Dlaczego Polacy nie żyją długo i zdrowo? - Jak Zdrowo Żyć

Dlaczego Polacy nie żyją długo i zdrowo?

Dlaczego Polacy nie żyją długo i zdrowo?

Z radia i telewizji możemy usłyszeć, że długość życia w Polsce się wydłuża. Żyjemy dłużej ale czy to już jest wystarczająco długo? Czy jeszcze zostało miejsce do poprawy? Jednocześnie mężczyźni żyją krócej od kobiet. Ten fakt zapisany jest w naszej świadomości tak mocno, że przyjmujemy go za pewnik. Czy musi tak być? Czy mężczyźni muszą żyć krócej?

Na temat przeciętnej oczekiwanej długości życia zebrano i opracowano wiele danych. Zapraszam do wspólnego prześledzenia jakie wnioski możemy z tych danych wyciągnąć. Wszystkie poniższe informacje liczbowe oraz wykresy pochodzą z dokumentu Sytuacja Zdrowotna Ludności Polski i Jej Uwarunkowania, przygotowanego w 2012 roku przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Wnioski i interpretacje własne 🙂

Przeciętne trwanie życia w Polsce się wydłuża

długosc_zycia

Zarówno mężczyźni jak i kobiety systematycznie wydłużają długość swojego życia. Poprawa ta związana z postępem technologii i rozwojem medycyny, która potrafi leczyć coraz to poważniejsze choroby. Jest to niewątpliwie pozytywna informacja, jednak niech nie uśpi naszej czujności. Zapatrzeni w otyłe Stany Zjednoczone żyjemy w przeświadczeniu, że w Polsce jest dobrze, ale jak jest naprawdę…?

Polska jest kilkanaście lat opóźniona w porównaniu z Unią Europejską

UE

Na podstawie danych WHO mężczyźni w Polsce żyją 4,8 roku krócej niż średnia UE i 7,5 roku krócej niż panowie w Szwecji!!!. Polskie kobiety żyją 2,1 roku krócej niż średnia dla UE. Aktualnie mężczyźni mają taką oczekiwaną długość życia jaka była średnio w EU 17 lat temu (dla kobiet ta różnica wynosi “tylko” 10lat). Jak widać na wykresie dla mężczyzn odległość do UE nie zmniejsza się, a dla kobiet zmniejsza się bardzo powoli. Te dane mogą być dla Ciebie zaskoczeniem. Nie jesteśmy przecież gorsi od naszych sąsiadów, polska medycyna stoi na wysokim poziomie… Co więc jest przyczyną tej różnicy?

W jakich krajach żyje się najdłużej?

długosc_zycia2

Do porównania długości życia w poszczególnych krajach użyto wskaźnika “długości życia w zdrowiu”, gdzie brak zdrowia definiuje się jako ograniczoną sprawność, złą samoocenę stanu zdrowia, choroby przewlekłe. Na pierwszych czterech miejscach są Szwecja, Malta, Włochy, Grecja. Zapamiętaj te kraje bo będziemy do nich jeszcze wracać 🙂

A teraz uwaga, ciekawostka demograficzna: w Szwecji mężczyźni żyją dłużej od szwedzkich kobiet (oraz kobiet w jakimkolwiek innym kraju)!!

Taki rezultat badania populacji szwedzkiej obala mit głoszący, że mężczyźni zawsze żyją krócej od kobiet. Dlaczego więc powszechnie uważamy, że biedni mężczyźni z góry są skazani na krótsze życie? Sami pracują na taki stan rzeczy! Aby sie o tym przekonać spójrzmy na kilka czynników, które wpływają na długość życia:

Spożycie alkoholu

alkohol

Najniższe spożycie alkoholu występuje w dokładnie w tych samych czterech krajach, które przed chwilą widzieliśmy w kategorii najdłużej żyjących w zdrowiu. Przypadek? Nie sądzę 🙂 Jeżeli słyszeliście, że Grecy żyją długo bo piją dużo wina i tym argumentujecie wypicie kolejnego kieliszka, to spójrzcie jeszcze raz na te liczby. Może i popijają wino do obiadu czy kolacji, ale robią to w małych ilościach i nie żłopią piwa i wódki przy każdej nadarzającej się okazji.

Palenie papierosów

palenie

Najniższy odsetek osób palących papierosy jest w Szwecji i uwaga! jest niższy dla mężczyzn niż kobiet! Pamiętasz jeszcze, że mężczyźni w Szwecji żyją najdłużej w Europie? W Szwecji palących mężczyzn jest tylko 12,5% podczas gdy w Polsce 33,5%. Inne kraje z czołowej czwórki wypadają już gorzej, szczególnie Grecja, gdzie odsetek palących mężczyzn wynosi 38%. Dane pokazują wyraźnie, że palenie zabija. Producenci wyrobów tytoniowych nie kłamią na swoich opakowaniach. To nie jest jakaś przewrotna forma reklamy mająca przyciągać Twoją uwagę. To jest do bólu szczera wiadomość skierowana do każdego konsumenta. Kupujesz śmierć i robisz to z własnej, nieprzymuszonej woli.

Otyłość i nadwaga

nadwaga

Kolejny wskaźnik przyczyniający się do skrócenia życia, to otyłość. Po raz kolejny Szwecja wypada bardzo dobrze i przegrywa w tej kategorii tylko z Francją. Polscy mężczyźni nie dość, że palą więcej od kobiet, to mają też znacznie wyższy współczynnik nadwagi (61% mężczyzn z nadwagą lub otyłością przy 45% kobiet). Otyłość jest pierwszym krokiem w stronę wielu poważnych, śmiertelnych chorób związanych z układem krążenia, stąd w państwach z dużym odsetkiem otyłego społeczeństwa śmiertelność jest wyższa, a co za tym idzie niższy jest średni wiek życia. Logiczne 🙂

Spożycie warzyw i owoców

owoce

Jeżeli do tej pory zastanawialiście się dlaczego w Grecji i na Malcie tak długo żyje się w zdrowiu, skoro te kraje nie wypadły najlepiej w kategorii palenia i nadwagi, to ten wykres powinien rozwiać wasze wątpliwości.

W Grecji spożywa się najwięcej warzyw (kg/osoba/rok) w całej Europie (dwa razy więcej niż w Polsce)!

Druga w tym zestawieniu jest Malta, a Włochy zajmują piąte miejsce w spożyciu warzyw ale drugie w kategorii owoców (trzy razy większe spożycie niż w Polsce). To nie przypadek, że te trzy kraje znalazły się w pierwszej czwórce najdłużej żyjących. Jeżeli do tej pory zdrowa dieta śródziemnomorska kojarzyła Ci się z oliwą z oliwek, to teraz już wiesz, że ważniejsze jest spożywanie warzyw, które tą oliwą się polewa.

Szwedzi plasują się w środku stawki, ze spożyciem warzyw niższym niż w Polsce ale owoców dwukrotnie wyższym. Pomyślcie ile mogli by żyć Szwedzi gdyby jedli tyle warzyw co Grecy??

Ile lat Ty możesz żyć jeśli połączysz korzyści z eliminacji papierosów i alkoholu z codziennym ruchem zapobiegającym nadwadze i spożywaniem owoców i warzyw w DUŻYCH ilościach?

Jeżeli ktoś będzie opowiadał Ci o swoim dziadku, wujku lub innym znajomym, który palił, pił i dożył 90, czy 100 lat, to zastanów się czy chcesz swoje zdrowie opierać na pojedynczych przypadkach (w totolotka też ktoś wygrywa), czy wskazówkach płynących z 9,5 milionowej populacji Szwecji lub 11,3 milionowej populacji Grecji.

Zdrowa dieta bogata w rośliny, systematyczna aktywność fizyczna, unikanie alkoholu i papierosów to jest droga do długiego i zdrowego życia. Czego sobie i wszystkim czytającym naszą stronę serdecznie życzę 🙂

photo: Thomas Leuthard on flickr

13 Comments

 • agusia Posted 9 maja 2014 19:59

  Dobrze powiedziane! Sami pracujemy na jakość i długość naszego życia.

 • izuw Posted 10 maja 2014 17:59

  Bardzo fajne. A jak jest ze stresem? Wydaje mi się, że on też ma bardzo duże znaczenie dla długości życia. Szkoda, że w tych statystykach nie ma Japonii, tam chyba żyje się najdłużej na świecie. Pewnie byłoby to kolejne potwierdzenie Twojej tezy.

  • Marysia Pabich Posted 11 maja 2014 09:17

   W tym opracowaniu niestety nie było nic na temat stresu. Naszym zdaniem poziom stresu wpływa na długość życia i jego jakość, dlatego zalecamy codzienną medytację i ruch na świeżym powietrzu 🙂

   • Marta Posted 11 maja 2014 20:32

    Potwierdzam to, że ruch jest cudowny na zmniejszenie poziomu stresu.. odkąd mniej biegam i nie rozładowuje stresu, chodzę napięta jak plandeka na żuku.. i… dzięki temu właśnie doszliśmy do wniosku z Mariuszem, że idziemy o 7.00 na poranny rozruch (jutro stresujący dzień). 3majcie kciuki żebym rano nie wymiękła :D.. jak ktoś ma ochotę się przyłączyć i jest z bugaju piszcie! będzie raźniej wyjść w grupie pobiegać.

 • Sylwia Posted 12 maja 2014 19:57

  Otyłych czy z nadwagą? Nie sądzę, żeby było aż 61% otyłych mężczyzn w Polsce.

  • Marysia Pabich Posted 12 maja 2014 21:52

   Powinno być otyłych lub z nadwagą. Poprawiłam. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

 • Łukasz Charuba Posted 13 maja 2014 01:43

  Znakomite!

 • izuw Posted 14 maja 2014 18:25

  To prawda! Od kiedy zaczęłam jeździć rowerem do pracy jestem pełna energii cały dzień i po powrocie do domu. Zazwyczaj po powrocie z pracy drzemałam godzinkę a teraz nie ma o tym mowy. :):) Ponadto nastąpiła natychmiastowa redukcja stresu – co mi tam korki czy inne takie 🙂

 • Monika Posted 24 marca 2015 09:17

  Wow, kawał dobrej roboty z tymi statystykami! I pstryczek w nos dla tych którzy rzucają takimi przykładami jakie opisałeś w ostatnim akapicie, skupiając się na szczególe, zamiast zastanowić się nad regułą. A reguła jest właśnie taka jaka wynika z tych badań!
  Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę 🙂

 • blblblb Posted 21 marca 2016 22:21

  Czy można prosić o źródło wykresu dot. statystyk wypalanych papierosów w UE?

 • Marysia Pabich Posted 21 marca 2016 22:44

  Wszystkie dane pochodzą z jego materiału. Link znajduje się na górze, niestety z tego co widzę już nie działa. Proponuję zapytać w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego czy ta publikacja jest jeszcze gdzieś dostępna.
  http://www.pzh.gov.pl/

 • kamil Posted 7 września 2016 16:32

  w Japonii i Grecji pali się najwięcej na całym świecie a ludzie tam żyją najdłużej. Jeżeli ktoś kiedys byl w Grecji to widzial ze palą tam prawie wszyscy (np. siedzi sobie 2 dziadków w wieku 70-90 lat i skrecają sobie papierosa) takze czytalem kiedys ze u 90 ilus procent chorych na raka pluc mialo za malo witamny D. Oczywiscie nie mowie przez to ze palenie jest dobre bo wiadomo ze idze mocno po kieszeni i strasznie slabnie kondycja, ale mysle ze dieta w kontekscie zycia jest wazniejsza od papierosowa, wiadomo ze skraca to zycie
  ale tak naprawde nikt nie wie co go czeka znam ludzi ktorzy nie palili o alkoholu nie bylo mowy nawet kawy nie pili cudowali biegali fitness itp. a umarli na raka, ale tez widac dziadkow ktorzy przez cale zycie palili i duzo pili a zyja 80 lat

  • Marysia Pabich Posted 7 września 2016 17:48

   Niedobory witaminy D ma około 90% populacji w Polsce, dlatego wszystkich (niezależnie od wieku i stosowanej diety) zalecana jest suplementacja tej witaminy. Druga sprawa, pojedyncze przypadki, tak jak piszesz, oczywiście się zdarzają, bo każdy z nas jest inny i ma inne geny (niektórzy mają więcej szczęścia), ale w skali populacji są to ułamki procentów (nawet jeżeli znasz tylko kilka takich osób). Czy dieta jest ważniejsza niż nie planie papierosów? Nie wiem. Ale na pewno najlepiej nie palić i zdrowo się odżywiać. Dzięki za komentarz 🙂

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *