Ruch dobry na wszystko - dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna? - Jak Zdrowo Żyć

Ruch dobry na wszystko – dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna?

Ruch dobry na wszystko – dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna?

Jednym z czterech tematów jakie promujemy na naszym wspólnym, rodzinnym blogu jest ruch. Uważamy, że dawka aktywności fizycznej to nieodłączny element zdrowego trybu życia i jeden z elementów szczęścia. W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch!

Większość ludzi jest tak pochłonięta codziennością, obowiązkami i pracą, że nie ma miejsca w ich życiu na ćwiczenia, sport, czy cokolwiek innego co pobudziłoby ich fizycznie. A przecież wszyscy doskonale wiedzą, że nieużywane mięśnie słabną (a niewykorzystane sytuacje się mszczą ;)). Nasze ciało to cudowny mechanizm, który pozwala nam na tak wiele. Ale jeśli nie będziemy o ten najbardziej personalny ekosystem odpowiednio dbać, nie będziemy go systematycznie naoliwiać i wzmacniać, to z biegiem czasu zwiędnie jak kwiat bez wody.

Przeciętny człowiek nie jest w stanie przebiec kilku kilometrów biegiem ciągłym, zrobić trzydziestu pompek czy pięciu podciągnięć. Godziny spędzone codziennie przed ekranem komputera odciskają swoje piętno na każdym z nas. My, ja, musimy z tym walczyć tak samo jak Wy. Wykonywanie pracy biurowej w ruchu byłoby pewnym wyzwaniem :). W związku z tym staramy się znaleźć codziennie czas na aktywność ruchową. Naszą pasją są biegi na orientację, więc biegamy, ale ruszać można się na wiele sposobów. Nawet spacer, czy popularny ostatnio nordic-walking są już jakąś dawką ruchu, którą nasze ciało z radością obejmie i z wdzięcznością ucałuje.

Kolega powiedział mi kiedyś, że człowiek starzeje się kiedy zaczyna stękać przy schylaniu się. Pomyślałem wtedy “Kurde,  mam trzydzieści lat i faktycznie czasem wydaję jakieś jęczące dźwięki podnosząc coś z podłogi”. Pomimo że to był żart rzucony podczas luźnej rozmowy na jednej z imprez, to jednak zapadł mi w pamięć. Kilka dni później postanowiłem, że nie chcę się jeszcze starzeć. Kiedy Marysia zaczęła ćwiczyć jogę, z chęcią się do niej przyłączyłem, ponieważ szybko zrozumiałem że to jest element, który mi w tym pomoże. Brakowało mi gibkości mięśni i stawów. Miałem za mały zakres ruchów. A Ty zastanawiasz się czego Tobie brakuje?

Nasz plan na życie jest prosty: chcemy być szczęśliwi i żyć jak najdłużej. Pomimo swojej prostoty plan ten wymaga planu, pracy, a czasem także wyrzeczeń. Na początku często nie jest łatwo. Ba! Czasami jest piekielnie ciężko. Jestem jednym z tych, którzy mają problemy z mobilizacją. Ale z biegiem czasu jest łatwiej. Kiedy widać, że wykonywana praca i wysiłek włożone w realizację zaplanowanych działań przynoszą pozytywne efekty, to kolejny krok staje się łatwiejszy i łatwiejszy, aż w końcu staje się przyjemnością. A kiedy to co robię sprawia mi radość, to nie muszę się już do tego mobilizować. Mogę zacząć myśleć o nowych wyzwaniach i im poświęcać zaoszczędzoną energię.

Na stronie www.jakzdrowozyc.pl piszemy o tym jakie korzyści przynosi ruch, jak znaleźć czas na odrobinę sportu, jak podchodzić do treningów i jak czerpać z tego wszystkiego radość. Większość rzeczy opisujemy na podstawie własnych doświadczeń, i sprawdzonych metod.

Ale nie czekaj aż ktoś poprowadzi Cię za rękę. Wstań z fotela i idź pobiegać. Albo chociaż przejdź się żwawym krokiem. A może lubisz pograć w tenisa, squasha, piłkę nożną? Cokolwiek, byleby się ruszać. Kiedy to zrobisz być może Twoje ciało nagrodzi Cię bólem, ale jest to najwspanialszy ból jaki może Ci zaoferować, więc przyjmij go z uśmiechem, a następnego dnia idź po więcej!

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *