Zastanawiasz się nad przejściem na weganizm ale boisz się, że nie będziesz mieć z czym zjeść kanapki? Bo bez wędliny, sera i twarogu to zostaje już chyba tylko dżem?
Mamy dobrą wiadomość – wcale nie musi tak być 🙂 Przez półtora roku na diecie wegańskiej zebraliśmy już sporo pomysłów na wegańskie kanapki. Sprawdzają się na co dzień, na uroczyste przyjęcia, a także na luźne spotkania ze znajomymi. Kolejność zamieszczonych przepisów odpowiada mniej więcej częstotliwości z jaką dane kanapki pojawiają się u nas w domu.
Zanim jednak przejdę do przepisów na kanapki, chcę Ci powiedzieć, że jeśli codziennie zabierasz kanapki do pracy lub szkoły, bo nie masz czasu na gotowanie lub pomysłów co innego możesz zjeść, to zebrałam w jednym miejscy wiele pomysłów na szybkie lunche do zabrania ze sobą. Przygotowanie większości z nich zajmuje mniej niż 30 minut. Chcesz spróbować? Zajrzyj tutaj.
A teraz czas na kanapki 🙂
Do konkretnych przepisów możesz przejść klikając w link lub obrazek. Zapraszamy 🙂
1. Pasty z roślin strączkowych
Najczęściej na nasze kanapki trafiają pasty z roślin strączkowych. Po pierwsze bardzo nam smakują, a po drugie bardzo szybko się je przygotowuje. Pasty można wykonać z soczewicy, ciecierzycy (popularny hummus), a także z fasoli, z różnymi dodatkami. Świetnie sprawdzają się suszone pomidory, które są tak aromatyczne, że pasty nie potrzebują już dodatkowego doprawiania (poza odrobiną soli). Do past z ciecierzycy lubię dodawać oliwki i kiszone ogórki. Jeżeli dopada nas nieoczekiwany głód wykorzystuję czerwoną fasolę w puszce.
Pyszna pasta z zielonej soczewicy
.
Ekspresowa pasta z czerwonej fasoli
.
Pasta z ciecierzycy z suszonymi pomidorami
.
2. Pasztety roślinne
Trochę bardziej pracochłonne ale i bardziej odświętne są pasztety roślinne. Wykonuje je się podobnie jak pasty, blendując wszystkie składniki, a później zapiekając je w piekarniku. Pasztet z zielonej soczewicy ze śliwkami, tak bardzo nam zasmakował, że pojawia się na wszystkie specjalne okazje, typu święta, czy wizyta gości. Królową bezmięsnych pasztetów, jest Jadlonomia i tam odsyłam po więcej przepisów.
Pasztet z soczewicy ze śliwką (nasz ulubiony)
.
3. Twarożek z tofu
Tofu pozwala nam cieszyć się smakiem tradycyjnego twarogu. Aby uzyskać taki efekt kluczowe jest dodanie do tofu soku z cytryny i soli. Pozostałe dodatki wedle uznania, moje ulubione połączenia to rzodkiewki lub pomidor i cebula. Moje ulubione jest tofu firmy Polsoja, smak soi jest w nim najmniej wyczuwalny.
Twarożek z tofu z rzodkiewkami (zupełnie jak tradycyjny)
.
4. Awokado
Awokado to doskonałe rozwiązanie na kanapki. Możesz je rozsmarować lub pokroić w plasterki. Mnie najbardziej smakuje awokado w połączeniu z pomidorem 🙂 Jeżeli nie wykorzystuję całego awokado na raz, resztę (razem z pestką) przechowuję w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku, plastikowym lub szklanym.
.
5. Guacamole
Mając więcej czasu można z awokado przygotować guacamole. Dodatek czerwonej cebulki, czosnku i papryczek chili, sprawia, że pasta jest bardzo wyrazista i ciekawa w smaku. Osobiście dość rzadko przygotowuję guacamole, ale kiedy tylko zrobi je Mariusz z bloga okrokdalej.pl, to zawsze mu wyjadam 🙂
.
6. Pesto
Pesto przygotowuję samodzielnie w domu z pietruszki lub jarmużu. Można je wykorzystać do kanapek lub makaronu. Zawsze kupujesz pesto w sklepie? Sprawdź jak proste jest przygotowanie go w domu. Polecam 🙂
Szybkie pesto z natki pietruszki
.
7. Masło orzechowe
Masło orzechowe to taka nasza przedostatnia deska ratunku, korzystamy z niej głównie na wyjazdach. To smaczna, wysoko energetyczna przekąska np. na wędrówki w górach lub pod namiotem. Dodatkowym plusem jest brak konieczności przechowywania masła w lodówce. Zatem na wyjazdach, kiedy zjemy już wszystkie zabrane z domu pasty, sięgamy po mało orzechowe. Kupując je zwracamy uwagę aby miało jak największą ilość orzechów (ponad 90%).
Tosty z dodatkiem banana, sprawdzą się także jako imprezowa przekąska.
.
8. Kupne pasztety, paprykarze i inne smarowidła
Staramy się omijać je szerokim łukiem ale warto wiedzieć, że jest taka opcja, to już naprawdę ostatnia deska ratunku. Lekkie pojemniki i długi termin przydatności do spożycia to niezaprzeczalne plusy. Sprawdzają się w podróżach, szczególnie latem, kiedy bez lodówki żadne domowe pasty nie są w stanie wytrzymać dłużej niż pół dnia. Z kupnych specyfików najbardziej w nasze gusta trafił paprykarz warzywny firmy Sante. Mamy w domu także roślinny smalec, ale od pół roku jeszcze nikt nie odważył się go spróbować 🙂
.
Masz inne pomysły na fajne kanapki? Podziel się z nami 🙂
.
29 przepisów na śniadania, które sprawią, że Twoje dziecko będzie jadło zdrowo i różnorodnie.
Cała rodzina zakocha się w owsiankach, kaszy jaglanej czy kanapkach z roślinnymi pastami. A w weekend zaskoczysz rodzinę pysznymi plackami i naleśnikami. Wszystko w zdrowych wersjach, z dużą ilością owoców i bez dodatku cukru.
.
3 Comments
pomysłów na wegańskie kanapki jest mnóstwo, a co jedna to smaczniejsza 🙂 dziś biorę ze sobą do szkoły z domową pastę z ciecierzycy i suszonych pomidorów z dodatkiem bazylii jeszcze 🙂 pycha!
Guacamole wyszło piękne! No i weganskie kanapki to chyba najlepsze co moze byc w diecie weganskiej 😀 No dobra, procz burgerów.
Ostatnio kupiłam tofu polsoi z pomidorami i bazylią. Zrobiłam z tego pastę-twarożek z dodatkiem suszonych pomidorów i szczypiorku. Niebo w gębie 🙂