8 naukowych faktów o zielonych koktajlach, które sprawią że je docenisz

8 naukowych faktów o zielonych koktajlach, które sprawią że je docenisz

8 naukowych faktów o zielonych koktajlach, które sprawią że je docenisz

Zielone koktajle są ostatnio świętym Graalem odżywiania. Dlaczego tak jest? Co jest w nich takiego fantastycznego? Czy nie lepiej po prostu jeść warzywa i owoce?

.

1. Spożywanie niedostatecznej ilości zielonych roślin jest uznawane za jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci. Innymi czynnikami są na przykład: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, niedostateczna ilość snu czy nadwaga. Zielone koktajle to wspaniały sposób na zjadanie dodatkowej porcji zielonych warzyw. Jeśli na co dzień  nie jesz zielonych warzyw koktajle mogą być sposobem aby je polubić 🙂

2. Im dłużej jemy posiłek tym bardziej jest sycący. Osoby które wypijają koktajl w minutę lub dwie czują się mniej syte niż osoby, które spożywają ten sam koktajl łyżeczką, wydłużając przez to czas jedzenia. Ma to związek z tym, że ludzki umysł jest głównym odpowiedzialnym za uczucie sytości. Wypijając “jedzenie” w płynnej formie oszukujesz swój mózg i oszukujesz siebie. Jeśli chcesz ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii, to jedz wolniej, nie tylko koktajle. Jeśli natomiast chcesz przybrać na wadze… spożywanie płynnych posiłków (koktajli i zup) jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem 🙂

3. Dobre przeżuwanie posiłków jest ważne nie tylko po to, aby się nie zadławić kawałkiem marchewki, ale także dlatego, że nasze ciało jest w stanie wchłonąć więcej witamin i minerałów z bardziej rozdrobnionego jedzenia. Koniec końców nie jest ważne to ile zjesz, ale ile się z tego przyswoi. Człowiek to znakomita maszyna stworzona przez naturę, ale choćby nie wiem jak się starał, nigdy nie zdoła tak dobrze rozdrobnić jedzenia żując je w buzi, jak jest w stanie zrobić to wysokoobrotowy blender. Stopień rozdrobnienia jedzenia poprzez żucie odpowiada mniej więcej 5 sekundom blendowania tego samego jedzenia w blenderze (zwykłym, a nie wysokoobrotowym!). W związku z tym… spożywanie jedzenia w postaci koktajli sprawia, że niektórych związków przyswajamy wielokrotnie więcej, niż gdybyśmy te same warzywa i owoce po prostu zjedli.

Sprawdź e-book Sekrety Zielonych Koktajli >>

zielone koktajle

.

4. Warzywa i owoce zawierają związki zapobiegające występowaniu raka jelita grubego. Te związki przyczepiają się do błonnika i wraz z nim podróżują po naszym układzie pokarmowym. Co się jednak stanie, jeśli warzywa i owoce zmiksujemy w wysokoobrotowym blenderze? Czy związki chroniące nas przed nowotworami zostaną odłączone od błonnika i nie będą już wartościowe dla naszego organizmu? Nie, nic z tych rzeczy. Nawet po miksowaniu przez 5 minut związki te wciąż pozostają aktywne, przedostają się wraz z błonnikiem do jelita grubego, gdzie są pokarmem dla flory jelitowej, działają jak probiotyki i działają anty-nowotworowo.

5. Spożywanie jedzenia w rozdrobionej formie sprawia, że jest ono szybciej przyswajane przez organizm. Na przykład spożycie porcji brązowego ryżu w postaci ziaren nie powoduje żadnych anomalii w produkcji insuliny, natomiast spożycie tej samej porcji brązowego ryżu w postaci rozdrobionej na mąkę sprawia, że poziom cukru wzrasta dwukrotnie, a organizm doświadcza tzw. skoku insulinowego (ratując się przed nadmiernym poziomem cukru). Inaczej sprawa ma się z roślinami strączkowymi, które w przeciwieństwie do ziaren uwalniają energię tak samo równomiernie, niezależnie w jakiej postaci są zjadane. A jak ma się sprawa z warzywami i owocami, głównym składnikiem koktajli? Na szczęście jest prawie dobrze. Z badań wynika, że nadmierny skok cukru we krwi powodują zmiksowane jabłka, ale na przykład banany, mango czy jagody zachowywały się już normalnie. Nawet lepiej: dodanie zblendowanych jagód lub truskawek do wody z cukrem powodowało, że skok insulinowy praktycznie nie występował.

Sprawdź e-book Sekrety Zielonych Koktajli >>

zielone koktajle

.

6. Pomimo iż spożywanie jedzenia w rozdrobnionej formie daje mniejsze uczucie sytości w porównaniu ze zjedzeniem tego samego jedzenie w formie stałej, to można temu zaradzić. Dodanie jednej łyżki ziaren lnu do koktajlu sprawi, że po jego wypiciu poczujemy się mniej głodni, bardziej “pełni” i na kolejnym posiłku zjemy mniej, niż gdybyśmy zjedli składniki koktajlu (bez ziaren lnu) w formie stałej. Dodatkowo regularne spożywanie nasion lnu sprawia, że maleje poziom cholesterolu we krwi.

7. Dodanie do koktajlu składników, które zawierają trochę tłuszczu sprawia, że zwiększa się przyswajanie niektórych witamin ze wszystkich innych składników koktajlu (w tym z zielonych liści! :)). Dlatego do koktajlu zawsze warto dodać siemię lniane, albo sezam, albo kilka orzechów… albo wszystko na raz! 🙂

8. Picie koktajli pozwala nam spożywać elementy warzyw i owoców, które normalnie wyrzucamy. Dzięki szybkoobrotowemu blenderowi możesz do koktajlu wrzucić owoce wraz z ich zieloną częścią (na przykład truskawki z szypułkami), albo z pestkami lub skórą, które zazwyczaj mają równie dużo wartości odżywczych co miąższ, a czasem nawet więcej.

Warto również wiedzieć:
Picie kwaśnych koktajli, takich które zawierają dużą ilość kwasu, może powodować erozję warstwy ochraniającej nasze zęby. Podobne właściwości mają popularne napoje, z których najbardziej szkodliwa jest dietetyczna cola. Aby zadbać o szkliwo i zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia można pić koktajle przez słomkę albo wypłukać usta wodą po wypiciu. Co istotne nie powinno się myć zębów tuż po piciu koktajli, a także zaleca się, by pić je zimne. Te same zasady mają zastosowanie po wypiciu innych kwaśnych napojów, takich jak cola, lub po zjedzeniu kwaśnych owoców.

.

.

Szukasz pomysłów na koktajle?

Ebook o zielonych koktajlach

Zapraszamy do zapoznania się z naszym e-bookiem
SEKRETY ZIELONYCH KOKTAJLI.

Piszemy w nim:
* dlaczego warto pić zielone koktajle,
* jak je najlepiej przygotować,
* jak zabrać je ze sobą do pracy lub na trening,
* jak przekonać małe dzieci do picia zielonych koktajli.

Przeczytaj więcej na stronie książki.

.
.

.

[toggler title=”Źródła” ]

M J Martens, MS Westerterp-Plantenga. Mode of consumption plays a role in alleviating hunger and thirst. Obesity (Silver Spring). 2012 Mar;20(3):517-24.

A Tamakoshi, M Kawado, K Ozasa, K Tamakoshi, Y Lin, K Yagyu, S Kikuchi, S Hashimoto; JACC Study Group.Impact of smoking and other lifestyle factors on life expectancy among japanese: findings from the Japan Collaborative Cohort (JACC) Study. J Epidemiol. 2010;20(5):370-6

JJ Castenmiller, CJ van de Poll, CE West, IA Brouwer, CM Thomas, M van Dusseldorp. Bioavailability of folate from processed spinach in humans. Effect of food matrix and interaction with carotenoids. Ann Nutr Metab. 2000;44(4):163-9.

L Lemmens, S Van Buggenhout, AM Van Loey, ME Hendrickx. Particle size reduction leading to cell wall rupture is more important for the β-carotene bioaccessibility of raw compared to thermally processed carrots. J Agric Food Chem. 2010 Dec 22;58(24):12769-76.

S Hagl, H Deusser, B Soyalan, C Janzowski, F Wil, H Dietrich. F W Albert, S Rohner, E Richling. Colonic availability of polyphenols and D-(-)-quinic acid after apple smoothie consumption. Mol Nutr Food Res. 2011 Mar;55(3):368-77.

K O’Dea, P J Nestel, L Antonoff. Physical factors influencing postprandial glucose and insulin responses to starch. Am J Clin Nutr. 1980 Apr;33(4):760-5.

G B Haber, K W Heaton, D Murphy, L F Burroughs. Depletion and disruption of dietary fibre. Effects on satiety, plasma-glucose, and serum-insulin. Lancet. 1977 Oct 1;2(8040):679-82.

R Törrönen, M Kolehmainen, E Sarkkinen, H Mykkänen, L Niskanen. Postprandial glucose, insulin, and free fatty acid responses to sucrose consumed with blackcurrants and lingonberries in healthy women. Am J Clin Nutr. 2012 Sep;96(3):527-33.

S Ibrugger, M Kristensen, M S Mikkelsen, A Astrup. Flaxseed dietary fiber supplements for suppression of appetite and food intake. Appetite. 2012 Apr;58(2):490-5.

M Kristensen, M G Jensen, J Aarestrup, K E Petersen, L Sondergaard, M S Mikkelsen, A Astrup. Flaxseed dietary fibers lower cholesterol and increase fecal fat excretion, but magnitude of effect depend on food type. Nutr Metab (Lond). 2012 Feb 3;9:8.

H Ali, J F Tahmassebi. The effects of smoothies on enamel erosion: an in situ study. Int J Paediatr Dent. 2014 May;24(3):184-91.

J F Tahmassebi, P Kandiah, S Sukeri. The effects of fruit smoothies on enamel erosion. Eur Arch Paediatr Dent. 2014 Jun;15(3):175-81.

[/toggler]

.

3 Comments

  • Ania Posted 29 września 2015 17:00

    Piję zielonych koktajli zdecydowanie za mało 🙂 Punkt trzeci bardzo ciekawy, nie wiedziałam o tym 🙂

  • Lapis Lazuli Posted 5 października 2015 13:38

    ” Innymi czynnikami są na przykład: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, niedostateczna ilość snu czy nadwaga.” – Chyba będę żyć wiecznie 😀
    Punkt 8 bardzo słuszny 🙂

    • Marysia Pabich Posted 5 października 2015 15:55

      W sumie to całkiem proste, dobrze jeść, dużo spać i biegać 🙂 Życzymy długiego i wesołego życia 🙂

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *