Zima rodzinnie i na sportowo

Zima rodzinnie i na sportowo

Zima rodzinnie i na sportowo

Zimno i ciemno, chodniki albo mokre, albo tak śliskie, że strach wyjść z domu. Czasami mam ochotę zapaść w sen zimowy i obudzić się dopiero na wiosnę, albo wyjechać do ciepłych krajów i tam przeczekać te kilka nieprzyjemnych miesięcy.

A potem przychodzi taki dzień, kiedy cały świat staje się biały. Każde drzewo zmienia się w dzieło sztuki, a ja nie mogę oderwać wzroku od oszronionych krzaków, drzew i płotów. Za takie dni uwielbiam zimę. A kiedy dodatkowo założę narty biegowe i przejadę kilka kilometrów w cichym, jakbym uśpionym lesie, to uśmiech nie znika z mojej twarzy.

Słońce i sport, to dwie rzeczy pomagają mi przetrwać zimę. Bo nawet kiedy jest ciemno i zimno, ale trochę się poruszam, to od razu czuję się dużo lepiej. Teraz wdrażamy w zimowe sporty również naszą 7-letnią córkę. Bo zima może być sportowa dla całej rodziny 🙂 Warto jednak pamiętać o kilku sprawach, aby zabawa na śniegu nie skończyła się przeziębieniem lub poważniejszą chorobą.

.

Dobre ubranie to podstawa
Tylko co to właściwie znaczy? Z przerażeniem obserwuję, jak często rodzice stosują tu zasadę „im więcej tym lepiej”. Podczas gdy sami nie mają nawet czapki, swoje dziecko zmieniają w małego, puchatego niedźwiadka, któremu ciężko się ruszyć.

Od wielu lat biegamy przez całą zimę na dworze. Dopiero przy temperaturze poniżej minus 15 stopni, zostajemy w domu. Wiemy, jak dużo komfortu daje odpowiednie ubranie.

narty biegowe rodzinnie.

Kilka zasad, których się trzymamy:
– ubranie musi być dopasowane do planowanej aktywności. Na bieganie trzeba ubrać się lżej niż na spacer, czy jazdę na biegówkach, gdzie intensywność wysiłku jest mniejsza.

– bluza lub kurtka powinna chronić przed wiatrem, bo to on zimą najbardziej nas wychładza. Jednocześnie kurtka nie może być gruba, aby nie krępowała ruchów. Lepiej wybrać cieńszą, a w mroźne dni założyć dodatkową warstwę pod spód.

– wychodząc z domu, powinniśmy czuć lekki chłód. Jeśli od początku jest nam ciepło, to kiedy organizm już się rozgrzeje, na pewno będzie nam za gorąco.

.

O czym warto dodatkowo pamiętać przy aktywności z dzieckiem:
– wybierając się na aktywność z dzieckiem, pamiętajmy, że to ono będzie ruszać się więcej niż my. To dziecko biega pod górkę, aby jeszcze raz zjechać na sankach, a rodzice stoją i czekają. Dlatego to rodzic musi być cieplej ubrany. Nawet zwykły spacer w górach to dla małego dziecka większy wysiłek niż dla rodzica. Zbyt grubo ubrane dziecko szybko się spoci i nie będzie miało ochoty na dalszą aktywność.

– dziecko wywraca się dużo częściej, szczególnie jeśli dopiero uczy się jazdy na nartach lub łyżwach. Dlatego dodatkowa para rękawiczek zawsze się przydaje.

Na szczęście technologia poszła mocno do przodu i teraz ubrania sportowe są naprawdę ciepłe i jednocześnie wygodne, a połowa zimy to dobry moment, aby dokupić brakujące elementy stroju, bo w wielu sklepach są promocje i zimowe wyprzedaże. Ubrania z firmy 4f można kupić nawet 50% taniej w sklepie sklep-presto.pl. Taka ciepła kurta przyda się również, kiedy mroźnym porankiem trzeba zaprowadzić dziecko do szkoły.

narty2

.

