko to nadrobić. Jeśli jadło orzechy, ale nie podajesz ich regularnie, to też spróbuj to zmienić. W dalszej części napiszę więcej o tym, dlaczego warto.
Surowe orzechy i pestki są produktami zbyt twardymi, aby dziecko mogło je pogryźć, przez co zwiększają ryzyko zadławienia.
Przed podaniem potrzebujesz je rozdrobnić, drobno posiekać lub zmiksować w młynku do kawy. Bardzo polecam posiadanie takiego młynka i wykorzystywanie go początkowo do orzechów, a później do mielenia siemienia lnianego dla całej rodziny. To nie jest duży wydatek, a bardzo się przydaje.
.
Jak przemycić dziecku orzechy?
Rozdrobnione orzechy możesz wsypać dziecku do owsianki lub zupy, wymieszać z twarożkiem, pastą kanapkową, albo zmiksować w koktajlu. Dla małych dzieci sprawdzą się również masła orzechowe, wybieraj różne rodzaje. Poza klasycznym masłem z orzechów ziemnych, możesz wybrać masło z migdałów lub orzechów nerkowca.
Starsze dzieci warto przyzwyczajać również do jedzenia orzechów w ich naturalniej postaci. Do śniadania czy kolacji możesz obok kanapki położyć kilka orzechów. Orzechy są również doskonałym uzupełnieniem owocowego drugiego śniadania.
Spróbuj również namoczyć orzechy przez noc w zimnej wodzie. Dzięki temu stają się bardziej miękkie i dzieci chętniej je jedzą.
Najmłodszych może też zainteresować proces łuskania orzechów. Warto mieć w domu dziadka do orzechów i wspólnie z dzieckiem łupać orzechy. Takie świeże są najsmaczniejsze i mogą być początkiem miłości dziecka do orzechów.
.
Które orzechy są najzdrowsze?
Orzechy i pestki są ogólnie grupą bardzo wartościową. Zawierają zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, żelazo, cynk, magnez i wapń, a także błonnik.
Dodatek masło orzechowego czy orzechów może zwiększyć kaloryczność posiłków dla dziecka, bez znacznego zwiększania jego objętości (to jest ważne szczególnie u małych dzieci, które mają małą objętość żołądka).
Badania pokazują, że codziennie jedzenie orzechów może wydłużyć życie o dwa lata.
Wybierając orzechy kieruj się różnorodnością, czyli staraj się nauczyć dziecko jedzenia ich wszystkich. Te nielubiane możesz zmielić i dodać do innych potraw.
Warto jednak wiedzieć, że orzechy różnią się między sobą:
-> orzechy włoskie – zawierają najwięcej kwasów omega 3,
-> migdały – wapnia,
-> nerkowce – żelaza,
-> orzechy brazylijskie – selenu.
.
Chociaż orzechy generalnie są zdrowe, to unikaj (szczególnie w diecie dzieci) orzechów smażonych i solonych oraz innych smakowych (które poza orzechami mają masę zagadkowych dodatków).
.
Do jakich posiłków dodawać orzechy?
U nas w domu orzechy i pestki słonecznika obowiązkowo występują w owsiance (którą jemy kilka razy w tygodniu). Jeśli na śniadanie jemy coś innego niż owsianka, to po prostu kładę orzechy na talerzyku obok innych rzeczy.
Orzechy wrzucam również do wszystkich sałatek, a pestki dyni bardzo często pływają u nas w zupie, Hania zawsze z chęcią je wyławia i zjada. Nawet jeśli nie bardzo lubi daną zupę, to zje z niej ziemniaki i pestki dyni. Z pestek słonecznika lub orzechów nerkowca robię roślinny twarożek.
Siemię lniane i sezam miksujemy w zielonych koktajlach.
.
Czy orzechy tuczą?
Orzechy rzeczywiście są wysokokaloryczne, 100g orzechów może mieć 500-600 kcal. Nie oznacza to jednak, że powinnyśmy z nich rezygnować. Na orzechy jest miejsce również w posiłkach osób odchudzających się.
Dodatek orzechów zwiększa zawartość tłuszczu i białka w posiłku, dzięki czemu daje on ma sytość na dłużej i w ciągu dnia zjemy mniej kalorii (potwierdzone badaniami naukowymi!).
Oznacza to równocześnie, że orzechy nie bardzo nadają się na samodzielną przekąskę, a już na pewno nie do chrupania w czasie filmu, kiedy tracimy kontrolę nad tym, ile zjadamy.
.
Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do częstego podawania orzechów dzieciom. Ufam, że znajdziesz swoje sposoby, aby włączyć tę grupę produktów do codziennych posiłków. Smacznego!
.
Jesteś mamą dzieci w wieku 1-12 lat?
Chcesz zdrowo odżywiać całą rodzinę, ale bez spędzania całego dnia w kuchni?
Szukasz szybkich i zdrowych przepisów, bo ciągle brakuje Ci czasu?
Chcesz dawać dzieciom posiłki bez wyrzutów sumienia, że mogli zjeść zdrowiej?
Marzysz o tym, żeby nauczyć dzieci jeść zdrowo i różnorodnie? Może chciałabyś, żeby dzieci jadły zielone warzywa?
Zostań ze mną na dłużej, a jeszcze lepiej zapisz się na mój newsletter i otrzymaj całą garść praktycznych informacji. Kliknij tutaj >>
Wskazówki od dietetyczki dziecięcej prosto na Twoją skrzynkę email!