Mango jest jednym z najsmaczniejszych owoców na świecie. Nie bez powodu wiele produktów spożywczych robi się o smaku mango, a nie na przykład kiszonego ogórka 🙂 Oprócz świetnego smaku mango zawiera również bogactwo witamin i minerałów. Zastanawiasz się czasem w sklepie czy kupić mango? Jak jeść mango? Dziś odpowiadamy na te pytania.
Zanim jednak przejdziemy do mango, to już teraz wszystkich zainteresowanych zdrowym odżywianiem zapraszamy do pobrania darmowego mini-poradnika “Skuteczne sposoby na katar i przeziębienie”. Pobierz i pomóż swojej rodzinie stać się wolną od chorób 🙂
.
Wracając do mango, zapraszamy na film lub jeżeli wolisz czytać, to pod filmem znajdziesz również jego podsumowanie 🙂
.
Jakie mango kupić i gdzie?
Mango jest owocem egzotycznym (przynajmniej w Polsce). Nigdy nie było sprowadzane na dużą skalę, tak jak na przykład banany, pomarańcze, czy mandarynki, a w związku z tym jest zazwyczaj dosyć drogie. Zdarza się jednak, że mango pojawia się w marketach w promocji i to właśnie wtedy jest najlepszy moment na odmianę od codziennej diety. My nasze mango do filmu kupiliśmy w Tesco (2 sztuki po 5 zł). Wybierając mango warto zwrócić uwagę na jego kolor oraz sprawdzić czy jest bardzo twarde. Dojrzały owoc powinien już ustępować przy lekkim nacisku (jak gruszka), a jego skóra powinna być już czerwonawa (zazwyczaj, choć jest to zależne od odmiany mango). Dojrzałe mango przechowujemy w lodówce, a niedojrzałe najlepiej w koszyku z owocami.
.
Jak jeść mango?
Najlepiej szybko, zanim inni domownicy się do niego dobiorą 🙂 U nas w domu mango najbardziej lubi Hania i to ona zawsze ma pierwszeństwo w jedzeniu. Na końcu zawsze je Tomek, który lubi mango, ale woli inne owoce. W środku mango zawiera dość dużą, ale płaską pestkę, której się nie je. Ta pestka, to jedyny minus tego owocu – czasami ciężko jest się jej pozbyć, ponieważ miąższ nie odchodzi od niej nawet, gdy owoc jest dojrzały. Kształt pestki jest często również nieregularny, co powoduje dodatkowe problemy przy jej wykrawaniu. Najlepszym sposobem na zjedzenie mango jest zrobienie jeża. Aby zrobić jeża trzeba odkroić obie płaskie powierzchnie mango jak najbliżej pestki. Następnie nacinamy miąższ w kostkę zwracając uwagę by nie przeciąć skóry, a później wywijamy skórę na drugą stronę. Tak przygotowany owoc wygląda bardzo estetycznie i smacznie, ale nie miej złudzeń, ręce nadal będą całe w soku 🙂
Pozostały przy pestce miąższ należy odkroić nożem i zjeść, a pestkę wyrzucić (podobno można z pestki zrobić masło, ale nie próbowaliśmy ;)).
.
Dlaczego warto jeść mango?
Oprócz walorów smakowych mango zawiera również dużo witaminy A, E (zdrowa skóra i oczy) oraz C (wzmacnia odporność, pomaga we wchłanianiu żelaza z roślin) i witaminy z grupy B (ponownie dobre na odporność). Jak każdy owoc jest doskonały źródłem błonnika, który pomaga w trawieniu, a także magnezu, potasu i miedzi. Potas pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, a magnez zapobiega skurczom powysiłkowym, drganiu powiek i wspomaga koncentrację.
Nade wszystko warto jeść mango chociażby po to, aby urozmaicić swoją dietę, szczególnie w okresie zimowym, kiedy nie ma dużej różnorodności w gamie owoców do wyboru na sklepowych półkach.
.
Jeżeli lubisz produkty o smaku mango, to pokochasz surowy owoc. Soczysty i delikatny miąższ dojrzałego mango niemal rozpływa się w ustach 🙂
Jeśli już jadasz mango, to daj znać w komentarzu gdzie się w ten owoc zaopatrujesz i w jakiej cenie. Pomóż innym czytelnikom znaleźć dobre i tanie źródło przepysznych witamin 🙂 Napisz również jeśli wiesz o czasowych promocjach, na których można dostać mango w przystępnej cenie. Dziękujemy! 🙂 My oczywiście też będziemy tu zaglądać z wieściami o obniżkach 🙂
.

29 przepisów na śniadania, które sprawią, że Twoje dziecko będzie jadło zdrowo i różnorodnie.
Cała rodzina zakocha się w owsiankach, kaszy jaglanej czy kanapkach z roślinnymi pastami. A w weekend zaskoczysz rodzinę pysznymi plackami i naleśnikami. Wszystko w zdrowych wersjach, z dużą ilością owoców i bez dodatku cukru.
30 Comments
MANGO, TO NIE DOCENIONY OWOC, NIE WYOBRAŻAM SOBIE, GDY BYM NIE ZJADŁA CHOĆ JEDEN DZIENNIE, NAJLEPIEJ SMAKUJE PROSTO Z LODÓWKI.
BARDZO CZĘSTO SĄ PROMOCJE W BIEDRONCE, GDZIE KOSZTUJE KG. 6.99, WYCHODZI ŚREDNIEJ WIELKOŚCI AŻ CZTERY SZTUKI,
NAPRAWDĘ POLECAM SMAKOSZOM OWOCÓW EGZOTYCZNYCH.
Nigdy nie trafiłam na taką promocję, szkoda 🙁 Będę uważniej patrzeć. Dzięki 🙂
Mango smoothie: szklanka mleka migdałowego (najlepiej zrobić samemu :), banan i szklanka kostek, pasków czy innych form pokrojonego mango. Najlepsze schłodzone i nie słodzone!
Ja tez kupuje w Biedronce 🙂
Magda, teraz jest w dobrej cenie w InterMarche. 3,89 zł za sztukę 🙂 Kupiłam wczoraj 3 🙂
Ja mango miksuje blenderem z bananem. Wychodzi pyszny krem. Zachęcam do spróbowania.
Ciekawy pomysł 🙂 Robiłam podobnie, ale w mlekiem. Spróbuję Twojej wersji 🙂
Ja kupilam w auchanie za 2.50
To świetna cena!!
A czy ktoś się może orientuje dlaczego mango jest czasem sinawe po obraniu? Można takie zjeść? Nie wygląda wtedy zbyt apetycznie, zastanawiam się czy nie zaszkodzi…
Jeśli ktoś mieszka w Niemczech,to mango najtaniej można kupić w Penny oraz często trafia się promocja w Rewe 0,80-0.90 centów. Uwielbiam na surowo i w koktajlach:)
Dzis kupiłam w Penny 0,49 euro
W uk na rynki kupuje box a e nim 5,6 sporych mango za 2f od niedawna uwielbiam mango cudo
Mango dojrzale na równiku, swiezo zerwane z drzewa. …ten smak I zapach jest nie do porownania z tym Co mozna kupic w Europie.
Jest tutaj 20 rodzajow mango, rozne rozmiary I kolory. Najbardziej lubie nieduze, mocno zolte. Kosztuje zlotowke.
Pozdrowienia z Zanzibaru ?
ZAZDROŚCIMY!!!
Dzisiaj spróbowałem pierwszy raz mango i mogę powiedzieć jedno najlepsze co w życiu jadłem, euforia smaku.Bardzo bardzo smaczne nie mogę uwierzyć że mango jest takie pyszne. Kupiłem w biedronce od teraz cena niegra roli ;))
Witamy w grupie miłośników mango 😀 Teraz wyobraź sobie jak wspaniale musi smakować kupowane bezpośrednio w miejscu gdzie rośnie. Jeśli różnica jest podobna jak przy truskawkach w sezonie i tych sprowadzanych z Hiszpanii, to chyba czas się wyprowadzić do ciepłych krajów. Byliśmy w Tajlandii i jedzone tam ananasy smakują zdecydowanie lepiej niż te sprowadzane.
Witam, kupiłam mango skuszona jego atrakcyjną ceną. Kiedyś już robiłam podejście do tego owocu ale nie było udane. Teraz leży już tydzień w domu więc chyba na nie pora, ale tu pojawia się pytanie z czym je zjeść. Mam pierś z kurczaka i myślałam o jakiejś sałatce, mam paprykę, ogórka, groszek, jogurt, czosnek, cebulę, fetę, ser żółty. Czy ktoś poleci mi jakiś fajny pomysł na sałatkę z mango i kurczakiem? Ewentualnie co muszę dokupić
Ja niestety nie pomogę, my zawsze zjadamy mango samodzielnie, a raczej Hania zjada i ewentualnie da nam kawałeczek 🙂
Ja zjadam samo po umyciu dokładnym i obraniu. Jest tak smaczne ,że zjadam każdego dnia jedno. Daje dużo energii i cera jest cudowna ,włosy i paznokcie ,polecam , warto dbać o organizm w środku i na zewnątrz każdego człowieka . Pozdrawiam serdecznie Jagoda 🙂 🙂 🙂
My z córką jemy w wersji solo albo robimy czasem sałatkę owocową, gdzie m.in jest mango 🙂
Kupujemy najczęściej w Tesco za 3.49zł sztuka 🙂 ostatnio na mega wyprzedaży kupiłam za 1.50, dorwalam kilka 😉
Za 1,50?? Tego jeszcze nie widziałam, super 🙂 Do Tesco niestety zaglądam.
Szukałem odpowiedzi czy można go jeść ze skórką czy bez, czy nie jest nafaszerowana chemią czy sama w sobie nie jest szkodliwa a tu artykuł typu pier….nie kotka przy pomocy młotka i co lubi jeśc Hania
Wszystkie owoce sprowadzane z daleka są spryskane chemią, inaczej nie przetrwały by podróży. My obieramy mango.
Mango kupuję w Lidlu, w promocji kosztuje 7zł. Zjadam każdego dnia jedno mango – pycha . Jak zacznę jeść to nie mogę się oderwać , aż skończę . Wartość odżywcza super dla każdego, polecam bardzo ,bardzo , energii daje bardzo dużo.Pozdrawiam wszystkich bardzo gorąco.:) 🙂 🙂
Tańsze jak 7 zł. to nie widziałam w żadnym markecie , muszę się zainteresować ,gdzie są tak tanie??? Za 1,50 zł to jest nawet niemożliwe , to jest dosyć drogi owoc. Ja nie piję i nie palę papierochów to mogę sobie pozwolić i na droższy owoc ,taki jak MANGO PYCHOTA 🙂 🙂 🙂
Ja ostatnio kupiłam jedno (ostatnie?) w Intermarche za 79 groszy. ? I jako, że nie mam doświadczenia w kupowaniu mango myślałam, że jest tak tanie bo na pewno jest już bardzo dojrzałe. A tu czytam i powinno jeszcze kilka dni poleżeć bo jeszcze jest dość twarde.
Także jak porównuje Wasze ceny, które podajecie to chyba się opłacało. ??
Za 79 gr?? Aż ciężko w to uwierzyć! Super 🙂
Polecam spróbować pudding z mango, przepyszny 🙂 To popularny azjatycki deser, ja go jadłam raz w azjatyckiej restauracji Pańska 85 w Warszawie i smak zapadł mi w pamięć 🙂