Zdrowe odżywianie nie musi być trudne i pracochłonne. Niestety jest to jedna z częstszych wymówek jakie słyszymy rozmawiając ze znajomymi. Prawie każdy chciałby się zdrowo odżywiać ale wizja spędzania wielu godzin w kuchni jest dla większości przerażająca. Tymczasem wystarczy zmienić kilka prostych nawyków, a skład diety i nasze samopoczucie bardzo się poprawi.
Zobacz jak dzięki prostym zmianom, możesz znacząco podnieść jakość tego co jesz, bez spędzania dodatkowego czasu w kuchni. Ani chwili dłużej w kuchni – obiecuję 🙂
.
Owoce i warzywa jako zdrowe przekąski na co dzień
Owoce i warzywa nie potrzebują specjalnych przygotowań. Wystarczy je obrać lub umyć i już są gotowe do jedzenia. Zastąp wszystkie przekąski między posiłkami owocami i świeżymi warzywami. Postanowienia w stylu “od jutra będę jeść więcej warzyw” przeważnie są nieskuteczne, dlatego postaw sobie konkretne cele np.:
3 różne owoce i 2 różne warzywa każdego dnia (wszystko na surowo)!
Pilnuj tej zasady i nie sięgaj po kanapki na kolację do momentu aż nie zjesz zadeklarowanej ilości warzyw i owoców. Owoce i warzywa możesz z łatwością zabrać ze sobą do pracy lub kupić po drodze. Są idealne do chrupania przed monitorem. Podczas gdy koledzy wychodzą do sklepu po pączka, idź z nimi ale wróć z jabłkiem i pomarańczą lub pęczkiem rzodkiewek.
.
Koktajle
Koktajle to świetny pomysł aby zwiększyć ilość zjadanych warzyw i owoców. Nie tylko oszczędzają czas na przygotowania, ale również szybciej je zjesz, dzięki czemu świetnie nadają się na śniadanie przed pracą. Zamiast kroić warzywa na sałatkę, a potem gryźć, wrzuć je do blendera i w minutę będziesz mieć gotowy koktajl. Koktajle możesz również, zabierać ze sobą do pracy przelewając je w szklane butelki lub do termosu. Jeżeli korzystasz ze szklanych butelek schowaj je w ciemne miejsce (szafka lub torba) tak aby cenne witaminy nie utleniały się pod wpływem światła.
Koktajle sprawdzą się również, jako przekąska przed treningiem. Jeżeli prosto z pracy wychodzisz na siłownię lub inne zajęcia, koktajl zaspokoi Twój głód, a dzięki płynnej formule łatwiej się trawi i na treningu nie będziesz mieć uczucia ciężkości czy przejedzenia.
Więcej porad jak skomponować koktajle oraz 20 zdrowych i szybkich przepisów znajdziesz w naszym e-booku. Kliknij TUTAJ.
.
Orzechy i pestki
Orzechy i pestki są źródłem wielu cennych składników, białka i zdrowych tłuszczy. Warto mieć je zawsze ze sobą w małym pudełeczku i dosypywać do różnych posiłków lub zwyczajnie wyjadać z pudełka (to ulubione zdrowe przekąski Tomka). Możesz nimi posypać prawie wszystko, kanapki, sałatki, kasze lub traktować je jak przekąskę i podgryzać kiedy masz na to ochotę. Im większa będzie różnorodność orzechów i pestek tym lepiej, pamiętaj o pestkach dyni (cennym źródle magnezu i cynku). Unikaj orzechów solonych i prażonych w tłuszczu, a także tych oblanych czekoladą.
.
Zielone liście
Wprowadź do swojej diety zielone liście, wybór jest bardzo duży (sałaty, rukola, roszponka, szpinak, jarmuż, botwinka). Możesz je miksować w koktajlach, dodawać do kanapek, sałatek, a nawet kłaść na zamówioną pizzę! My również tak robimy 🙂 W sklepach jest coraz większy wybór zielonych liści, które wystarczy umyć i już można zjeść. Naprawdę warto to robić! Spróbuj, może polubisz chrupanie surowego brokuła?
Więcej o prawie magicznych właściwościach zielonych liści pisaliśmy tutaj.
.
Soki jednodniowe
Tradycyjne soki w kartonie tylko pozornie są zdrowe. W procesie pasteryzacji są pozbawiane większości witamin, a bardzo często w ich składzie znajduje się dodatkowy cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Soki z kartonu zamień na świeżo wyciskane soki jednodniowe, najlepiej w ciemnych butelkach. A jeżeli już sięgasz po sok z kartonu rozcieńcz go w połowie wodą i nie pij więcej niż szklankę takiego soku dziennie.
.
Woda
Odpowiednio nawodniony organizm lepiej się czuje i pracuje bardziej wydajnie. Zawsze miej na biurku kubek z wodą i popijaj ją małymi łykami. Jeżeli nie lubisz smaku czystej wody dodaj do niej plasterek cytryny.
Przeczytaj jak rozpoznać odwonienie w biurze i jak mu zapobiegać.
.
Pełne ziarna
Nawet osoby, które nie zawracają sobie głowy zdrowym odżywianiem muszą jeść i robić zakupy 🙂 Wystarczy zastąpić białe pieczywo i makarony wyrobami pełnoziarnistymi, a w diecie będzie więcej błonnika i witamin z grupy B. Jeśli robisz kanapkę zrób ją z ciemnego chleba, jeśli gotujesz makaron wybierz pełnoziarnisty, na przygotowanie potrawy poświęcisz dokładnie tyle samo czasu, a posiłek będzie bardziej wartościowy.
.
Fasole w puszce
Zastąpienie części lub całości produktów mięsnych roślinami strączkowymi, znacząco obniży ilość tłuszczów nasyconych w diecie, a zwiększy ilość błonnika, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko chorób serca. Jeżeli przeraża Cię moczenie i gotowanie fasoli, wykorzystaj gotowe produkty w puszkach. Fasole czy groszek w zalewie odcedź i opłucz na sitku, w ten sposób pozbędziesz się nadmiaru soli jaka jest w zalewie. Taką fasolę możesz dosypywać do sałatek lub sosów, do makaronu czy kaszy.
.
Co jeszcze możesz zrobić?
Podane wyżej wskazówki może z powodzeniem zastosować każdy. Zamiast wyliczać i martwić się tym czego nie możesz zjeść, zacznij od dostarczenia organizmowi właściwego paliwa. Jeśli codziennie zjesz założoną ilość warzyw i owoców, sałatkę lub koktajl z zielonych liści z dodatkiem orzechów, to nic się nie stanie gdy od czasu do czasu sięgniesz po pizzę czy słodki batonik. A może zauważysz, że już wcale tak bardzo ich nie potrzebujesz i nie tęsknisz? Może zakochasz się w nowych smakach i tak jak my będziesz tęsknić do sałatki z jarmużu i awokado? 🙂
Zdrowe odżywianie to ogrom wspaniałych smaków i świetna przygoda. Wskazówki z tego tekstu na pewno będą dobrym początkiem, ale jeśli chcesz zrobić krok dalej, to warto poznać proste i smaczne przepisy na ciepłe posiłki, które możesz zjeść na obiad lub ciepłą kolację. Wypracowałam system, który pozwala codziennie cieszyć się pysznym obiadem, bez spędzania dużej ilości czasu w kuchni. Znajdziesz go tutaj. Nie czekaj zacznij już dziś 🙂
.
.
Obiady, których znajomi będą Ci zazdrościć!
Potrzebujesz tylko 30 minut, a gotując od razu na kilka dni, jeszcze mniej czasu, warto jednak mieć system, aby nie jeść ciągle tego samego. Chcesz sprawdzić czy moje sposoby zadziałają u Ciebie? Kliknij >>
7 Comments
warto jest się przestawić na naturalne jedzenie robione
samemu w domu, np na parze, ja posiadam parownik philipiak i jest to
świetny sprzęt dzięki któremu bardzo sprawnie możemy przyrządzić zdrowy
posiłek
Ja po przejsciu na zdrową dietę cierpię na ciągłe mdłości zmniejszony apetyt wzdęcia ugniatanie przelewanie w brzuchu uczucie kopiącego dziecka. Z diety wyrzuciłam nabiał cukier gotowce sklepowe wędline ograniczyłam owoce porobiłam badania wszystkie są okej a ja nie wiem juz jak zyc na tej zdrowej diecue ktora rójnuje mój spokój psychiczny.
Co robię źle?Możecie mi coś poradzić proszę.
Jagoda, to za mało informacji, aby coś doradzić. Napiszę do Ciebie maila.
O to super bo ja już nie wiem jak żyć. Pozdrawiam
Nie bardzo rozumiem ten komentarze, ale jeśli możemy jakoś pomóc, to daj znać. Pozdrawiamy 🙂
Ja nie lubię robić zakupów, gotowanie przy nich to już pikuś. Stanie w kolejkach, przepychanie się z ludźmi to dla mnie koszmar. Dlatego zakupy robię przez internet, najczęściej w sobotę, bo jestem cały dzień zazwyczaj w domu. Zamawiam sobie takie suche produkty jak mąki, kasze, makarony, ze swojskiej piwniczki. Czasem jakieś przetwory (przydają się do obiadu, szczególnie zimą kiedy nie ma dobrych warzyw), koniecznie przyprawy, bo maja duży wybór, a nawet hummus, chociaż kiedyś robiłam sama;)
Zakupy przez internet to świetny pomysł! Również kupuję w ten sposób wszystkie suche produkty. Zostaje dokupić pieczywo w małym sklepiku i warzywa na ryneczku.