Być może zauważyłaś już, że na mojej stronie nie ma oddzielnej kategorii z przepisami na kolację? To dlatego, że na kolację najczęściej jemy zielone sałatki z dużej ilości surowych warzyw.
Drugi powód, dlaczego nie wydzielam tej kategorii, jest taki, że na kolację możesz zjeść dosłownie wszystko. Może to być zupa, kasza z warzywami lub słodkie naleśniki. Dużo zależy od tego ile masz czasu na przygotowania i co już jedliście w ciągu dnia.
Zachęcam do stosowania zasady różnorodności. Jeśli śniadanie było na słodko, to kolację zrób warzywną. Jeśli na śniadanie było pieczywo, to na kolację już go nie powtarzaj.
Zapraszam Cię również do pobrania bezpłatnego e-booka z przepisami na zdrowe śniadania dla dzieci >>
Poniżej zebrałam pomysły na kolacje dla dzieci, inne niż ulubione przez nas sałatki. Część pomysłów jest tak prosta, że nie wymaga dodatkowego wyjaśnienia, pozostałe po kliknięciu prowadzą do szczegółowego przepisu.
Wszystkie pomysły będą wspierały odporność Twoich dzieci. Dlaczego? Zachęcam Cię do przeczytania tekstu Jak wzmocnić organizm dziecka po antybiotyku? >>
.
Warzywa z dodatkiem strączków
Pierwsza grupa przepisów to połączenie warzyw z dodatkiem produktów bogatych w białko (strączki) i tłuszcz (orzechy i pestki). Aby przygotować taką kolację wybierz po jednym produkcie z każdej grupy. Przykład to gotowana fasolka szparagowa + hummus.
Możesz zmieniać te zestawiania, dzięki czemu otrzymasz wiele kombinacji. Pamiętaj, że to warzywa stanowią większość tego posiłku, najlepiej jeśli będzie ich tak dużo, że pieczywo nie będzie już potrzebne.
Grupa 1 – warzywa gotowane lub surowe
– gotowana fasolka szparagowa
– gotowany brokuł
– frytki z batata
– gotowany kalafior
– pieczony kalafior z kurkumą >>
– surowe warzywa (marchewka, kalarepa, rzodkiewki, kiszony ogórek)
Grupa 2 – produkt bogaty w białko i tłuszcz
– hummus z suszonymi pomidorami >>
– pasta z ciecierzycy >>
– pesto z awokado >>
– kotlety z czerwonej fasoli >>
– gotowany bób
Polecam oprzeć tę grupę na strączkach, ale dla urozmaicenia mogą być też:
– gotowane lub sadzone jajko,
– kawałek pieczonej ryby.
.
Wytrawne muffinki, placki, omlety
Jeśli masz więcej czasu możesz przygotować coś na ciepło. Postaraj się aby każdemu pomysłowi towarzyszyły dodatkowe surowe warzywa, np. pokrojony na ćwiartki pomidor, kilka rzodkiewek, kiełki.
Moje propozycje:
Wytrawne muffinki z ciecierzycy >>
Tofu wędzone z masłem orzechowym >>
.
Kolacja dla dzieci na słodko
Kolacje na słodko pojawiają się u nas bardzo rzadko. Ale jeśli nie jecie słodkich śniadań, to poniższe przepisy śmiało mogą być na kolację.
.
Jak zawsze proszę o udostępnianie tego tekstu dalej, niech zdrowe przepisy idą w świat!
Bezpłatny e-book Śniadania do Pokochania
29 przepisów na śniadania, które sprawią, że Twoje dziecko będzie jadło zdrowo i różnorodnie.
Cała rodzina zakocha się w owsiankach, kaszy jaglanej czy kanapkach z roślinnymi pastami. A w weekend zaskoczysz rodzinę pysznymi plackami i naleśnikami. Wszystko w zdrowych wersjach, z dużą ilością owoców i bez dodatku cukru.
5 Comments
Lubię czytać Twoje posty. Moje młodsze dziecko chciałoby nie jeść mięsa. Eksperymentujemy z jej (naszą) dietą i tym bardziej z zaciekawieniem czytam to, co napiszesz. Dziękuję!
Kalinka, ograniczenie mięsa wyjdzie wszystkim na dobre, ale trzeba to zrobić z głową 🙂 Trzymam kciuki za zmiany u Was i same smaczne posiłki 🙂
Sporo fajnych inspiracji 😀 U mnie z reguły na kolację wjeżdżają kanapki, czasem sałatka, ale spróbuję tego patentu z warzywami strączkowymi. Teraz dobry czas na eksperymentowanie 🙂
Polecam takie eksperymenty. Najbardziej motywujące są wyzwania, typu w tym tygodniu nie jem kanapek 😉
Fajne podpowiedzi. Na pewno skorzystam dla moich 4 wybrednych synów. Tu znajduję dla kazdego coś dobrego. Dziękuję 🙂