Międzynarodowa grupa naukowców z Austrii, Szwajcarii i Niemiec uruchomiła w październiku 2014 roku NURMI Study, badanie mające na celu porównanie biegających wegan, wegetarian i mięsożerców.
Czy warto wziąć udział w badaniu?
Uważamy, że jak najbardziej. Dzięki takim badaniom nie tylko uzyskujemy nowe informacje na temat różnego rodzaju diet oraz ich wpływu na organizm człowieka (w tym przypadku głównie w sportach wydolnościowych), ale także przyczyniamy się do rozprzestrzeniania wiedzy o dietach wegańskich i wegetariańskich i ich pozytywnych aspektach (oraz potencjalnych niebezpieczeństwach na które należy zwrócić uwagę), ponieważ wyniki takich badań są często publikowane i opisywane w różnych mediach i docierają do sporej ilości osób. Każdy z nas może mieć swój mały wkład w rozwój idei zdrowego żywienia i diet opartych na żywności roślinnej 🙂
Opis badania, jak i kwestionariusz jest dostępny w języku angielskim i niemieckim. Aby zachęcić więcej osób do udziału przygotowaliśmy krótki opis badania w języku polskim. Kwestionariusz należy już wypełnić w jednym z dwóch dostępnych języków, co jednak nie powinno być trudne, gdyż zdecydowana większość to pytania zamknięte.
.
Korzyści z udziału w badaniu
Biorąc udział w badaniu otrzymasz po jego zakończeniu wyniki przeprowadzonych analiz oraz podsumowanie badania. Możliwe, że wśród tych wyników znajdziesz coś, co pomoże Ci osiągać lepsze rezultaty w przyszłych startach. Dodatkowo Twój udział w badaniu i zebrane dzięki temu dane mogą również pomóc innych biegaczom w przyszłości (na przykład pokazując im gdzie powinni dokonać zmian w swojej diecie). Zakończenie badania planowane jest na grudzień 2015.
Udział w badaniu nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami i nie niesie żadnego ryzyka. Nie masz obowiązku wykonywania żadnych badań, w każdej chwili możesz zrezygnować z wypełniania kwestionariusza, bądź dalszego udziału w badaniu, bez podawania przyczyny.
Badanie jest obecnie w fazie trzeciej, podczas której badani są biegacze pokonujący dystans co najmniej półmaratonu (niezależnie od ich diety), ale można również wypełnić prosty kwestionariusz przeznaczony dla wszystkich biegaczy (niezależnie od bieganych dystansów czy ilości treningów w tygodniu), do czego gorąco zachęcamy.
Kwestionariusz badania znajduje się tutaj.
Udział w badaniu jest oczywiście dobrowolny, a dotychczas wzięło w nim udział już ponad 3100 osób.
.
Rosnąca ilość biegających wegan i wegetarian
Ilość wegan i wegetarian systematycznie rośnie na całym świecie. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków szacuje, że ilość wegetarian i wegan podwoi się do 2020 roku. W Europie mamy obecnie około 37 mln roślinożerców (5%), a w takich krajach jak Austria czy Niemcy ich odsetek wynosi już 9% całej populacji kraju. W Polsce również obserwujemy coraz większe zainteresowanie tematem zdrowego odżywiania.
Wraz ze wzrostem tych liczb rośnie również ilość wegan i wegetarian uprawiających sporty wytrzymałościowe, w tym bieganie. Pośród nich znajduje się kilku zawodników światowej elity, takich jak Scott Jurek (ultramaratończyk), Michael Arnstein (maratończyk) czy Fiona Oakes (maratonka), którzy wybrali dietę opartą całkowicie na żywności roślinnej. Sportowe sukcesy tych i wielu innych biegaczy pokazują, że można osiągać najwyższy poziom w sportach wytrzymałościowych bez spożywania mięsa i nabiału.
.
Bezpieczeństwo Twoich danych osobowych
Twoje dane osobowe i wszystkie inne informacje związane z badaniem będą przechowywane na serwerze centralnym w Austrii, do którego dostęp ma tylko zespół NURMI Study. Zarówno zespół jak i odpowiednie ciała zarządcze będą miały dostęp do tych danych w formie zanonimizowanej (co generalnie oznacza, że informacje pobrane od Ciebie nie będą połączone z Twoimi danymi personalnymi). Do pełnych danych będzie miał dostęp Komitet Etyki z Canton, Gallen, Szwajcaria. Jak zapewnia organizator badania – poufność danych będzie dokładnie pilnowana. Twoje imię nie będzie ujawniane w żadnych raportach, podsumowaniach czy publikacjach będących wynikiem badania.
Jeszcze raz zachęcamy do udziału w badaniu 🙂
.
Linki:
Weź udział w badaniu uzupełniając kwestionariusz badania