Jak zachęcić dziecko do zimowej aktywności?
Sprawa ma się tutaj podobnie jak z namawianiem dzieci do zdrowego odżywiania – to my, rodzice jesteśmy dla naszych dzieci wzorem. Jeśli dziecko widzi jak w każdą niedzielę z uśmiechem wychodzisz pobiegać lub pojeździć na nartach biegowych, to również będzie miało na to ochotę.

Ale pamiętaj, że dla dziecka, to ma być zabawa. Zbyt duża presja spowoduje, że dziecko nie będzie miało ochoty się uczyć. Łyżwy czy narty to dla dziecka nowość i potrzebuje czasu, aby się z tym oswoić. Nie wymagaj od razu idealnej techniki lub dużej szybkości. Połącz naukę z zabawą i zarezerwuj też czas dla dziecka na zbudowanie bałwana lub jazdę na sankach.

Przed wyjściem możecie pooglądać filmiki innych dzieci jeżdżących na nartach, to wzmacnia w dziecku poczucie, że ona również sobie poradzi, a sam sport wydaje się bardziej znajomy.

Fajnie sprawdzają się też drobne prezenty i gadżety. Powiedz dziecku, że zaczniecie uczyć się jeździć na biegówkach i dlatego chcesz mu kupić nową czapkę, bluzę lub cieplejsze rękawiczki. Wspólne zakupy można zrobić teraz bez wychodzenia z domu, przez internet. A kilka dni oczekiwania na dostawę sprawi, że dziecko już nie będzie mogło się doczekać pierwszego wyjścia na narty czy łyżwy.

Zresztą zakupy motywują nie tylko dzieci, nowa bluza sportowa sprawia, że od razu przyjemniej wychodzi się na trening. Zakupy przez internet dają duże możliwości wyboru produktów i oszczędzają czas. Dodatkowo robiąc zakupy w sklepach sklep-presto.pl, amfora.pl, pupilo.pl, hulahop.pl możesz połączyć koszyki i zapłacić za przesyłkę tylko raz.

Jeśli czasami ciężko jest Ci się zmotywować na trening, to nowa rzecz poprawia humor i pomaga wyjść z domu. Bo przecież to właśnie wyjście z domu jest najtrudniejsze, kiedy już zaczniesz się ruszać, zaczynają działać endorfiny i zawsze jest fajnie 🙂

.

Korzyści z zimowej aktywności
Ruch na świeżym powietrzu jest ważny każdego dnia. Wzmacnia całe ciało, zarówno mięśnie, które widzisz i możesz dotknąć, jak i kości, których nie widać, ale które będą Ci służyć do końca życia.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca, aby dorośli ruszali się co najmniej 150 minut tygodniowo, a dzieci 60 minut dziennie. Aktywne ruchowo dzieci mają mniejsze ryzyko otyłości i chorób układu krążenia. Sporty zimowe możemy uprawiać tylko przez kilka tygodni w każdym roku, my wykorzystujemy to jako urozmaicenie codziennych treningów biegowych. A kiedy śnieg się stopi to z radością wracamy do biegania. Sport to jeden z naszych sposobów na rodzinne spędzanie wolnego czasu.

.

Artykuł sponsorowany, przygotowany wspólnie z sklep-presto.pl

.

1 Comment

  • profireh.pl Posted 30 maja 2019 10:20

    Ruch jest ważny o każdej porze roku. Dobrze, że autorka bloga nie boi się zimna i śniegu i namawia do aktywności całą swoją rodzinę i czytelników. Nie wszyscy jednak są przekonani do sportów zimowych. Te osoby mogą ćwiczyć w domu – i wbrew pozorom nie trzeba do tego dużo miejsca czy specjalnego sprzętu. Przede wszystkim potrzebne są chęci.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *